DRUŠTVO PREPORUKA

OMBUDSMAN PORUČIO: Dostojanstvo djece vrjednije od jednokratne pomoći

Mediji, socijalnim pričama humanitarnog karaktera, u kojima su prikazana djeca koja žive u teškim uslovima, povrjeđuju njihovo dostojanstvo i dugoročno ih izlažu stigmatizaciji sredine i njihovih vršnjaka, ocijenio je zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković.

Tokom novogodišnjih praznika česte su socijalne priče i u tekstovima/prilozima se često do detalja opisuju/vide porodične prilike u kojima živi dijete, ljekarske dijagnoze njega i/ili njegovih roditelja uz fotografije neuglednog i siromašnog prostora u kojem žive. Ovakva izvještavanja su učestala za vrijeme praznika kada preduzetnici uručuju poklone marginalizovanim grupama djece.

Baković je rekao da dječija privatnost i dostojanstvo vrijede više od paketa slatkiša i jednokratne pomoći .

-Osim povrede privatnosti i dostojanstva ovakva izvještavanja djecu dugoročno izlažu stigmatizaciji od sredine i njihovih vršnjaka – poručio je Baković.

On je apelovao na medije da najbolji interes djeteta ne gube iz vida prilikom izvještavanja o takvim aktivnostima.

Baković je kazao da su više puta ukazivali urednicima i novinarima da je potrebno da vode računa i preduzimaju mjere za dosljednu primjenu Konvencije UN-a o pravima djeteta i drugih pozitivnih propisa kojima se štiti ličnost, integritet, privatnost i poštovanje porodice i porodičnog doma djeteta.

-Podsjećamo da mediji imaju nesporno veliki uticaj kako na društvo u cjelini, tako i na djecu. Ne treba zaboraviti ni osporiti doprinos medija za javno otvaranje mnogih pitanja i problema koji bi ostali daleko izvan dometa zakona i javnosti da ih se upravo mediji nijesu dotakli, iznijeli i na taj način pozvali odgovorne institucije – kazao je Baković.

Međutim, dodao je on, na žalost, i dalje ima primjera da se u štampanim i elektronskim medijima objavljuju tekstovi koji nisu usmjereni na zaštitu najboljeg interesa djece.

-U tekstovima/prilozima se često do detalja opisuju/vide porodične prilike u kojima živi dijete, ljekarske dijagnoze njega i/ili njegovih roditelja uz fotografije neuglednog i siromašnog prostora u kojem žive i slično. I ovom prilikom ukazujemo da su to informacije koje duboko zadiru u privatnost djeteta i porodice – kazao je Baković.

Prema njegovim riječima, stiče se utisak da se u našoj kulturi teški socijalni problem, koji zadese porodice ili dijete kao pojedinca, još ne doživljavaju kao pitanje dostojanstva, pa se njihovo iznošenje u medije često posmatra samo kao poziv za pomoć.

 

Izvor: Agencije