ART PREPORUKA

BARSKI LJETOPIS: Otvorena izložba slika „Utisak prirode“ Mirjane Marsenić Vujović

Foto: Studio Petović

„Utisak prirode“ je naziv izložbe slikarskih radova Mirjane Marsenić Vujović, koja se od sinoć može vidjeti u sali Dvorca kralja Nikole. Izložbu je otvorio selektor likovnog programa Barskog ljetopisa, mr Milun Lutovac, dok su za muzički dio programa bili zaduženi pijanista Ivan Aleksijević i vokal Đorđe Obradović. Ovo je inače pretposljednja izložba Večernje scene jubilarnog izdanja Festivala.
„Utisak prirode“ još jednom razotkriva stvaralačku potrebu ove umjetnice da u fokus svojih interesovanja smješta prirodu, koja pokreće njene emocije na koje reaguje likovnim sredstvima, kako na platnu, tako i kroz rad sa instalacijama.
– Ako bih riječima opisivala ove slike onda bih kazala veliki prasak, prvo moj unutrašnji, a onda i ovaj spoljašnji. Moje istraživanje je počelo od forme kamena na koju sam se i kroz dalji rad fokusirala. Ipak, traganjem i radom na slici počela sam vršim dijalog sa njom, pa su počele i boje da dolaze, i malo sam se udaljila od fotografije i kamena i onoga što vizuelno predstavlja – kazala je umjetnica.
Mirjana Marsenić Vujović ovom postavkom prvi put, na jednom mjestu, izlaže selekciju pet ciklusa sa kojima se, do sada, u saradnji sa „Galerijom 106“ iz Londona predstavljala publici u inostranstvu: „Godišnja doba“, „Djetinjstvo“, „Protok vremena: Trenutak sjećanja“, „Prikriveni identitet. Naracija prirode“, „Putovanje: Sila prirode“. Osim intenzivnih boja, eruptivnosti, astro-arheološke crte kako je izložbu okarakterisao Lutovac, posmatraču pažnju privlači i kontrast između izuzetno velikih i malih formata.

Foto: Studio Petović

– Nema suštinske razlike između mojih malih i velikih formata. Međutim, imam veću slobodu i više volim velike formate, upravo zbog slobode da se igram sa bojom, da osjetim taj bljesak, da osjetim tu energiju kad prsnem vodom, jer je voda isto priroda. Platno je od plute, znači opet drvo i priroda, tako da volim taj odnos i igru – objasnila je Marsenić Vujović.
Umjetnica svojim radom, kroz igru, povezuje „vrh i dno boje“. Na njenim radovima vidljivi su tragovi klimatskih promjena, neuhvatljive igre vlage, magle i jutarnje svjetlosti. Slikama nastoji da dočara koloritno i zagonetno lice prirode, kako na mikro, tako i na makro planu.
Marija Marsenić Vujović je rođena 2011. godine završila Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju. Diplomirala je na odsjeku Slikanje u klasi prof. Branislava Sekulića. Iste godine specijalističke studije nastavlja na School of Contemporary Art, Pont Aven – France. 2013. godine je magistrirala na odsjeku Slikarstvo, na Fakultetu likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, u klasi prof. Ratka Odalovića. Njena izložba „Utisak prirode“ u Dvorcu kralja Nikole može da se obiđe do 25. avgusta.

Koncert Predraga Jankovića (harmonika) i Mirana Begića (violina)

Muzički program Večernje scene jubilarnog Ljetopisa ulazi u završnicu koncertom dvojca koji čine Predrag Janković (harmonika) i Miran Begić (violina). Oni će u Sali Dvorca kralja Nikole, u subotu 12. avgusta nastupati izvodeći raznovrstan program koji obuhvata djela Baha, Vivaldija, Dvoržaka, Albinonija, Šuberta, Pjacole, Tamindžića, Hercigonje i drugih. Koncert počinje u 22h.
Miran Begić (1975) rođen je u Podgorici gdje je završio nižu i srednju muzičku školu u klasi profesora Vilija Ferdinandija. Debi sa Simfonijskim orkestrom imao je sa svojih 13. godina izvodeći koncert Feliksa Mendelsona u e-molu. Na Muzičku akademiju se upisao u Podgorici – klasa profesora Miroslava Rusina, a diplomirao je na Cetinju, u klasi profesora Uroša Pešića. Magistarske studije iz violine kao i specijalizaciju iz kamerne muzike je završio na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Usavršavao se na majstorskim kursevima kod profesora Pavela Vernjikova i Erika Grinberga.Njegova izvođačka aktivnost je vezana za koncertne podijume Italije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Austrije, Francuske, Engleske , Libana, Bugarske, Švedske, USA i Rusije.

Predrag Janković (1976) rođen. je u Podgorici, gdje je završio nižu (klasa Anke Maliković) i započeo srednju muzičku školu. Srednje muzičko obrazovanje završio je u Kragujevcu u klasi prof. Jelene Grebović i prof. Radomira Tomića. Studije harmonike završio je na Muzičkoj akademiji A. Neždanova u Odesi (Ukrajina) u klasi prof. Vladimira Murze, sa prosječnom ocjenom 10. Magistarske studije završio je na Nacionalnoj muzičkoj akademiji Ukrajine „P. I. Čajkovski” u Kijevu u klasi profesora Pavela Fenjuka.
Pored mnogobrojnih nastupa na koncertnim scenama širom Evrope i svijeta nastupao je na najznačajnijim muzičkim festivalima u Crnoj Gori: Kotor-Art, Grad teatar – Budva, A Tempo, Barski ljetopis, Esspresivo.Profesor Predrag Janković radi na Muzičkoj akademiji, na predmetima: Harmonika, Kamerna muzika i ansambl harmonika, Metodika nastave harmonike sa pedagoškom praksom i Istorijski razvoj harmonike. Član je žirija na najprestižnijim takmičenjima za harmoniku kao što su: Susreti harmonikaša – Pula, Svjetski trofej i Svjetski kup. Predavač je na majstorskim radionicama za učenike i studente sa muzičkih akademija u zemlji i inostranstvu.Osnivač je i direktor Međunarodnog muzičkog festivala za klasičnu harmoniku Harmonika Fest.

kud duga