ART PREPORUKA

I OPET ,,LA LA LAND”: Pet ,,bafti” za ostvarenje Dejmijena Šazela

Foto: David Fisher/Rex/Shutterstock

Na 70. dodjeli nagrada Britanske akademije za filmsku i TV umjetnost (BAFTA) u Londonu, mjuzikl ,,La La Land” Dejmijena Šazela osvojio je pet nagrada, dok su po dva odličja uzeli ,,Lav” i ,,Mančester na moru”.

Romantični mjuzikl ,,La La Land” osvojio je Baftu za najbolji film, režiju, glavnu glumicu (Ema Stoun), fotografiju i originalnu muziku.
– Ovo mi je bilo jedno od najboljih iskustava u profesionalnom životu, prava radost. Ne znam da li shvatate da trenutno u ovoj zemlji, u SAD i u ostatku svijeta prolazimo kroz neka nezgodna, razdorna vremena i mislim da je važno da smo se okupili večeras da proslavimo pozitivnu stranu kreativnosti koja može da prevaziđe granice i pomogne ljudima da se ne osjete toliko usamljeni – izjavila je Ema Stoun u večeri koja nije obilovala političkim komentarima usmjerenim protiv Trampa, kao što je bilo uobičajeno na nekoliko posljednjih svečanosti slične vrste.
Kejsi Aflek je, očekivano, najbolji glavni glumac (Denzel Vošington, nedavni osvajač Udruženja glumaca, nije bio nominovan).

– Razlog što glumim je zato što me je, kada sam bio klinac, mama vodila na sastanke djece alkoholičara gdje su djeca glumila ljude koji ih povređuju. Bila je to terapija i gluma istovremeno i zato sam počeo time da se bavim profesionalno, ako ste se to ikada pitali – rekao je Aflek.
Vajola Dejvis je nagrađena za sporednu glumicu u ,,Fences” (nagradu je posvetila ocu domaru) i sada djeluje kao da niko ne može da je zaustavi na dodjeli Oskara, međutim, odluka da Baftu za sporednog glumca dobije Dev Patel (Lav) mnoge je iznenadila, budući da je tu favorit bio (makar gledano iz ugla američkih medija) Maheršala Ali.

Patel je Britanac indijskog porijekla i svoju karijeru je i započeo u lokalnim TV serijama i filmovima, zato ova odluka Britanske filmske akademije ne čudi toliko filmske analitičare van SAD.
Glumac je bio vidno uzbuđen. Rekao je da je ,,Lav” film o ,,ljubavi koja prevazilazi granice i rase” i zahvalio svom timu (menadžera i agenata) koji je imao ,,sulud zadatak da ovoj špageti sa mlitavom kosom i lijenjim okom pronalazi uloge”.

Nagradu za adaptirani scenario osvojio je Luk Dejvis za film ,,Lav”, dok je ,,Mančester na moru” (Manchester by The Sea) Keneta Lonergana nagrađen za originalni scenario, ispred blago favorizovane ,,Mjesečine”.
Najbolji britanski film je srceparajuća drama ,,Ja, Danijel Blejk” Kena Louča. Reditelj koji ne preza od teških tema i političkih stavova u svojim filmovima, u ovom se bavi užasno nehumanim sistemom zdravstvene i socijalne zaštite u Velikoj Britaniji.

– Hvala Akademiji što je nagradila istinu o kojoj ovaj film govori, a što je na stotine hiljada ljudi u ovoj zemlji iskusilo na svojoj koži. Ova vlada tretira najranjivije ljude sa okorelom, sramotnom brutalnošću. Ta brutalnost sada se proširila i na odluku da ne dozvolimo ulazak djece izbjeglica kojoj smo obećali pomoć. I to je sramota – poručio je Louč.
Zanimljivo je da je nagradu za najbolji strani film dobio mađarski ,,Saulov sin” Lasla Nemeša, prošlogodišnji dobitnik Oskara koji je tek ove godine ušao u igru za Baftu zbog kasnije bioskopske distribucije u Velikoj Britaniji. Iz istog razloga ove godine su bili nominovani i ,,Mustang” iz Turske i ,,Dipan” iz Francuske. Nemeš je tako pobijedio favorizovanog ,,Tonija Erdmana” Maren Ade.

,,Noćne zvjeri” (Nocturnal Animals) Toma Forda su, uprkos devet nominacija, ostale bez nagrade, kao i ,,Mjesečina” koja je bila nominovana u četiri kategorije.
Nagradu za životno djelo (BAFTA Fellowship) dobio je američki komičar Mel Bruks (90).

Preuzimajući je od princa Vilijama, Bruks je prokomentarisao:

– Mislio sam da sam viši – a onda se izvinio Britancima na Američkoj revoluciji (kojom su SAD stekle nezavisnost od Velike Britanije):

– Bili smo mladi.

A sada ozbiljno, narode, biti Amerikanac ovdje je vrlo dirljivo, naročito jer je ova nagrada dodjeljivana Hičkoku i Olivijeu, Presburgeru i Pauelu. Ovo je jedinstvena i ugledna nagrada, jedna od onih koju nećete naći na ibeju – dodao je Bruks.

On je otkrio i kako je na putu ka aerodromu zaboravio da ponese pasoš, ,,jer ja ne vidim Britaniju kao stranu zemlju. Za mene je ona veliki Bruklin samo sa malo boljim akcentom”.

70. BAFTA – lista nagrađenih:
Film – La La Land

Režija – Dejmijen Šazel

Britanski film – Ja, Danijel Blejk (I, Daniel Blake)

Glavna glumica – Ema Stoun (La La Land)

Glavni glumac – Kejsi Aflek (Mančester na moru)

Sporedna glumica – Vajola Dejvis (Fences)

Sporedni glumac – Dev Patel (Lav)

Zvijezda u usponu – Tom Holand

Originalni scenario – Mančester na moru

Adaptirani scenario – Lav (Lion)

Montaža – Greben spasa (Hacksaw Ridge)

Fotografija – La La Land

Dokumentarni film – 13th

Strani film – Šaulov sin (Saul fia), Mađarska

Animirani film – Kubo and The Two Strings

Originalna muzika – La La Land

Šminka & frizura – Florence Foster Jenkins

Kostim – Džeki (Jackie)

Scenografija – Fantastične zvjeri i gdje ih naći (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

Vizuelni efekti – Knjiga o džungli (The Jungle Book)

Zvuk – Dolazak (Arrival)

Izvanredan britanski debi (scenarista, reditelj ili producent) – Under the Shadow

Britanski kratkometražni animirani – A Love Story

Britanski kratkometražni igrani – Home

Izvanredan doprinos – Curzon Cinemas

Izvor: Blic.rs

kud duga