Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

SEKULIĆ: Od frekvencija u budžet 50,65 miliona eura

Zoran-Sekulic_1U budžet države će se sliti 50,65 miliona eura od juče završene prodaje frekvencija, izjavio je za Pobjedu direktor Agencije za elektronske komunikacije Zoran Sekulić.

Aukcija za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija iz opsega 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2 GHz i 2,6 GHz za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža počela je 4. jula 2016.

– Na osnovu rezultata aukcije, spektra ukupni prihodi predstavljaju prihod budžeta Crne Gore, iznose 50.650.000 eura od čega je u fazi predaukcije ostvareno 14.671.000, glavne aukcije 35.727.000 eura, a u stepenu dodjele prihod od 252.000 – kazao je Sekulić i dodao da će EKIP odluku o izboru ponuđača donijeti u najskorije vrijeme.

Operatori su obavezni da u roku od 15 dana uplate ukupan iznos od 50.650.000 eura u budžet Crne Gore, istakao je Sekulić i objasnio da su frekvencije zakupili Telenor, M:tel i Crnogorski Telekom.

– Telenor i Crnogorski Telekom su obezbijedili radio-frekvencije za 15 godina, dok su spektar digitalne dividende, koji je postao slobodan nakon prestanka emitovanja analogne televizije osvojili Crnogorski Telekom i M:tel. Ovaj spektar u opsegu 800 MHz, kao i resursi koje su ova dva operatora osvojili u opsegu 2,6 GHz će im omogućiti dalji razvoj LTE-a, koji će korisnicima obezbijediti veće mogućnosti korišćenja savremenih servisa po najvećim brzinama prenosa, što će doprinijeti ispunjavanju ciljeva Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Crnoj Gori – istakao je Sekulić.

Seosko područje

Crnogorski Telekom, koji je osvojio frekvencije 800 MHz, signalom treba da pokrije 70 odsto stanovništva do kraja prve godine važenja odobrenja, 85 odsto do kraja druge godine i 95 odsto do kraja treće godine.

– Obavezan je da svake od prve tri godine implementira po pet novih radio baznih stanica u opsegu 800 MHz u ruralnim oblastima u kojima ne postoji drugi način pružanja širokopojasnih usluga prenosa podataka, a koje odredi Agencija. Pokrivenost signalom podrazumijeva prenos podataka sa minimalnim protokom ka korisniku (downlink) od 10 Mb/s, odnosno sa garantovanim protokom ka korisniku (downlink) od 2 Mb/s i garantovanim protokom od korisnika (uplink) od 1 Mb/s, u slučaju mobilnog prijema u spoljašnjem (outdoor) okruženju – objasnio je Sekulić i najavio da će svake godine provjeravati ispunjenosti zahtjeva.

Podsjetio je da je prihod od naknada iznad prosjeka, jer da su sve frekvencije bile prodate po početno utvrđenom iznosu, ukupni prihodi za budžet bi iznosili 40.030.000 eura.

– To što smo ostvarili prihode iznad prosjeka smatramo još jednom potvrdom izuzetnog stanja na našem tržištu elektronskih komunikacija, visokog nivoa regulacije i efikasne i predvidive regulatorne politike koju je ova Agencija gradila ovih 15 godina postojanja i izuzetnog stručnog i profesionalnog odnosa eksperata Agencije koji su radili na ovom poslu dvije godine koliko je trajala priprema i sprovođenje tenderske procedure – pojasnio je Sekulić i istakao da su kompletnu aukciju odradili zaposleni EKIP-a.

To je veliko iskustvo, ali i potvrda njihovog ekspertskog znanja u oblasti upravljanja radio-frekvencijskim spektrom i regulacije tržišta, kao i kompetentnosti cijele Agencije kao nezavisnog regulatornog tijela, ocijenio je Sekulić.

Neprodati spektar procijenjen 8.305.000 eura

Na juče završenoj aukciji nijesu prodate sve frekvencije.

U fazi preaukcije M:tel nije podnosio ponudu za produženje odobrenja nakon 2021. godine. Vrijednost tog spektra po početnim iznosima naknada utvrđenim od strane Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije iznosi 4.912.000 eura. Vrijednost spektra koji je ostao neprodat u glavnoj fazi aukcije iznosi 3.393.000 eura, tako da je ukupna vrijednost neprodatog spektra 8.305.000 eura, kazao je Sekulić.

Izvor: Pobjeda/CDM