16.08.2017. u 12:15
Proteklih sedmica na crnogorskom primorju zabilježeni su slučajevi da su usljed srčanog udara nastradale pojedine osobe dok su se kupale u moru. Takva tragedija desila se nedavno i u Bečićima kada je tokom kupanja iznenada izgubio život njemački državljanin. Iako se čini da je odlazak na kupanje bezazlen, stručnjaci upozoravaju da građani itekako treba da budu obazrivi.
Pojedini nastradali od srčanog udara tokom kupanja u moru, prema tvrdnjama rodbine, nijesu imali srčanih problema. Takvih tegoba nije imao ni čovjek koji je nastradao u Bečićima. Očevidci su, nakon što ga je zadesio srčani udar u vodi, pokušali da ga povrate u život, ali bezuspješno. Nije pomogla ni intervencija hitne pomoći.
Načelnik Odjeljenja za pejsmejkere i elektrofiziologiju srca Kliničkog Centra Crne Gore doktor Mihailo Vukmirović, kardiolog aritmolog, kaže za MNE magazine da skokovi u hladnu vodu mogu da dovedu do srčanog zastoja preko aktiviranja tzv. parasimpatikusa. Simpatikus i parasimpatikus su, pojašnjava on, dva dijela autonomnog nervnog sistema koji su antagonisti, čime se kontroliše srčani rad.
-Svako potenciranje simpatikusa, kao u slučaju fizičkog napora i emotivnog stresa dovodi do ubrzanja rada srca i snažnije srčane kontraktilnosti, dok pojačana aktivacija parasimpatikusa koja je prisutna u toku sna i pri izlaganju hladnim temperaturama vodi ka usporenju srčanog rada – rekao je on.
Snažnu parasimpatikusnu reakciju, dodaje, može izazvati ulazak pregrijanog organizma u hladnu morsku ili jezersku odnosno riječnu vodu, što može dovesti do zastoja srca. On ističe da, takođe, snažni udarac u gornjim djelovima trbuha pri skoku u vodu ili padu sa čamca može izazvati intenzivnu parasimpatikusnu reakciju i srčani zastoj.
Odgovarajući na pitanje u čemu ljudi najčešće griješe kada odlaze na kupanje i da li alkohol može da utiče na dobijanje srčanog udara, doktor kaže da uzimanje alkohola u većim količinama može dovesti do nepravilnosti u radu srcu koja predstavlja vodeći uzrok moždanog udara i srčane slabosti.
-Negativni uticaj alkohola izraženiji je u ljetnim mjesecima, jer alkohol širenjem krvnih sudova naročito trbuha može da potencira naglo sniženje krvnog pritiska čime se olakšava nastanak aritmija. Savjetuje se organičenje u uzimanju alkohola, kao i manje obilni češći obroci mediteranske ishrane – rekao je on.
U ovom slučaju treba da budu obazrive i osobe koje imaju urođenu srčanu manu. Uticaj spoljne sredine naročito je, kaže Vukmirović, izražen kod pacijenata sa srčanom manom koja otežava normalni srčani rad.
-Zbog toga ove osobe treba da izbjegavaju pretjerani boravak na suncu, treba da nose laganu pamučnu odjeću, uzimaju dosta tečnosti i da se pridržavaju navedenih savjeta u vezi ishrane- kaže on.
Doktor ističe i da pacijenti koji su imali operaciju na srcu treba da se ponašaju kao i pacijenti koji imaju srčanu manu. Važno je, prema njegovim rijelima, da se izbjegava izlaganje na suncu u periodu između 10 i 17 sati.
N.Đ.