ART PREPORUKA

BARSKI LJETOPIS: Nataša Drešić prvi put predstavila radove u rodnom gradu

Druga izložba ovogodišnjeg Barskog ljetopisa otvorena je sinoć u Galeriji „Velimir A. Leković“. Postavku od 30 grafičkih radova objedinjenih nazivom „Samoozbiljenje“, čija je autorka mlada Baranka Nataša Drešić, publika će moći da vidi do 19. jula.
Iza Nataše su već nekolike kolektivne i samostalne izložbe, međutim ovo je prvi put da se predstavlja u svom gradu. Stoga je na otvaranju istakla zahvalnost organizatorima jubilarnog Ljetopisa za pruženu priliku i činjenicu da je prepoznata kao perspektivan umjetnik, prvenstveno od strane selektora likovnog programa, Miluna Lutovca koji je sinoć u Galeriji i zvanično otvorio izložbu.

Foto: Studio Petović

Ciklus grafika ,,Samoozbiljenja” zasnovan je na nesvjesno memorisanim pejzažima razuđene i likovno bogate prirode gdje je autorka odrasla. Sve ono što je duboko akumulirano i u njoj zatečeno rođenjem, pod dejstvom nesvjesnog, proizišlo je u stvaralaštvo. Tako ju je postizanje otvorene, jasne i neposredne komunikacije sa skrivenom prirodom bića, dovela do stvaranja grafika kojima može da prikaže snagu utiska. Zato, ovaj ciklus grafika ima karakter psihoanalize.
– Samoozbiljenje je prije svega jedinstveni zadatak koji nas goni da tražimo ono što je svoje, tj. da tražimo sopstveni izraz. Za umjetnika je traženje tog puta, traženje nutrine svog bića, najbitnije – objasnila je autorka izložbe.

Foto: Studio Petović

Nataša Drešić je rođena 1987. godine u Baru. Osnovne i specijalističke studije završila je na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, na grafičkom odsjeku u klasi prof. mr Anke Burić, 2016. godine. Tokom 2015. godine bila je na studijskom putovanju na Ecole Superieure d’Art de Lorraine u Metz-u u Francuskoj. Dobitnica je brojnih stipendija i priznanja, među kojima je i stipendija CANU za podsticanje umjetničkog podmlatka Crne Gore za 2017. godinu. Bila je učesnik nekolike značajnih kolektivnih i samostalnih izložbi. U program ovogodišnjeg Ljetopisa uključena je i kroz segmente Pratećeg programa. Naime, ona jednom nedjeljno vodi radionice vajanja u pijesku za djecu.

– Radionice su koncipirane tako da djeca koja se nalaze na plažama budu uključena u stvaralaštvo, tj. u tu igru vajanja u pijesku. Za sada smo imali jednu radionicu koja je bila prilično posjećena. Pravili smo jednu zajedničku skulpturu i više manjih koje su zajedno objedinile jednu primorsku sliku – kazala je Nataša.

Osim njene izložbe u Galeriji „Velimir A. Leković“, ljubitelji likovne umjetnosti, u okviru Ljetopisa, mogu posjetiti još uvijek aktuelnu postavku radova „Magični svijet“ Viktora Vazarelija, koja će u Sali Dvorca kralja Nikole biti do 5. jula.

Koncert dua Bulatović-Nikčević

Foto: Studio Petović

Prvi dan jula na Barskom ljetopisu rezervisan je za koncert našeg poznatog gitarskog sastava koji čine Srđan Bulatović i Darko Nikčević. Oni će, u subotu, 1. jula, održati koncert u Starom Baru, sa početkom u 22h i barskoj publici predstaviti repertoar sa svog posljednjeg CD izdanja „Balkan, Mediteran, Orijent“. Ulaz na koncert je slobodan.

„Još ne sviće“, „Pod gorom“, „Sejdefa“, „Balkan“, „Mediteran“, „Orijent“, „Supernova“, samo su neke od kompozicija koje ćemo čuti u izvedbi dvojca koji je postao jedan od naših najboljih muzičkih ambasadora u cijelom svijetu. Naime, kao sastav veoma su cijenjeni zbog svojih virtuoznih i uzbudljivih nastupa, pa redovno primaju pozive da gostuju u najprestižnijim evropskim i svjetskim koncertnim salama. Tako su u oktobru, 2016. godine nastupali u čuvenom njujorškom Carnegie Hall-u. Više od 25 godina ovaj dvojac nastupa pred domaćom i internacionalnom publikom (SAD, Rusija, Velika Britanija, Njemačka, Italija, Francuska, Ujedinjeni Arapski Emirat, Belgija, Holandija, Grčka, Mađarska, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Albanija), predstavljajući svoje komade i oživljavajući „jezike“ klasične i flamenko gitare. Zapanjujući publiku jedinstvenim spojem balkanskih nepravilnih ritmova i mnogih drugih internacionalnih uticaja, oni svojom muzikom dočaravaju ljepotu Mediterana i orijentalnog misticizma. Prepoznatljivi su, dakle, po izvođenjima kojima, varirajući stil, tehniku, ritam i tempo, obuhvataju svjetsku i crnogorsku tradicionalnu muziku, filmske kompozicije, čak i popularne savremena pokrete.
Iza njih je do sada 7 CD izdanja: Duo (2001), Nostalgija (2005), Dodir Crne Gore (2011), Sinergija (2012), Ritmico (2015), Najbolje iz Crne Gore (2016), i Balkan, Mediteran, Orijent (2017).

kud duga