ART PREPORUKA

BARSKI LJETOPIS: Marina Vujčić prvi put u Baru, večeras „Penelopijada“

Plato ispred Dvorca kralja Nikole, u nedjelju, 25. juna, opet je bio prostor na kome su se vodili lijepi razgovori o književnosti u okviru Večernje scene Barskog ljetopisa. Ovoga puta, svoje stvaralaštvo, prvi put u Baru, predstavila je Marina Vujčić, trenutno jedna od najznačajnijih i najčitanijih autorki hrvatske književne scene. Veče, čiji je moderator bio profesor filozofije i povremeno urednik Izdavačke kuće „Nova knjiga“ – Vladimir Vujošević, bilo je osmišljeno kao promocija njenog popularnog romana Susjed.
Roman Susjed (V. B. Z., 2015)je za kratko vrijeme stekao naklonost čitalaca i kritičara i donio veliku popularnost autorki u Hrvatskoj. Čak je proglašen i romanom godine na takmičenju V.B.Z.-a i Tiska medija. U knjizi se tematizuje motiv samoće i to pričom o junakinji Katarini Bauković, ženi u kasnim tridesetim, zaposlenoj, ali samoj, koja svoj život pokušava da osmisli i dinamizuje konstruišući emotivnu vezu sa svojim susjedom, sa kojim se zapravo samo sreta i konvencionalno pozdravlja. To je sižejna podloga za građenje priče u kojoj se sve odvija na relaciji stvarnosno – fantastično, u kojoj jedna iluzija u emotivnim odnosima postaje skoro patologija, a zapravo je samo potreba da se prevaziđe emocionalni ponor. Samoća je inače, istakla je autorka, „zajednički nazivnik“ svim njenim romanima, pa se njeni likovi često nađu u životnim okolnostima koje ih tjeraju na iluziju, koja bi trebalo da ima funkciju terapije. Konkretno ovaj roman toliko popularnim kod publike učinila je, smatra Vujčić, mogućnost za poistovjećivanje.

– Meni se čini da je taj roman stekao popularnost zato što su mnogi u njemu prepoznali. To je roman o samoći, iako su ga neki kritičari bili skloni proglasiti ljubavnim romanom. Po meni je to više roman o nedostatku ljubavi – kazala je autorka.
Dok je stvarala ovaj roman Marina Vujčić je, kako nam je otkrila prvi put u životu imala osjećaj kao da je ona samo medij koji treba da zapiše nečiju priču. Kroz pisanje, dakle, slijedila je svoju junakinju. Marina inače piše intuitivno, pa tek kasnije postaje svjesna veza koje je napravila, slojeva koje je nanizala i aspekata kojih se dotakla u svojim knjigama. Ipak, to ne isključuje disciplinu i posvećenost. Naprotiv, ona tvrdi da pisanje jeste stvar discipline potkrepljujući to činjenicom da je prvi roman uspjela završiti onda kada je odlučila da mora pisati po dvije stranice dnevno.

– Pisanje nije mučenje, nije težak rad, ali jeste stvar discipline. To je samotnjački posao, jer u njemu ste sami, sa svim svojim nesigurnostima. Ja sam, recimo, shvatila da sam pisac tek kad sam napisala „muški roman“ A onda je Božo krenuo ispočetka – roman iz muške perspektive. Tada sam pomislila da, ako mogu ući u lik drugog spola, onda ima dar za fikciju. Znate, u Hrvatskoj postoji jedan problem kod knjiga koje stvaraju žene. One se po automatizmu svrstavaju u tzv. „ženska pisma“, što bi onda značilo da je književnost svojstvena samo muškarcima. Tako je, na primjer roman A sada je Božo krenuo iz početka nastao iz inata, iz želje da kritici oduzmem mogućnost da knjigu ocijeni kao „žensko pismo“, a široj publici da je čita kao autobiografiju“ – kazala je utoku promocije Vujčić.
Veče je završeno pohvalama na račun organizatora Barskog ljetopisa, koji, prema njenim riječima, lijepo realizuje ideju o povezivanju regionalnih i ovdašnjih autora, što nije inače odraz situacije u regionu, budući da stvaraoci slabo znaju jedni za druge, a trebalo bi da je suprotno, tim prije što možemo da čitamo jedni druge bez prevođenja.

„Penelopijada“


Predstava Centra za kulturu Tivat „Penelopijada“ druga je predstava ovogodišnjeg Ljetopisa, koja će biti igrana na sceni u Starom Baru, u ponedjeljak, 26. juna od 21:30h. Ovaj komad autorke Margaret Atvud, koji inače u koprodukciji sa tivatskim centrom radi April Production Toronto, režirala je Dragana Varagić. Uloge u predstavi tumače: Dubravka Drakić, Tanja Bošković , Ivana Mrvaljević, Branka Femić, Kristina Stevović, Karmen Bardak, Smiljana Martinović, Jelena Simić i Vesna Vujošević Labović.
„Penelopijada“ predstavlja borbu da se kaže istina, koja je zapravo pitanje identiteta. Riječ je o „sveženskom“ komadu u kom nam Penelopa i njene sluškinje koje igraju mnoge uloge, nude reviziju poznatog Homerovog spjeva. One nam, iz svoje perspektive, nude rekonstrukciju događaja iz Odiseje, koji je od žrtava napravio krivce, i kome Homer posvećuje vrlo malo prostora zadovoljan stereotipnim objašnjenjem i ne upuštajući se u bliže rasvjetljavanje možda jedne kompleksnije priče koja se krije u pozadini. Tako da je komad i neka vrsta pobune protiv Homera i vjerodostojnosti njegove priče.
– Za mene je Penelopa savremena žena, koja je vladala Itakom 20 godina i napravila je mnogo boljom nego što je ikad bila. Ona je i majka koja ima sina tinejdžera, i muža koji nikad nije kod kuće, a opstanak zavisi od nje. A onda je u trenutku koji je obećavao da će doneti razrešenje napravila grešku. Veliku. Zanima me taj trenutak slabosti koji nije zbog pritiska i nevolje, već nade da će neko drugi doneti razrešenje.Baš zbog vremena u kome živimo mene ne zanima samo situacija koja je jača od nje i limitiranost njenog izbora, mene zanima i njena lična odgovornost – kazala je Varagić o predstavi.
Ova predstava jedna je od jedanaest koje ulaze u takmičarsku selekciju ovogodišnjeg Ljetopisa, koju potpisuje teatrološkinja i pozorišna kritičarka Maja Mrđenović. Karteza predstavu su, kao i inače, u prodaji svakog dana od 10-12h i 17-21h na biletarnicama u Domu kulture (osim na dan igranja predstave u popodnevnom terminu) i u Starom Baru. Cijena ulaznice je 5 eura.