Podgoričanka Sanda Ivanović prva je učesnica iz Crne Gore koja pohađa kurs na Institutu za masovne komunikacije (IIMC) u Nju Delhiju u trajanju od četiri mjeseca – od januara do kraja aprila. Ona za MNE magazin kaže da je za sada tamo stekla dragocjeno znanje.
Sanda obavlja poslove vezane za komunikacije i odnose s javnošću u crnogorskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, a na obuku u Indiju je pošla preko Indijskog programa tehničke i ekonomske saradnje. (ITEC).
Obuka
Naša sagovornica je pojasnila da je riječ o obukama koje se kroz model saradnje između Vlade Crne Gore i Vlade Indije, odnosno njihovog Ministarstva vanjskih poslova, nude službenicima koji su zaposleni u crnogorskim institucijama. Obuke se obavljaju na više od 40 obrazovnih ustanova širom Indije, a specijalistički kursevi su, prema njenim riječima, raznoliki – od računovodstva i finansija, preko IT i tehničkih programa, kurseva iz oblasti zaštite životne sredine, programa usavšavanja engleskog jezika, do kurseva menadžmenta i obuka vezanih za oblast komunikacija.
-Budući da u Ministarstvu unutrašnjih poslova obavljam poslove vezane za komunikacije i odnose s javnošću, logičan izbor bio je program koji se odnosi na ovu oblast. Teorijski pristupi na polju komunikologije, novinarstvo i etika, internet i društvene mreže, PR i advertajzing, samo su neke od oblasti koje izučavam na ovom kursu – rekla je Sanda.
IIMC, kaže ona, ima veoma dobru reputaciju zahvaljujući stručnosti nastavnog kadra, ali i pristupu koji primjenjuju u nastavi. Sanda ističe da je interaktivnost nešto što se naročito cijeni, a kroz program se posebno podstiču grupni i individualni rad u cilju razvoja akademskih i praktičnih vještina polaznika.
-U želji da učesnicima ponudi širok dijapazon i različite perspektive na polju medija i komunikacija, Institut pored redovnih predavanja često organizuje seminare, kurseve i angažuje gostujuće predavače, mahom priznate stručnjake u ovoj oblasti – pojašnjava Sanda.
Kolege
Ono što ovaj program, prema njenim riječima, upotpunjuje i čini posebnim je razmjena iskustava sa kolegama koji dolaze iz različitih krajeva svijeta – Afrike, Azije, Latinske Amerike. Sanda kaže da u grupi od 23 polaznika, od kojih su neki sa Kube, iz Venecuele, Ekvadora, Tanzanije, Libije, Kenije, Liberije, Mongolije, Fidžija, Bocvane, Mjanmara i Šri Lanke, ima tu privilegiju da je prva učesnica iz Crne Gore koja pohađa kurs na ovom Institutu.
-U mojoj grupi, takođe, jedina sam koja ove godine predstavlja evropski kontinent. U ambijentu kao što je ovaj zaboravljaju se sve kulturološke razlike, a zajednička interesovanja, ciljevi i izazovi dolaze u prvi plan – rekla je ona.
Komentarišući koliko joj je bilo teško da se prilagodi tamošnjem načinu života, Sanda podsjeća da je Indija, koja ima 1,2 milijarde stanovnika, druga najmnogoljudnija zemlja na svijetu. Samo u Delhiju, kaže, živi oko 18,5 miliona stanovnika.
-Ogromne gužve, saobraćaj, industrija, otpad i brojni drugi faktori doprinose visokom stepenu zagađenosti vazduha. To je naročito osjetno u zimskim mjesecima, što sam, na žalost, imala priliku da iskusim čim sam sletjela na aerodrom. Poslije dugog leta željno sam čekala da udahnem vazduh i osjetim prvi miris Indije- kaže Sanda.
Ona priča da zagađenost vazduha nije jedino na šta se čovjeku teško privići, već je veliki izazov za nju, čak i sada, indijska hrana koja je mnogo začinjena. Rijetka su, priča Sanda, mjesta gdje se može naći jelo koje istinski prija nepcu.
– Nekako se čini da za ljude u Indiji hrana nije hrana ako nije barem malo začinjena – kaže ona.
Sanda ističe i da Indijci imaju drugačiji pristup stvarima. To se, kaže, oslikava na sve životne aspekte.
-Ako istinski želiš da doživiš ovu zemlju, sa svim njenim raznolikostima, manama i vrlinama, potrebno je da odbaciš sve predrasude i promijeniš ugao posmatranja. A ako prihvatiš nove obrasce, shvatiš da se iza njihove ponekad pretjerane ljubaznosti ne kriju laskavost i skrivena očekivanja, da je poštovanje koje iskazuju istinsko, da ideš linijom manjeg otpora i ne kritikuješ njihovu nonšalantnost, sa lakoćom prihvatiš izazove cjenkanja, brze vožnje tuk-tukom tokom kojih ti se ponekad čini da je tvoj život povjeren adrenalinskom zavisniku, ne osuđuješ njihovu pomalo djetinjastu narav koja im dozvoljava da radoznalo pilje u tebe jer si drugačije boje kože, tvoj život postaje bogatiji za čitav jedan kulturološki svemir –kaže Sanda.
Indija je, prema njenim riječima, sama po sebi zemlja različitosti. Gotovo da se može reći, kaže, da je zaseban kontinet.
-Čini je 29 država i šest teritorija, naseljavaju je različite etničke grupe koje praktikuju različite kulturne običaje i koje govore različitim lokalnim jezicima. Kako bi se stanovnici Indije međusobno mogli sporazumijevati, kao zvanični standardizovani jezik uveden je hindi, a pored njega u zvaničnoj upotrebi je i engleski jezik, usljed britanskog kolonijalističkog nasljeđa – priča Sanda.
Ona ističe da sinergija svih tih različitosti čini Indiju posebnim mjestom na zemaljskoj kugli. Ta zemlja, dodaje, intrigira čula, budi maštu, proširuje vidike, plaši i zabavlja u isto vrijeme, tjera vas da zanemarite uobičajena pravila i prigrlite nove izazove.
-To je zemlja simbolike i rituala, šarenih boja koje slave prirodu, izobilje života, ljubav i prijateljstvo, ali i onih najtamnijih tonova oslikanih na licima djece koja znaju da ni priroda, ni rituali, ni nečiji prijateljski osmijeh neće za njih sagraditi topli dom, već da će još dugo, dugo, pružajući prašnjave ruke, na ulici moliti za mrvice života – rekla je Sanda.
N.Đ.