ART PREPORUKA

JEDNO OD NAJVEĆIH OTKRIĆA U ISTORIJI: U Kairu pronađen kip Ramzesa Drugog

Foto: Khaled Desouki/AFP/Getty

Arheolozi iz Egipta i Njemačke pronašli su u blatu slama u Kairu osam metara visoki kip za koji vjeruju da predstavlja najpoznatijeg i najvećeg faraona u istoriji Egipta, Ramzesa II, piše Reuters.
Kip je otkriven kraj Ramzesovog hrama u drevnom egipatskom gradu Heliopolisu, čije se ruševine danas nalaze u istočnom dijelu Kaira, a egipatsko ministarstvo za antikvitete je ovaj pronalazak već proglasilo jednim od najvažnijih u istoriji.

Foto: Mohamed Abd El Ghany / REUTERS

– U utorak sam dobio poziv da je otkriven kolosalni kip kralja, najvjerovatnije Ramzesa II, napravljenog od kvarcita – rekao je na mjestu pronalaska ministar za antikvitete Kaled al-Anani.

– Pronašli smo torzo kipa, donji dio glave, krunu, desno uho i dio desnog oka – otkrio je detalje Anani.

Ramzes II, poznat i kao Ramzes Veliki ili Ozymandias (grčka transliteracija njegovog faraonskog imena Usermaatre Setepenre) bio je treći faraon egipatske 19. dinastije koji je vladao zemljom punih 66 godina, između 1279. prije Hrista i 1213. godine prije Hrista. Smatra ga se najvećim i najmoćnijim faraonom Egipatskog carstva, a njegovi su ga nasljednici zvali ,,Veliki predak”.

Foto: Khaled Elfiqi/EPA

Za svoje vladavine vodio je nekoliko vojnih ekspedicija na području Levanta te je proširio carstvo od Sirije na istoku do Nubije (današnjeg sjevernog Sudana) na jugu. Osim toga, tokom ranijeg perioda svog dugog boravka na tronu, Ramzes je bio poznat po velikim građevinskim projektima u kojima su nicali novi gradovi, hramovi i razni spomenici.

U poznatom sonetu ,,Ozymandias” iz 1818. godine ovjekovječio ga je engleski pjesnik Persi Biš Šeli, iz kojeg se posebno pamti i često citira stih ,,Pogledajte moja djela, o moćnici, i očajavajte!”.

Foto: Abd El Ghany / REUTERS

Ramzesov hram sunca u Heliopolisu bio je jedan od najvećih u Egiptu, gotovo duplo veći od poznatog Karnaka u Luksoru, a uništen je još za vrijeme atičke Grčke i Rima. Mnogi obelisci iz hrama premješteni su u Aleksandriju i Evropu, dok je kamenje iskorišćeno kao građevinski materijal za vrijeme razvoja Kaira.

Foto: Mohamed Abd El Ghany / REUTERS

Stručnjaci sada traže preostale dijelove kipa kako bi ga restaurirali te se očekuje da kolos, ako zaista prikazuje Ramzesa II, bude smješten u Veliki egipatski muzej, koji bi trebalo da se otvori u Gizi 2018.

Foto: Mohamed Abd El Ghany / REUTERS

Izvor: Jutarnji.hr

kud duga