Na svečanoj ceremoniji održanoj u Ambasadi Republike Francuske u Srbiji, Aja Jung odlikovana je Ordenom umjetnosti i književnosti u rangu viteza. Direktorku Beogradskog festivala igre (BFI) odlikovala je ambasadorka Francuske, Kristin Moro, u ime francuske ministarke kulture i komunikacija Odre Azuel.
Ambasadorka Kristin Moro je podsjetila na važnije etape u karijeri Aje Jung, od baletske škole u Beogradu preko usavršavanja u Americi i samostalne igračke karijere u Evropi, i napomenula njena imenovanja za ambasadora igre pri Uneskovom Međunarodnom savjetu za igru i potpredsjednicu evropskog odsjeka Svjetske plesne alijanse.
Glavni povod za ovo odlikovanje jeste Beogradski festival igre koji je Aja Jung osnovala 2003. i na čijem čelu je i danas.
Njemački stručni časopis ,,Ballet Tanz” okarakterisao je 2012. BFI kao ,,najreprezentativniju manifstaciju Starog kontinenta”, a od 2013. festival se realizuje pod pokroviteljstvom delegacije EU u Srbiji, podsjetila je ambasadorka Moro.
Vaš festival doprinosi da Beograd bude uticajan centar na kulturnoj mapi svijeta, nudeći publici i stručnoj javnosti snažan umjetnički intelektualni podsticaj i bolje razumijevanje savremene igre uopšte, dodala je.
– Draga Aja Jung, večeras ne nagrađujemo samo Vaš izuzetan doprinos povezanosti srpskih i francuskih igrača i koreografa, francuskih kompanija i srpske publike, večeras proslavljamo i to što, zahvaljujući Vašem pregalaštvu, kultura zauzima važnije mjesto u životu građana Srbije, Francuske i brojnih drugih zemalja. Vi otelotvorujete svojim radom vjeru u principe kojima smo, mi Francuzi beskrajno, iskonski privrženi: da je kultura dio ljudskog bića, da mu ona daje poseban kvalitet, jedinstven sjaj, da je kultura univerzalna i ne haje za granice, da se bez nje ne može živjeti i da se, stoga, treba boriti da ona bude prenesena mladima. Zbog svega toga odlikujemo Vas ordenom Umjetnosti i književnosti u rangu viteza – istakla je ambasadorka.
Aja Jung primila je orden u prisustvu Majkla Devenporta, šefa delegacije EU u Srbiji, ambasadora SAD, Kanade, Italije, Turske, Finske i Hrvatske, kao i bivših srpskih ministara kulture Nebojše Bradića i Ivana Tasovca, kome je ovo bilo prvo zvanično pojavljivanje u javnosti od kako više nije na toj funkciji. S druge strane, upadljivo je bilo odsustvo predstavnika iz aktuelnog ministarstva kulture.
– Znam da BFI nikada ne bi bio ovoliko uspješan i prepoznatljiv u svijetu da nije imao velike, odane i važne prijatelje i saradnike na svom putu. Pretkretnica u kretanju tog festivala bio je dolazak Baleta pariske Opere u Beograd, na otvaranju Drugog izdanja festivala. To je sasvim promijenilo ideju malog, regionalnog događaja. Sjećam se sastanka sa Brižit Lefevr, čeličnom direktorkom Baleta, koje je prethodilo dolasku nedodirljive, veličanstvene, najskuplje trupe u beogradski Sava centar. Znam da je bila nepovjerljiva i znam da je rizikovala tada mnogo više od mene.. ali – uspjele smo. Nakon igre Anjes Letestu, Hozea Martineza, Stefana Bujona, Emili Koze, Ervea Moroa, Ljudmile Paljero, Mirjam Uld Brem, Matilde Frustej, Semjela Mureza (a podsjećam danas na ova imena jer su to sve igrači koji su nosili i nose titulu zvijezda ove trupe), aplauz koji se prolomio salom najavio je da više ništa neće biti isto, odnosno da festival ima obavezu da krene sasvim neočekivanom putanjom – rekla je Aja Jung i podsjetila da ni sa jedne edicije festivala nisu izostali francuski umjetnici.
Nije tajna da je jedan od uzora u kreiranju naše manifestacije bio festival u Lionu, kao ni da je njegov dugogodišnji direktor Žorž Lukos bio moj tajni agent u pridobijanju poznatih trupa i umjetnika. Jednostavno, Francuska je ozbiljan dio ovog uspjeha i budućeg planiranja… Velika je čast kada priznanje dolazi od jedne velike i u istorijskom smislu nesagledivo bogate kulturne sredine u naš mali grad na Balkanu. Hvala vam svima na tome – zaključila je Aja Jung.