23.03.2015. u 6:41
Ukoliko pođete povremeno u kladionicu da uplatite tiket kako bi vam utakmica bila zanimljivija, kockate se iz zabave i to nije problem. Kada odlazite sa idejom da želite na taj način da zaradite, imate prvi simptom problematičnog kockanja i trebalo bi da tražite stručnu pomoć. Pomoć treba da potražite i ako zakoračite na sljedeću stepenicu kockarskog nivoa, a riječ je o patološkom kockanju, odnosno zavisnosti.
Ovo priča psihoterapeut Tijana Ignjatov koja radi u Savjetovalištu za osobe sa problemom kockanja, zajedno sa kolegom Milanom Radovanovićem. Savjetovalište je otvoreno kod nas prije dvije godine, u sklopu nevladine organizacije ADP-Zid.
Stručnjaci su na ,,dohvat ruke” Crnogorcima koji imaju problem sa kockom, ali izgleda da rijetko ko pokuca na ova vrata svojom voljom. Dolaze uglavnom pod pritiskom porodice, jer ih ukućani uslovljavaju da se izliječe ili im u suprotnom neće vraćati kockarske dugove.
Podrška porodice
– Kada dođu sa porodicom kod nas ponašaju se grandiozno. Porodica ih optužuje šta su uradili. Rasprodavali su imovinu, stavili kuću pod hipoteku, vraćaju im dugove i onda očekujete da ta osoba gleda u pod, žmuri, skupljena je, ali to ne rade. Posmatraju vas podignuta lica – kaže Ignjatov, objašnjavajući kako su im potrebna dva ili tri mjeseca terapije da bi razbili ove mehanizme odbrane.
Tokom terapije zavisnici im pričaju na koji način su sve pokušavali da nabave novac za kocku. Tražili su pomoć od kamataša, porodici su nametali dugovanja, pa čak su išli do te mjere da su pravili krivična djela.
Tako je momak, koji ima 20 godina, porodičnim prijateljima ukrao 20.000 eura kako bi mogao da kocka.
– Kada se izliječe i osvrnu na period kockanja pričaju kako ne mogu da vjeruju kako su se ponašali i šta su sve radili – kaže Ignjatov.
Izbjegavanje terapije
Ne izdrži svako ovo liječenje, koje traje od pola godine do godinu. Ignjatov se prisjeća kako je jedan momak napustio terapiju zbog navodnih porodičnih obaveza.
– On je bio veliki zavisnik od kocke i čak je sa 20 godina prokockao million. Naslijedio je tu imovinu kao jedinac – kaže Ignjatov.
Jedna žena je isto tako prokockala mnogo novca, ali ga nije dobila nasljedstvom. Ona je krala novac iz državne kase i tako je porodici nametnula dugovanja.
– To je jedina žena koja nam se do sada javila. Bila je izvrsna majka, edukovana i poslovna žena, ali je zbog kockanja izgubila posao. Muž je bio izbacio iz kuće i htjeli su da joj oduzmu djecu – priča Ignjatov.
Muž je bio siguran da je može odvratiti od kocke, pa je stopirao proces liječenja.
– Razmišljaju da je za izlječenje dovoljno da lupiš šakom od sto ili pođeš pod Ostrog i zakuneš se. Porodica često sabotira liječenje, ali da mogu da riješe problem ne bi postojao stručni tretman – kaže Ignjatov.
Suicidne misli
Porodica u jednom slučaju nije sabotirala liječenje, već je to uradio zavisnik i na kraju je, nažalost, zbog kockarskog dugovanja oduzeo sebi život. Naša sagovornica kaže kako je čak 95 odsto zavisnika koje liječe planiralo samoubistvo ili je pokušalo da ga izvrši.
– Momak koji se ubio bio je na tri seanse kod nas. U startu je pokazivao otpor. Nije htio da se drži pravila tretmana i uključi porodicu kao saradnika za komunikaciju sa nama, koja bi nas pozivala kada bi mu bilo teško. Pošao je na put, rekao da će se javiti, ali to nije uradio – kaže Ignjatov.
U kojoj mjeri je kockarska zavisnost zaista opasna govori i činjenica da je svrstana u međunarodnu klasifikaciju bolesti. Spada pod poremećaj kontrole impulsa i navika. Ignjatov kaže kako se u javnosti rijetko priča da je kockarska zavisnost povezana sa impotencijom. Imala je klijenta koji je zbog stresa dobio i tumor.Neki imaju stomačne probleme, mjestimično im opada kosa, dobijaju tikove ili imaju nesanicu. Za ovakvo stanje svako ima dio svoje odgovornosti. Naša sagovornica smatra da je problem što u našoj državi postoji velika tolerancija prema kocki. Kada drži radionice Ignjatov uvijek poručuje:
– Ako se kockate, molite boga da ne dobijete. Jer kad dobijete u mozak se uvuku određeni hormoni i vama se sviđa taj osjećaj. Počinjete da ga jurite. Hoćete još, opet i opet… Tako postajete zavisnici.