Porto Novi
ART SLAJDER

MEĐUNARODNI SAJAM KNJIGA: Turski pisac Bahtijar Aslan predstavio svoj rad u Podgorici

sajam-knjiga_promocija-turskog-pisca_02Smatram da je pisanje priča svojstvenije damama, a pisanje poezije i romana muškarcima, jer je u posljednjih 20 godina u Turskoj primijećen broj spisateljica i to su djela koja su na svjetskom nivou, rekao je turski pisac Bahtijar Aslan, koji je i profesor na Fakultetu prirodnih nauka i književnosti Univerziteta Istanbul Kultur na odsjeku za turski jezik i književnost, te urednik izdavačke kuće koja objavljuje naučne publikacije i urednik jednog od najstarijih književnih časopisa Turske ,,Türk edebiyatı”.
sajam-knjiga_promocija-turskog-pisca_01Optimističan je kada je u pitanju budućnost turske priče.
Želio je, objašnjava, da piše priče, ali se plašio. Počeo je kasno da piše, sa 36 godina. Do tada je pisao poeziju i akademske radove.
– Za književne časopise u Turskoj sam radio kao pomoćnik glavnom uredniku. Urednik je jednog dana rekao: ,,Nemamo dobru priču.” i ja sam sjeo to veče i napisao priču. Dao sam mu je narednog dana. Nisam ni sam mogao da vjerujem da sam ja napisao tako jednu priču. Urednik, kada je pročitao, rekao je: ,,Pa, ti si napisao ovo kao Borhes i definitivno bi trebalo da nastaviš.” Rekao sam mu da ja zaista nemam hrabrosti da napišem još jednu priču, međutim, on je dao naređenje da moram svaki mjesec da napišem po jednu priču. Počele su polako da pristižu i pohvale na moje radove od ljudi koji su relevantni na polju književnosti u Turskoj tako da sam i ja počeo da se oslobađam i da pišem. Nisam postao pisac zato što sam želio, nego iz straha – prisjetio se Aslan svojih književnih početaka.
sajam-knjiga_promocija-turskog-pisca_04Istakao je da je djela Mustafe Kutlua čitao, ali nisu uticale na njegovo stvaralaštvo. Stvaralaštvo Said Faid Abasija jeste. Međutim, smatra da je i pored toga stvorio svoj stil.
Aslan je kazao da pretpostavlja da se i u drugim književnostima, kao u Turskoj, priče pišu oslanjajući se na politička dešavanja.
sajam-knjiga_promocija-turskog-pisca– Ako bih napravio podjelu kada je u pitanju turska književnost, mogao bih reći da je Tanzimat period u književnosti kada počinje modernizacija. Jedan dio turskih književnika je pod uticajem Zapada nastavio da piše u tom duhu. Književni pravci koji se srijeću na Zapadu, u Francuskoj kao što su realizam i naturalizam polako stižu u Tursku. Priča u Turskoj napredovala je od tog perioda do danas i stigla do zavidnog nivoa – mišljenja je Aslan.
Dopada mu se to što mladi turski autori danas primjenjuju nove metode u pisanju.
Na promociji Aslanovog stvaralaštva pročitana je njegova divna kratka priča ,,Lov”. Moderator je bio direktor Instituta ,,Yunus Emre” – Turskog kulturnog centra Podgorica doc. dr Džihan Ozdemir.
B.R.
Foto: B. Šekularac