Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

VIDEO: Ovo je najjeftiniji automobil na svijetu

Foto: Agencije

Foto: Agencije

Indija je druga najmnogoljudnija zemlja svijeta, ali i država u kojoj je mnogo siromašnih. Drugim riječima, idealno tržište za prodaju jeftinih proizvoda.

Za razliku od Kine, gdje su u transportu dominirali bicikli, osnovno prevozno sredstvo u Indiji su mopedi i mali motocikli. To je omogućilo indijskoj kompaniji ,,Bajaj” da postane najveći svjetski prozvođač motocikala s čak četiri miliona jedinica godišnje.

Na osnovu iskustva s dvotočkašima, ,,Bajaj” je odlučio da Indijcima ponudi najjeftiniji svjetski automobil koji se na matičnom tržištu prodaje pod oznakom ,,RE60”, dok izvozne verzije nose ime ,,Qute”. Zbog spartanske opreme neki ,,Bajaj Qute” svrstavaju u ,,četvorocikle”, ali takva ocjena je pretjerana. ,,Qute” je pravi automobil dužine 2752 mm koji, i pored širine od svega 1312 mm, nudi prostor za smještaj četiri osobe. Nema klasičnih prozora, vrata su od plastike, svi spojevi i varovi su vidljivi golim okom, automobil(čić) se kotrlja na minijaturnim 12-colskim točkovima. Sjedišta su montirana na primitivni cjevasti okvir, samo vozačko se može pomjerati po dužini, nema naslona za glavu… Postoje dva minijaturna prtljažnika – naprijed (kapacitet 60 litara) i nazad (44 litra). Kuriozitet: Rezervni točak smješten je ispred nogu suvozača! U opremu je uključen i moderni audio MP3 sistem s mogućnošću reprodukovanja sadržaja s USB-a i SD kartice. Iskustva u proizvodnji motocikala ,,Bajaj” je prenio na ,,Qute” pa minijaturni automobil pokreće jednocilindarski motor zapremine 216 kubika koji je smješten iza zadnje klupe. Razvija 13 KS i ,,Qute”-u omogućava postizanje maksimalne brzine 70 km/h uz prosječnu potrošnju od tri litra na 100 km. Za prijenos snage na zadnje točkove zadužen je motociklčistički sekvencijalni 5-stepeni mjenjač, piše portal Autosnova.com.

Šlag dolazi na kraju; U Indiji ,,Bajaj Qute” košta oko 3.300 KM (1.656 eura) što ga čini najjeftinijim svjetskim automobilom. Ovih dana počela je prodaja u Rusiji i Turskoj gdje – opterećen dažbinama i maržom uvoznika – i nije baš tako jeftin.

Izvor: Avaz.ba