Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

ZAMRAČIVANJE TV KANALA: Zbog koga smo gledaoci drugog reda!?

hqdefaultPrenos Olimpijskih igara dodatno je pojačao neraspoloženje gledalaca u Crnoj Gori koji su već bili dovoljno iziritirani tzv. zamračivanjem kanala. Činjenica je da je crnogorskim televizijskim gledaocima posredstvom RTCG obezbjeđeno praćenje ovog najvećeg sportskog događaja, ali je fakat i da mnogi od njih nijesu zadovoljni kvalitetom slike na javnom servisu i izborom sadržaja koji se prenosi iz Rija, pa bi voljeli da OI prate i na HRT-u ili RTS-u. Skremblovanje sportskih, filmskih i zabavnih televizijskih sadržaja praksa je u Crnoj Gori i regionu, kojom se nadležni, reklo bi se, nedovoljno bave, uz objašnjenje takvi su propisi i moraju se poštovati autorska prava.

Ispitati monopolske položaje

mtel 12Televizijskim operaterima postavili smo pitanje da li su gledaoci oštećeni zamračivanjem TV kanala s obzirom na to da jednako plaćaju ,,mrak” i sliku. Najkonkretniji odgovor dobili smo iz M:tela gdje smatraju da treba preispitati monopolski položaj pojedinih vlasnika najgledanijih sadržaja, koji i operatore i gledaoce dovode u neravnopravan položaj.

Iz M:tela objašnjavaju da se, prema svim istraživanjima koja su radili operateri i nadležne agencije u Crnoj Gori (Agencija za elektronske medije, Agencija za zaštitu konkurencije), pokazalo da je sportski sadržaj dominantno opredjeljujući za muškarce dobi od 25 do 45 godina (>50%), kao i za starije od 45 godina (40%), dok je kod ženske populacije na nivou interesovanja manjem od 30 odsto.

– Najveći vlasnik, ne samo sportskog, već i ostalog sadržaja (informativni  i zabavni program, crtani filmovi…), su povezane kompanije KKR & Co. L.P,  United Group« B.V,  Slovenia Broadband, itd, a koji su 100 odsto vlasnici Telemacha iz Crne Gore, vlasnici SBB u regionu i povezanih kompanija. Njihovo učešće na tržištu Crne Gore je dominantno upravo zbog toga, što i pored naloga nadležnih agencija, kao i svih analiza tržišta, i protivno svim evropskim direktivama i konvencijama, ne žele da daju ponudu za isti televizijski sadržaj ostalim operaterima u Crnoj Gori. To je dominantan razlog zašto se korisnici žale na dostupnost istog ili sličnog programskog sadržaja. Ovaj monopolski položaj je na ispitivanju i odlučivanju u rukama nadležnih crnogorskih institucija kako bi bio  riješen u korist svih korisnika televizijskog sadržaja u Crnoj Gori, bez obzira preko koje tehnološke platforme se odvija – odgovorili su iz PR službe M:tela.

Ukidanje kanala nije rješenje

Iz Telekoma međutim poručuju da im jedini instrument ukidanje kanala koji zamračuju sadržaj iz ponude, ali da to ne bi bilo praktično rješenje.download

– Svjesni smo da je veliki broj korisnika afektiran činjenicom da dio regionalnih programa u našoj ponudi nema prava za emitovanje određenog sadržaja za teritoriju Crne Gore. Jedino rješenje je potpuno ukidanje ovih kanala iz naše ponude. Međutim, rukovodimo se time da je i pored dijela programa koji se zamračuje, preostali sadržaj na ovim kanalima interesantan i značajan dijelu naših korisnika, stoga smo se odlučili da ih zadržimo u ponudi. Naglašavamo, da u konkretnoj situaciji Crnogorski Telekom slijedi zakonske obaveze, koje su vrlo jasno definisane i kao takve se moraju poštovati – odgovorili su Telekoma.

downloadNiko nije oštećen

Iz  kompanije Total TV ne smatraju da su gledaoci na gubitku zbog zamračivanja kanala.

– Ni u jednom korisničkom ugovoru ne postoji stavka, koja najavljuje šta će koji kanal emitovati u određenom trenutku i da li za to ima pravo na teritoriji Crne Gore. Shodno tome, smatramo da korisnici nisu oštećeni – kazao je Montenegro magazinu Radivoje Radovanović iz TotalTV.

Na pitanje zbog čega se zamračuju samo regionalni kanali, a ne i ostali inostrani odgovorio je:

– Regionalni kanali, kupuju prava samo za svoje teritorije i daju obavještenje svim kablovskim operaterima, koji ih emituju Van granice svoje zemlje, da je potrebno da zatamne određene programske sadržaje za koje nemaju prava emitovanja van svoje zemlje. Kada na pr. Eurosport ili Sport klub kupuju određena prava, oni to rade za sve zemlje gdje se emituju u okviru kablovskih sistema, pa ih stoga ih nije potrebno zamračiti.

Iz  Telekoma objašnjavaju da je to slučaj i sa ostalim inostranim kanalima kao što su određeni dokumentarni i filmski kanali koji emituju program iz sopstvene produkcije, ili program za koji posjeduju globalna TV prava.

Pitanja o ovoj temi poslali smo i TV operatoru MKabl, ali odgovore nijesmo dobili.

D.V.