23.06.2016. u 9:14
Od početka godine najviše noćenja u Crnoj Gori ostvarili su turisti iz Rusije i to 18,59 odsto, rekla je za MNE magazin direktorica Nacionalne turističke organizacije Željka Radak Kukavičić.
Turisti iz Srbije, prema njenim riječima, zauzimaju drugo mjesto po broju noćenja, te ih je bilo 17,46 odsto. Nešto je manje zabilježeno turista iz Bosne i Hercegovine 8,49 odsto, kao i iz Albanije 8,40 odsto.
– Iz Francuske ih je bilo 5,30 odsto, sa Kosova 3,96 odsto, iz Italije 3,52 odsto – rekla je Radak Kukavičić.
Budva najposjećenija
Direktorica Nacionalne turističke organizacije precizirala je da je tradicionalno najveći turistički promet zabilježen u Budvi koju je od početka godine posjetilo oko 41.000 turista. Ona kaže da ih je u odnosu na isti period od prošle godine više za oko pet odsto.
Odgovarajući na pitanje koliko je novca prosječno turista trošio ova godine u Crnoj Gori, Radak Kukavičić kaže da su istraživanje o tome radili 2014.godine, a sljedeće koje će obuhvatiti i stavove turista planiraju da organizuju naredne godine. Naša sagovornica podsjeća da je istraživanje koje je rađeno prije dvije godine pokazalo da ukupni troškovi putovanja jednog turiste u prosjeku iznose 539,73 eura, a po osobi dnevno 61,92 eura.
– Najveću prosječnu potrošnju po putovanju (po osobi u eurima) ostvaruju ruski turisti (855,51 eura), zatim slijede turisti iz Ukrajine i Bjelorusije (795,37 eura), Skandinavije (713,63 eura), Velike Britanije (657,23 eura), Francuske (642,49 eura), Njemačke (567 eura), Italije (527 eura), Poljske, Češke i Madjarske (456 eura), Kosova, Makedonije, Albanije i Rumunije (452 eura), Bosne i Hercegovinei Hrvatske (361,02 eura) i Srbije (313,13 eura) – rekla je ona.
Direktorica Nacionalne turističke organizacije kaže da za ovu godinu očekuju više turista iz zemalja Zapadne Evrope, prije svega Njemačke, Francuske i Velike Britanije.
– Možemo očekivati i rast sa tržišta Beneluksa sa akcentom na Holandiju imajući u vidu da je TUI Holandija uveo letove posle 30 godina na relaciji Amsterdam-Tivat od maja do septembra. Prvi put ove godine uvedeni su i letovi iz Izraela ( Tel Aviv) pa očekujemo i rast broja turista sa ovog tržišta. Veoma važna za Crnu Goru su i tržišta Skandinavije gdje postoji povećana turistička tražnja za Crnom Gorom pa je nacionalni avio prevoznik Montenegro Airlines uveo liniju za Kopenhagen – precizirala je ona.
Odgovarajući na pitanje iz kojih zemalja najviše dolaze turisti, Radak Kukavičić kaže da prema zvaničnim statističkim podacima Monstata za prva četri mjeseca ove godine najveće učešće u strukturi stranih turista su ostvarili turisti iz Albanije ( 16,11 %), Srbije ( 15, 32%), Rusije (9,19%), Bosne i Hercegovine (5,35 %), Italije (4,89 %), Francuske ( 4,25 %), Hrvatske (4,1 %) i Kosova (3,31%).
– Vanevropske zemlje imaju učešće od 10.3 % u strukturi starnih turista – rekla je ona.
Pojedini mediji u Srbiji nedavno su objavili da su grčki carinici oduzimali masovno hranu (jaja, zaleđeno meso, punjene paprike…) turistima koji su krenuli u tu zemlju, a kako to pitanje uređuju naši propisi, Radak Kukavičić pojašnjava da je količina unosa hrane u Crnu Goru regulisana Zakonom o bezbjednosi hrane, a sve u cilju zaštite interesa turista. Ona nije željela da komentariše pojedinačne medijske natpise koji se, kaže, ne tiču Crne Gore.
– Količina unosa hrane u Crnu Goru regulisana je tim zakonom. Slična praksa se primjenjuje u svim zemljama Evropske unije, jer se prevashodno želi spriječiti transportovanje termički osjetljivih namirnica i zaštititi zdravlje turista – rekla je ona.
S.Đ.