U saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, prosvjetni resor će sagledati, kako su kazali, mogućnosti nižih cijena obroka za djecu iz socijalno ugroženih porodica.
Đačka kuhinja krajem maja je otvorena u Školi za srednje i više stručno obrazovanje “Sergije Stanić”, kako bi đaci osnovnih i srednjih škola u Podgorici od septembra dobijali obroke u školi. Projekat Đačke kuhinje je višestruko značajan iz razloga što će užinu za djecu pripremati učenici trgovinske škole, koji će na taj način imati priliku da usavršavaju praktičnu nastavu, uz pratnju mentora, profesora kuvarstva i drugih oblasti.
Ipak, još nije odlučeno koja će vrsta obroka biti na raspolaganju djeci.
– Pripremanje menija koji će biti ponuđen učenicima vaspitno-obrazovnih ustanova u Podgorici je u toku i biće gotovo do kraja avgusta. Na mjesečnom nivou cijena po učeniku će iznositi od 10 do 12 eura. U saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja sagledaće se mogućnosti nižih cijena obroka za djecu iz socijalno ugroženih porodica. Ne treba zanemariti činjenicu da će roditelji za svako drugo, treće i sljedeće dijete koje pohađa vaspitno-obrazovnu ustanovu obrok plaćati u pola cijene, tačnije pet odnosno šest eura – saopšteno je DN iz resora Predraga Boškovića.
Kako bi roditelji, odnosno djeca bili zadovoljni obrocima iz Đačke kuhinje, planirano je i njihovo anketiranje u novembru.
– Stavljanjem u funkciju Đačke kuhinje u sklopu SSŠ ,,Sergije Stanić” se, između ostalog želi omogućiti učenicima da dobiju obrok u školi koji je pripremljen u skladu sa HACCP sistemom bezbjednosti hrane. Kako bi se provjerilo zadovoljstvo učenika i roditelja, planirano je u novembru njihovo anketiranje. Komunikcijom sa njima se želi utvrditi da li su zadovoljni realizacijom projekta, da li imaju neke preporuke – kazali su DN iz Ministarstva.
Na otvaranju krajem maja, Bošković je kazao da je u planu da se ovakva vrsta servisa kasnije razvije i u drugim gradovima u Crnoj Gori.
Jedan od ciljeva otvaranja Đačke kuhinje bio, kako je objasnio Bošković, da se vrati u proces nešto što je nekad bilo dobro i omogućavalo da se djeca u školi hrane na kvalitetan način.
– Ovo je samo pokazatelj da idemo naprijed i pokušavamo da obezbijedimo što bolje uslove za djecu, da uče u prostorima u kojima se osjećaju slobodno i bezbjedno i omogućavamo školi da proširi mogućnosti praktične nastave – kazao je ranije Bošković, navodeći da je kompletan projekat Đačke kuhinje koštao oko 400.000 eura.