Direktor ove medicinske ustanove Ranko Lazović potvrdio je informaciju i kazao da nije bilo zakonske mogućnosti da im se ugovori produže, te da je svima ponuđeno da nastave da rade volonterski, što su neki i prihvatili.
– Početkom 2015. u mandatu prethodnog direktora primljeno je 37 kliničkih ljekara i u mom mandatu još osam, ukupno 45. To je bila odluka Ministarstva zdravlja, Zavoda za zapošljavanje i Kliničkog centra. Primljeni su na period od godinu, po utvrđenim kriterijumima. Uz dogovor sa Ministarstvom zdravlja sada im je omogućeno da volontiraju – rekao je Lazović.
Šansa za ove mlade ljekare je i konkurs za specijalizacije, a prema riječima Lazovića, raspisan je za 28 specijalizacija.
– Prijavilo se 119 kandidata. Formirana je komisija od pet članova u kojoj su iz Kliničkog centra medicinski direktor i direktor Centra za nauku, zatim klinički psiholog, direktor klinike za koju specijalizant aplicira i koordinator mentor sa te klinike – objasnio je Lazović.
Intervjui sa kliničkim ljekarima, kako je naglasio, pokazali su da se oni posebno ističu.
– Ta činjenica ukazuje na to da je vrijeme koje su proveli kod nas za njih bilo vrlo korisno, a ustanovi je pomoglo u izboru za specijalizaciju – dodao je on.
Nakon što se završi ovaj konkurs, biće raspisan novi.
– Pošto kandidati budu odabrani, prođe zakonski predviđena procedura za žalbe, Klinički centar će raspisati konkurs za još 53 specijalizacije što je još jedna šansa za ove mlade ljude. Konkurs će biti transparentan kao i prethodni – najavio je Lazović.
On objašnjava da zakon ne prepoznaje institut kliničkog ljekara, ali da bez obzira na to on i njegovi saradnici smatraju da treba nastaviti sa tom praksom.
– Ovo je odličan projekat i sa njim treba nastaviti, ali u značajno manjem broju prijema kliničkih ljekara – istakao je direktor Kliničkog centra.
Za sada je neizvjesna sudbina kliničkih ljekara koji su ostali da volontiraju u Kliničkom centru, odnosno onih koji ne dobiju specijalizaciju.
Mladi ljekari posao su dobili u sklopu projekta za stručno osposobljavanje doktora medicine koji se u najvećoj zdravstvenoj ustanovi realizovao šest godina, a glavni cilj je zapošljavanje stručno osposobljenih doktora medicine na sekundarnom i tercijarnom nivou.
Jedan od ljekara koji je ostao da volontira, ali ne želi da mu pominjemo ime, kazao je za Pobjedu da nijesu dobili nikakvo obrazloženje.
– Menadžment Kliničkog uradio je sve da nas zadrži. U Ministarstvu zdravlja, međutim, hvataju se za to da zakon ne prepoznaje mjesto kliničkog ljekara. To je ono što i nama ljekarima veže ruke. Kada nijeste zakonski pokriveni, onda ne možemo ništa ni da pitamo niti da djelujemo. Sada većina nas volontira. Neki su se zaposlili negdje drugo. Ima i onih koji se nijesu snašli – ispričao je ovaj ljekar.
On naglašava da Crna Gora treba da zadrži mlade doktore. Kako kaže, završili su ovdje fakultete, uložene su pare u nj ih, pa je stoga bilo logično da nastave sa edukacijom, a ne da ih šalju na biro rada.
– Prekid ugovora reflektovao se na sve segmente našeg života. Nije samo problem to što smo stali sa edukacijom. Sve što nam se dešava utiče na socijalno-psihološki momenat. Većina od nas smo i porodični ljudi – kazao je sagovornik.
Njegov kolega dr Igor Mandić, koji je, takođe, ostao da volontira na Hirurškoj klinici nada se da će na jedan od dva konkursa za specijalizaciju biti primljen.
Kaže da nije sve u novcu, a glavni razlog što je ostao da volontira je da ne bi prekidao usavršavanje.
– Radim isti obim posla kao i ranije. I nijesam jedini koji je ostao. Sve moje kolege koje su se stručno osposobljavale na Hirurškoj klinici ostali su da volontiraju. Hirurgija je takva oblast gdje je neophodno da se u tehničkom smislu usavršavamo – pojasnio je Mandić.
Pobjeda od Ministarstva zdravlja nije dobila odgovore na pitanja o slučaju kliničkih ljekara. Iz kabineta ministra Budimira Šegrta uputili su nas na upravu Kliničkog centra.
Izvor: Pobjeda/CdM.me