18.05.2016. u 13:43
Povodom izlaska iz štampe prvog kola antologijske edicije ,,Nova luča”, koju su priredili ,,Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica”, OKF Cetinje, Nacionalna biblioteka Crne Gore ,,Đurđe Crnojević” i Fakultet za crnogorski jezik i književnost, danas je održana konferencija za novinare u Centru za savremenu umjetnost u Podgorici.
Književnik i član uređivačkog odbora ,,Nove luče” Milorad Popović rekao je da je ovdje riječ o antologijskom izboru savremene crnogorske književnosti i nastavku projekta ,,Luča” koji je, sticajem raznih kulturnih okolnosti koje su se tada događale, prekinut prije 30 godina.
Pomoćnica ministra kulture Dragica Milić istakla je u ime Ministarstva da je zadovoljstvo zbog ove edicije veće kada to rade u godini jubileja decenije nezavisnosti i hiljadu godina državnosti.
Edicija ,,Luča”, podsjetila je, tokom 72 izdanja u proteklom periodu ostavila je bogato književno nasljeđe, od najstarijih vremena do početka devedesetih godina prošlog vijeka.
– Stoga je edicija ,,Nova luča” bila delikatan posao za njene izdavače, jer ne sastoji se samo u estetskom vrednovanju književnih djela, već i u promišljenom pristupu i sistematizaciji jednog recentnog književnog stvaralaštva. To ovaj posao čini veoma ozbiljnim i odgovornim, s obzirom na to da ostavljamo u nasljeđe novim generacijama nešto što treba da bude trajna vrijednost crnogorske kulture. Uz to, urednici ove edicije morali su imati poseban senzibilitet i prema onome što će biti svevremena aktuelnost određenog književnog djela – kazala je Milić.
Ona je napomenula i da edicija korespondira sa projektima koji su kao prioriteti razvoja kulture definisani strateškim dokumentima i zbog toga je Ministarstvo kulture sa zadovoljstvom podržalo projekat.
Glavni urednik ,Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica i član uređivačkog odbora ,,Nove luče” Radule Novović iskazao je zadovoljstvo u lično i ime Zavoda što su dio velikog projekta kakav je ovaj.
– Zavod je uradio veliki i značajan posao, naročito u kontekstu obilježavanja velikog jubileja ove godine. Zavod je dominantno orijentisan na izdavanje udžbenika, to je naša glavna misija, međutim, sarađujući u ovakvim projektima, činimo iskorak u pravcu promocije crnogorske državnosti, identiteta i kulture. Svakako da se radi o izuzetnoj ediciji. Nadam se da će se ovaj projekat nastaviti i da ćemo mi biti dio njega – rekao je Novović.
On je u ime uređivačkog odbora iskazao zahvalnost Slađani Bajić – Bogdanović koja je vizuelno osmislila biblioteku ,,Nove luče”, što je, kako je rekao, važan segment komunikacije ovog djela sa publikom.
Direktorica Nacionalne biblioteke Crne Gore ,,Đurđe Crnojević” i članica uređivačkog odbora ,,Nove luče” Jelena Đurović izrazila je zadovoljstvo što je Nacionalna biblioteka jedan od suizdavača ovako značajnog projekta za književnost, kulturu i nauku Crne Gore.
Ona je napomenula da su inicijatori ideje o ediciji ,,Luča” bili Milorad Stojović, Branko Banjević i Sreten Perović. Tada je to bio poduhvat, a prva knjiga, koja je bila koncipirana s namjerom da se da drugačiji pristup crnogorskoj nauci i književnosti, objavljena je 1963. godine.
– Edicija ,,Nova luča” naslanja se i nastavlja na svim premisama kojima je i stara antologijska edicija ,,Luča” uspostavljena. Stoga mislim da možemo svi da se radujemo da je ovakav jedan projekat pokrenut, da je realizovano prvo kolo, da su u njemu eminentni autori i njihova djela koja su, ne samo doživjela uspjeh u našoj sredini, već i u okruženju i evropskim okvirima – istakla je Đurović.
Profesor na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost i član uređivačkog odbora ,,Nove luče” Aleksandar Radoman ocijenio je da je ,,Nova luča” nešto što prevazilazi sami koncept izdavaštva.
– Edicije ove vrste služe, između ostalog, za postavljanje određenih standarda. Imamo izuzetne stvaraoce, nekoliko ozbiljnih izdavača, odličnih književnih časopisa, međutim, čini mi se da u domenu vrednovanja književne kritike smo u nekoj vrsti zaostatka – rekao je Radoman.
U okviru prvog kola edicije zastupljena su djela Sretena Asanovića ,,Trag u noći”, Jevrema Brkovića ,,Cio sam u pjesmi”, Zuvdije Hodžića ,,Davidova zvijezda”, Mladena Lompara ,,Zmije Grmožura”, Marka Vešovića ,,Bijeli glog iz Papa”, Ljubomira Đurkovića ,,Porodična trilogija”, Milorada Popovića ,,Karnera”, Dragana Radulovića ,,Auschwitz Café”, Andreja Nikolaidisa ,,Tamno pokoljenje” i Ognjena Spahića ,,Hansenova djeca”.
Drugo kolo najavljeno je za jesen tekuće godine, uz deset knjiga i autora, a biće, kako je napomenuo Popović, finansirano iz programa Deset godina obnove nezavisnosti.
B.R.
Foto: B. Šekularac