KAKO SE PISALA BAJKA LESTERA: Otpisana djeca, prestupnici, otpaci, ničiji talenti… ŠAMPIONI!
3.05.2016. u 20:55
Ne počinje sve od kvote 5.000 koju su samo ludi srećnici, zagriženi navijači ili neke vještice uplatili kada su stavili Lester na tiket uoči sezone. Nije počelo ni dolaskom Klaudija Ranijerija. Nije počelo ni kada je Lester sa nervoznim Najdželom Pirsonom pobijedio na sedam od devet posljednjih u prethodnoj sezoni i na čudesan način izborio opstanak u Premijer ligi. Možda je sve počelo u maju 2010. kada je Lester igrao plej-of za Premijer ligu iz koje je ispao prije šest godina, piše Aleksandar Gligorić za Mozzart sport.
Na klupi je pomenuti Pirson, od poznatijih igrača su tu bili Norbeto Solano, Pol Galaher i 22-godišnji momak Endi King. Tako je počelo zidanje bajke koja će 2016. godine opčiniti fudbalsku planetu.
Endi King (vezista, 1988, Vels) – ponikao King je igrač sa najdužim stažom u taboru novog šampiona. Precrtani otpadak kao i dobar dio njegovih saigrača. Prošao je Čelsijevu akademiju i sa 15 godina dobio zahvalnicu. Tada je otišao u Lester i dijelio sa Lisicama dobro i zlo. Dao je gol u tom baražu 2010. protiv Kardifa, ali je Lester ispao na penale. To nije bilo prvo Kingovo razočaranje sa Lesterom. Dvije godine ranije je ispao u treću ligu sa Lisicama. I tamo bio najbolji igrač ekipe i najzaslužniji za povratak u Čempionšip. Sa Lesterom je osvojio Ligu 1, Čempionšip i sada Premijer ligu. Nikome u istoriji engleskog fudbala to nije uspjelo. Nije više ključni igrač kao u trećeligaškim danima, ali ga Ranijeri obožava i čak 16 puta ga je uvodio sa klupe ove sezone. Prošao je sve sa Lesterom. Jedan od simbola puta od blata treće lige do trona u konkurenciji bogatih aždaja.
Džefri Šlup (bek/krilo, 1992, Gana) – ponikao
Sin imigranata iz Gane rođen u Hamburgu je odrastao u Lesteru i u seniorskom fudbalu debitovao za ovaj klub poput Kinga. I poput njega je ove sezone bio jedan od džokera sa klupe ili je krpio rupe kada bi neko ispao iz startnih 11. Pokrivao je sve po lijevoj strani, radio sve što bi mu Ranijeri zatražio i bio među onim bitnim točkićima šampionskog mehanizma. Tek sada treba da bude srećan što nije potpisao za Mančester Junajted u januaru 2013. kada je bio tri nedjelje na probi kod AleksaFergusona, čak je i zadovoljio, ali spletom okolnosti nije dobio ugovor. Sreća pa nije prešao na Old Traford…
Kasper Šmajhel (golman, 1986, Danska) – 1.700.000 eura
Ako su Šlup i King epizodisti sa kojima je krenulo rađanje ovog tima, ljeto 2011. je bio početak zidanja temelja startne postave koju ovog jutra zna napamet svako dijete u Engleskoj. Vječito pritisnut sjenkom slavnog oca, simpatični plavušan koji se pojavljivao kao klinac sa ocem na velikim slavljima Mančester Junajteda je od sinoć samo Kasper Šmajhel. Nije više ,,sin Petera Šmajhela”. Mančester Siti ga se odrekao, slao ga na pozajmice u niželigaške timove, a kada je sa Nots Kauntijem izborio opstanak u četvrtoj ligi, ,,presvukao je želudac” i naučio šta je pritisak kada igraš za goli život i kada si na granici da sve batališ. Već petu godinu je nezamjenjiv na golu Lisica.
Ves Morgan (štoper, 1984, Jamajka) – 1.250.000
Godinu i po dana poslije dolaska Šmajhela, uzidana je i druga cigla odbrane koja će ovog proljeća ostaviti mnoge bez teksta. Rođen u Notingemu par godina nakon najvećeg fudbalskog čuda koje je Engleska vidjela (Notingem Forestovog uzleta iz druge u prvu ligu, pa direktno na evropski tron), mora da mu je taj lokalni gen podario sudbinsku ulogu. Da neki od lokalaca jednog dana ispiše bajku kada već mučeni Forest ne može da se izdigne. Poslije 400 i kusur mečeva je prešao u redove lokalnog rivala Lestera za milion funti i ujeo za srce navijače svog Notingema. U Lesteru će ubrzo postati kapiten. Preživjeće i fudbalski infarkt u 98. minutu kada je Votford u nezaboravnom meču plej-ofa za ulazak u Premijer ligu skršio srca navijačima Lisica. I to možda baš zato što je Ves Morgan kasnio na skoku da pokrije Dinija. Sve će mu se vratiti kasnije… Uspio je sa kapitenskom trakom da uvede Lester u Premijer ligu, a prvi gol u eliti je dao protiv Totenhema koji će mu godinu dana kasnije biti najveći rival u šampionskoj trci. Često gledan sa podsmehom zbog kojeg kilograma viška, bio je zacementiran u odžbrani Lestera koja je položila sve ispite u drugom dijelu sezone, a dao je i onaj gol protiv Sautemptona kada niko drugi nije uspijevao da otključa bravu Svetaca. Dani Drinkvoter (vezista, 1990, Engleska) – 1.250.000,,Danilo Popivoda” kako naš kolumnista MarkoPrelević voli da ga zove, treći je dio slagalice iz Čempionšipa za ovih šampionskih startnih 11. Poput Morgana, i on je došao u januarskom prelaznom roku 2012. Šmajhel nije valjao Sitiju, King je oteran iz Čelsija, a Drinkvoter iz Mančester Junajteda. U Čempionšipu su takvi igrači neophodni. Marezova lucidnost tada ne bi Lesteru značila koliko kilometraža DenijaDrinkvotera. Dobio je milion bitaka sa drvosječama iz Čempionšipa i u godini kada je Lester napokon obezbijedio plasman u Premijer ligu, izabran je zajedno sa Šmajhelom i Morganom u tim godine u drugoj engleskoj ligi. Nagrađen je novim ugovorom i zajedno sa Kanteom je ove sezone formirao čeličnu mrežu na sredini terena u koju su se upetljali mnogi protivnici Lisica. Dogurao je čak i do reprezentacije Engleske. Klasičan engleski centralni vezni koji voljom i znojem nadokanđuje sve tehničke nedostatake, ali je povremeno umeo da pošalje i loptu sa očima kao kod one maestralne asistencije Vardiju u Sanderlendu ili centaršuta na glavu Morganu na Old Trafordu.
Četvrti član šampionske prve postave koji je igrao za Lester u Čempionšipu je Vardi. Mnogi su se smijali odluci Lestera da potroši milion funti za igrača iz pete lige, koji pride ima imidž ,,seoske džukele”. Voli da se tuče, svojeglav je i čak je bio osuđen zbog nasilja u javnosti poslije čega je nosio nanogicu. Kada je u prvoj sezoni u Čempionšipu dao četiri gola i ušao u konflikt sa navijačima, pritisak je postao još veći. Po ko zna koji put je naumio da napusti fudbal i da nastavi da bleji, ali ga je trener Pirson odgovorio i tempirao ga za sljedeću sezonu u kojoj je sa 16 golova u tandemu sa Nadžentom napravio od Lestera kaznenu ekspediciju u Čempionšipu. Cela Engleska, dobar dio Evrope, a onda i i mi i vi sa njima smo ga upoznali septembarskog popodneva kada je bukvalno upropastio Mančester Junajted i obesmislio sve Van Galove milione. Porasla mu je cijena, mogao je i da ode iz Lestera, ali je ostao i meteroski uspon je ove sezone došao do vrhunca. Luda serija golova, rušenje VanNistelrojevog rekorda, ubitačan instinkt pred protivničkim mrežama, izluđivanje defanzivaca, poziv u reprezentaciju, gol petom Njemcima i na kraju onaj kontroverzni meč sa Vest Hemom su od njega napravili centralnu figuru Lesterove sezone iz snova. On je simbol ovog uspeha. Primer da može i iz osme lige da se dođe do neba. Đilkoš i inadžija koji voli da se zeza i da podvaljuje. Na kraju i organizator lude žurke na kojoj je Lester saznao da je krunisan. Špic koji najkraćim putem stiže do gola i onda je samo tresne u mrežu.
Došao je za 350.000 funti iz Avra, a danas vrijedi 35.000.000 funti. Pukim slučajem ga je otkrio Lesterov skaut StivVolš i alarmirao klub da ga dovede. Iako se Marez na početku nećkao jer je za Lester čuo samo po ragbi klubu. Potpisao je u zimskom prelaznom roku sezone kada je Lester ulazio iz Čempionšipa u Premijer ligu. Bio je jedan od najzaslužnijih za izboren opstanak u finišu prošle sezone, ali prava eksplozija je uslijedila u ovom šampionatu. Ono kolektivno slanje nesrećnika iz Aston Vile po burek je potez sezone u ligi. Postao je prvo igrač mjeseca, nizao golove i asistencije iz kola u kolo i na kraju igrač godine. Het-trik protiv Svonsija, ključni golovi protiv VBA, Evertona, Votforda, Palasa, Čelsija, promašeni penali protiv Vile i Bornmuta, sve one asistencije Vardiju i kompaniji… Bacio je Premijer ligu pod noge. Trenutno je najatraktivniji igrač šampiona i Lester će biti na Tantalovim mukama da ga zadrži.
Leonardo Uljoa (napadač, 1986, Argentina) – 10.120.000 eura
Prvo, kažu da se momak preziva Užoa. Ali nećemo da cjepidlačimo… Prošao je gore i planine da bi došao do ovoga gde je danas. U rodnoj Argentini nije bio zvijezda, dao je devet prvenstvenih golova za tri godine. Preselio se u špansku Segundu gde je igrao skoro pet godina, a onda je Gus Pojet u Brajtonu video nešto što Ostrvljani ne bi uspeli da prepoznaju. Urugvajac je namirisao argentinsku lisicu i platio 2.000.000 za njega, a Uljoa je počeo da rešeta. Dovoljno da Lester pre skoro dvije godine sruši klupski rekord u visni transfera i za 8.000.000 funti ga izabere kao prvu opciju u napadu. Bio je prvi špic kod Pirsona, a Vardi je igrao iza njega. Pomogao je da se izbori opstanak, a onda je Ranijeri promijenio sistem i Uljoa je postao prva napadačka opcija sa klupe. I bio je zlata vredan. Postizao je neke ključne golove kao protiv Noriča, Vest Hema ili Svonsija, a umijeće skok igre i da zadrži loptu kad Lester čuva rezultat su ono što Ranijeri nije imao u drugim napadačima.
Dani Simpson (deni bek, 1987, Engleska) – 2.500.000
O njemu je od svih startera ispričano najmanje ove sezone. Ali Ranijeri ima neograničeno povjerenje u ovog desnog beka. Poput Drinkvotera, i on je bio višak u Mančester Junajteda, pa je i to možda razlog frustracija Junajtedovih navijača Lestrovom sezonom. Sa Njukaslom i Kvins Park Rendžersima je ulazio iz Čempionšipa u Premijer ligu, a u Lesteru je prvo bio rezerva Vasilevskom i De Laetu. Plaćen je 2.000.000 funti. Tek kod Ranijerija je blindiran u startnih 11. Nije toliko atraktivan, ali je neumorni borac, obično posljednja brana protivnicima u kontranapadima i neprolazan u situacijama jedan na jedna. Crveni karton protiv Arsenala i promašaj protiv Sautemptona umalo od njega da naprave tragičara sezone, ali mnogo je više dobrih stvari koje je Simpson uradio u ovoj čudesnoj sezoni.
Mark Olbrajton (vezista, 1989, Engleska) – bez obeštećenja
Uoči prošle sezone je poput Simpsona i Uljoe došao i Mark Olbrajton. Još jedan član startnih 11. Umjesto da bude heroj Vila Parka, postao je jedan od Spartanaca istorijske generacije Lestera. Ponikao je u Aston Vili, ispunio snove kada je debitovao za klub koji obožava, navijači su ga zavoljeli i vidjeli u njemu lokalnog heroja, a onda je ostao slomljenog srca kada mu je voljeni klub pokazao izlazna vrata u leto 2014. Nije imao kud i kao slobodan igrač kojeg niko nije hteo, otišao je u Lester. Nije bio standardan kod Pirsona, ali mu je teška povreda Džejmsa otvorila vrata prve postave kod Ranijerija iz koje niko nije uspeo da ga izbaci. Jedini je uz Šmajhela i Morgana koji je igrao na svakom meču Premijer ligi od početka sezone. Pouzdan u oba pravca, majstor jednostavne igre, odlično izvodi prekide, sa Kanteom, Marezom i Drinkvoterom je član veznog reda koji je umio da maestralno koristi posjed lopte kada ga je imao.
Robert Hut (štoper, 1984, Njemačka) – 4.200.000
Vječiti predmet podsjmeha. Potpuno nestilizovan i rogobatan za Čelsi u kojem je započeo premijerligašku karijeru, a potom ili povređen ili ispodprosječan u generaciji Midlzbroa koja se survala u Čempionšip i na kraju član Pulisove bande sa Britanija stadiona koja je igrala antifudbal da bi pravila faulove, branila se i iz nekog prekida davala golove. Došao je u Lester u januaru prošle godine kada je izgledalo da Lisicama nema spasa i sa Vesom Morganom formirao štoperski tandem koji je spakovao u džep zvijezde Premijer lige. Veliki su, spori su, ali znaju kako ovaj drugi diše i kada treba priteći u pomoć. Uz to je postigao gol za pobedu nad Totenhemom u 90. minutu i dva gola na gostovanju Mančester Sitiju kada je šampion uništen od fudbala. Danas Njemci traže od Leva da ga vrati u reprezentaciju.
Kristijan Fuhs (lijevi bek, 1986, Austrija) – bez obeštećenja
Ljetos višak u Šalkeu koji ga se odrekao besplatno, danas igrač bez kojeg se ne može zamisliti igra Lestera. Ko je pratio Bundesligu i pogotovo Fuhsove igre u Bohumu znao je što može ovaj Austrijanac. Njegova ljevica ima razornu moć i njegovi prekidi, šutevi i centrašutevi su nekad pola gola. Nije postigao nijedan gol, ali Lester je u njemu imao oružje od kojeg su rivali strepili. Sjajan u ofanzivi, vječito spreman da se sjuri na protivničku polovinu bio je često više krilo nego bek i činio supertandem sa Olbrajtonom po levoj strani. Neki podsjeća na PolaKončeskog, zbog šuta mnogima na pamet pada Roberto Karlos. Sezona karijere u kojoj je Asutrijom obezbijedio i plasman na EP.
Šinđi Okazaki (napadač, 1986, Japan) – 11.000.000
Poput Fuhsa, i Okazaki je prošlog ljeta zamijenio Bundesligu Premijer ligom. Ali kao najskuplji igrač u istoriji Lestera koji ga je Majncu platio 11.000.000 eura! Ranijeriju se nije sviđao Hrvat Kramarić i želio je Japanca. Okazaki nije gol-mašina, ali fanatizam u presingu na poslednju liniju, pretrčani kilometri i borba do posljednjeg atoma snage su donijeli energiju iz koje su često rezultirali golovi Mareza, Vardija ili Uljoe. Samo da ima malo bolju realizaciju, Okazaki bi vredio mnogo više. Ali i ovo što je uradio je iznad očekivanja bez obzira na etiketu sa cijenom koju nosi na leđima. Takođe, makazice protiv Njukasla su jedan od prelomnih trenutaka sezone… Nejtan Dajer (krilo, 1987, Engleska) – pozajmica
Došao je ljetos na pozajmicu iz Svonsija i već na početku sezone postigao važan pobjedonosni gol protiv Aston Vile kada su u Lesteru shvatili da mogu da prave čuda. Nije igrao mnogo u drugom delu sezone, ali jeste počinjao u bitnim mečevima kao što su oni protiv Mančester Sitija, Totenhema, Liverpula, Suatemptona… Zna svoju ulogu i odigrao ju je prilično dobro.
Posljednji je došao od članove prve postave šampionskog tima. Bez dileme, otkriće godine u evropskom fudbalu i pojačanje sezone u Premijer ligi. Poput Mareza i Vardija, i Kantea je otkrio Lesterov skaut Stiv Volš i natjerao klub da plati 8.500.000 evra za anonimnog Francuza iz Kaena kojeg su u domovini još dok je igrao u Nantu mnogi počeli da porede sa Klodom Makelelom. Ova sezone u Lesteru je pokazala i zašto, a Kante već sada djeluje kao unapređena verzija slavnog zemljaka. U šali kažu da je 70 površine na planeti pokriveno vodom, a da sve ostalo pokriva N’Golo Kante. Prosto je nevjerovatno kako omaleni Francuz kontroliše sredinu terena. Kao da ima magnete u nogama, lopta se uvijek odbija njemu. Konstantno je u pravo vrijeme na pravom mjestu, fantastično čita igru i zato nije čudo što je rekorder po broju dobijenih duela presečnih protivničkih pasova u ligi. Kao pretorijanac je patrolirao ispred odbrane štiteći ranjivu sporost Huta i Morgana. Ali i uspevao da iznese po dvojicu na leđima i da udeli asistenciju kao Vardiju protiv Vest Hema. Izgleda da neki nevidljivi džojstik upravlja ovim mališom koji bez problema dobija duela sa grmaljima poput Felainija.
Demaraj Grej (krilo, 1996, Engleska) – 5.100.000 eura
Priču o Spartancima iz Lestera koji su napisali fudbalsku bajku završavamo sa momkom koji predstavlja budućnost ovog kluba. Demaraj Grej je došao zimus iz Birmingema i nije se uplašio nekog sasvim novog ambijenta, očekivanja i pritiska. Ranijeri se nije libio da 19-godišnjaka koristi kao drugu ili treću izmjenu. Svih 10 mečeva je ušao s klupe i umio brzinom da unese pometnju među rivale, ali i da odradi lavovski dio posla u odbrani kada se Lester branio. Tek će da igra… Izvor: Aleksandar Gligorić/Mozzart sport