2.04.2016. u 11:28
U Podgorici 778 taksi vozila ima licencu, ali je na ulicama dosta nelegalnih tako da smo nailazili na frapantne podatke da se od 400 do 600 njih nalazi u sivoj zoni, rekao je za MNE magazin sekretar za komunalne poslove i saobraćaj Marko Rakočević.
On kaže da inspekcija prilikom kontrole taksi vozila najčešće zabilježi da nemaju regularni izvod iz licence ili nemaju ugovor o radu, kao ni legitimaciju o položenom ispitu o poznavanju grada. Sve ih to, prema riječima Rakočevića, čini nelegalnim.
Porez prepreka
Sekretarijat na čijem je čelu, kaže, insistira da se smanji broj taksi vozila u sivoj zoni zbog čega su pri kraju izrade odluke o organizovanju taksi prevoza u glavnom gradu. Ta odluka predviđa strože kriterijume u dijelu izdavanja licence.
– Ko ne bude izmirivao poreske obaveze neće mu se moći produžiti licenca niti će je neko moći dobiti. Moramo uvesti red, jer vlada haos što se tiče sive zone. Ko radi legalno nema čega da se plaši – rekao je Rakočević.
On je istakao da podgorički taksisti duguju Poreskoj upravi 14 miliona eura. Mnogi, sudeći prema njegovim riječima ne izbjegavaju samo da plaćaju poreze i doprinose, već i taksi stajališta. Rakočević kaže da se tako nanosi šteta gradu i državi.
Nova odluka će, smatra on, riješiti taj problem, a njom je, takođe, predviđeno da taksi vozila imaju TX tablice, kao i jedinstvenu boju.
– Vidjećemo da li će to da bude plava ili bijela boja ili neka treća. Brzo će biti odluka na javnoj raspravi tako da i građani i taksi prevoznici će moći da daju svoj doprinos – rekao je Rakočević, ne želeći posebno da ulazi u detalje odluke za koju očekuje da bude u Skupštini usvojena ove godine.
U Podgorici, prema njegovim riječima, ima više vozila nego što nam je potrebno, ali kaže da su problem ilegalci.
On podsjeća da Ljubljana, koja je veća od Podgorice, ima 300 legalnih taksi vozila, dok ih je u crnogorskom glavnom gradu 780.
– U Podgorici dođu četiri vozila na 1000 stanovnika, dok je u Evropi i regionu između 1,8 do dva ili 2,5 vozila na 1000 stanovnika – kaže Rakočević.
Krađa vozila
Ni posao taksista, sudeći prema riječima naših sagovornika, nije lak. Niko od taksista sa kojima smo razgovarali, ipak, nije želio da mu se javno objavi ime i prezime, ali uz anonimnost pristaju da govore o nekim pojedinostima. Požalili su se da su im plate male i da rade, kako kažu neki, po 12 sati. Pojedini su kazali da im visina primanja zavisi od učinka.
– Nekada nam otežavaju građani da zaradimo. Kada, recimo, pođem po stranku na neku adresu, desi se da neko drugi uskoči u vozilo umjesto nje i onda mene zbog toga dispečer isključi nekolika sata. Stranka je bila ostavila ime Maja, pitao sam osobu koju je ušla u auto da li je Maja, a ona je klimnula glavom i tako me prevarila – ispričao nam je jedan taksista u centru Podgorice.
Njegove kolege su kazale da im se dešava da tinejdžeri ponekad pobjegnu i ne plate minimalnu vožnju od euro. A ima, kako kažu, i građana koji nude 50 eura za vožnju koja košta euro.
– Jednoj ženi sam usitnio sve po pet eura. Nije mi ni rekla ,,Doviđenja” kad je izašla. A dešava se da nas mnogi građani ni ne pozdrave kad uđu. Za ,,dobar dan” ne znaju – pričaju nam.
Ono što mnoge nervira, sudeći prema njihovim riječima, jeste što stranke često jedu dok se voze i mrve po sjedištu.
– Ne obaziru se na to, a smeta im kad čuju Cecu preko radija – kaže uz osmijeh jedan stariji taksista.
S.Đ.