Odluka studenta da angažuje autora koji će za njegov račun napisati seminarski, diplomski ili magistarski rad, ne samo da krši pravila i kodeks studiranja o moralnim aspektima da i ne govorimo već dugoročno vodi produkciji kadrova koji nemaju mnogo dodira s branšom koju će sjutra zastupati, braniti i predstavljati…
Za izradu diplomskog rada studenti, zavisno od tematike i fakulteta, izdvajaju od 120 do 160 eura, za seminarski rad je potrebno od 20 do 30 eura, dok za magistarski treba dati od 400 do 500 eura. To su tarife koje je redakcija Pobjede dobila pozivom brojeva koji su transparentno oglašeni na stubovima rasvjete u blizini podgoričkih fakulteta. Cijena za radove iz prirodnih nauka viša je nego za oblast pravnih i društvenih. Kako je objasnio glas sa druge strane žice, cijena djelimično zavisi i od toga da li student sam obezbjeđuje literaturu ili to čini onaj ko za njega piše rad. Iako znaju da je ta vrsta zarade u ,,sivoj zoni“.
-Dobro znam da zarađivanjem novca na ovaj način kršim pravila koje diktira Univerzitet Crne Gore, ali nijesam zaposlen i moram da se snalazim. Neki od nas to rade i za oblasti koje im nijesu bliske, što je ujedno i opasnost za onoga koji treba da brani taj rad- kazao je 23-godišnji momak, koji već dvije godine zarađuje pisanjem tuđih radova.
Studentkinja Vanja iz Podgorice kazala je da gotovo nikada sama nije napisala seminarski rad. Objašnjava da je u početku razlog bio strah od neuspjeha.
-Kada sam počinjala sa studijama, plašila sam se da to neću iznijeti na pravi način i da profesor neće biti zadovoljan uloženim trudom. Seminarski rad nosi dosta bodova koji imaju veliku ulogu kada se formira konačna ocjena. Važno je da on bude kvalitetno urađen, a za 30 eura uradi ih neko ko je završio isti fakultet sa visokim prosjekom. Kako su studije odmicale, naručivanje radova mi je postala sasvim normalna stvar. Dešava se da budem jako iscrpljena spremajući više ispita, pa mi ovo štedi snagu i vrijeme”- objasnila je ona.
Prodekan za nastavu na Pravnom fakultetu Vladimir Savković objašnjava da polaganje ispita i drugih provjera znanja na prevaran način, kao što je angažovanje druge osobe za izradu radova, predstavlja težu povredu obaveza studenta. On ističe da student može dobiti javnu opomenu, javni ukor, isključenje prava na polaganje ispita ili drugih oblika provjere znanja iz predmeta iz kojeg je učinjena povreda za semestar u kojem se sluša taj predmet, kao i isključenje sa fakulteta do dvije studijske godine.
-Pravni fakultet ima više od 3.000 studenata. Potrebno je razmišljati da se nastavnom kadru, koji je relativno malobrojan u odnosu na postojeći broj studenata, omogući tehnička podrška za otkrivanje studentskih radova koji nijesu originalno djelo autora, odnosno u kojima na metodološki korektan način nijesu citirani izvori koji su parafrazirani ili integralno prenijeti. Kao preventivna mjera, najvažniji je razgovor sa studentima i predstavljanje ubjedljive argumentacije da im takav način izrade radova najviše šteti i dovodi u podređen položaj na konkurentski orijentisanom i zahtjevnom tržištu radne snage-, objasnio je Savković.
Kako dodaje, uvijek je otvoreno pitanje karaktera i oštrine same kaznene politike, koja može imati značajan preventivni efekat.
Prodekan konstatuje da njegovo iskustvo kao i iskustvo njegovih kolega koji su boravili na američkim ili evropskim univerzitetima, govori da ključni faktor visokog stepena regularnosti provjera znanja u tim obrazovnim sistemima predstavlja nezainteresovanost samih studenata za polaganje na bilo koji prevaran način.
Izvor: Pobjeda/cdm.me