Ministar prosvjete mr Predrag Bošković otvorio je danas na Univerzitetu Donja Gorica takmičenje za studente Case Study Show 2016.
Studentima je poručio da ne bježe od tehnologije.
– Zadovoljstvo mi je kao resornom ministru da mogu da vidim tri univerziteta i tri nosioca visokog obrazovanja da zajedno rade, jer tim ne može postojati bez individue niti individua bez tima – poručio je ministar Bošković.
Poželio je da takmičenje postane tradicija i da tri univerziteta nastave zajedničku saradnju, da sve to donese kvalitet i znanje.
– Jedino što mi je danas zasmetalo jeste vaš moto: ,,Treba nam neko ko sve zna.” Ja mislim da ga naći nećete. Ono što je bitno da znate jeste upravo to da što su tu tri univerziteta vas dovodi do toga da dođete makar blizu ovome cilju koji ste ovdje postavili: ,,Treba nam neko ko sve zna.” – rekao je Bošković.
Studentima je prenio iskustvo sa radnog putovanja u Ujedinjene Arapske Emirate. Ono što je njega fasciniralo prilikom posjete franšizi Njujorškog univerziteta u Abu Dabiju jeste način obrazovanja.
– Djeca tamo uče na sasvim drugačiji način nego djeca kod nas. Dato im je bilo da napišu scenario za jednu od epizoda ,,Doctor Who”. Jedino ograničenje je bilo da ,,Doctor Who” ne može biti komedija. Djeca su učila pod punom kontrolom profesora i došli na kraju do scenarija. Pitao sam ih: ,,Zašto to?” Oni su rekli: ,,Zato što se time podstiče kreativnost djeteta.” – kazao je Bošković i podsjetio da se kod nas danas ,,Doctor Who” izučava na drugi način, a to je ,,da imamo situaciju da dečko koji je najbolji u engleskom jeziku na Balkanu dođe u svoju srednju školu i iz engleskog jezika dobije dvojku.”
– Da li je to pitanje znanja, sputavanja njegove kreativnosti, njegove ideje ili je to pitanje lošeg sistema, odnosno, lošeg pristupa samog profesora? – zapitao se Bošković.
To je ono što on želi da promijeni.
– Ali to ne možemo promijeniti bez vas i zbog toga mi je veoma bitno da ovo postane praksa u Crnoj Gori, ne samo na ovom nivou, nego na nižem po godinama. Da se ovo primijeni u srednjim i osnovnim školama, da Case Study Show postane ključ obrazovnog sistema. Sve ovo treba da bude studija slučaja da bi djeci dali priliku da iskažu sebe, da bi vama dali to, jer vama danas dati knjigu od 500 strana da je naučite, iz ekonomije ili bilo čega drugog, znam, prošao sam to, naučiću je super, dobiću i osam i devet i deset, ali već preksjutra da li se to može primijeniti u realnoj situaciji, u realnom slučaju, to je već pitanje – poručio je Bošković.
Ono što danas posijete, kroz tehnologiju ćete morati da žanjete, dodaje on.
– Nama je, pored znanja, potrebna ideja, kreativnost i sposobnost da se to sprovede u stvarne živote – kazao je Bošković.
Rektor Univerziteta Donja Gorica prof. dr Veselin Vukotić složio se da obrazovanju je potreban suštinski preobražaj.
– Potrebno je da idemo od prelaska studija za memorisanje na studije koje su za razmišljanje i kreaciju. Sa studija koje potencijalno pripremaju studente za polaganje ispita kod nas profesora na fakultetu na studije koje studenta pripremaju za polaganje kod onog pravog profesora, a taj profesor je život. Kod nas profesora možete da ponavljate, pa da položite, a bogami u životu kad ponavljate popravke nema. Moramo da školujemo studente za život, a život je borba – poručio je Vukotić.
Ono što UDG uči jeste da gro studija ide ka ,,i na kvadrat”, a to je raznovrsnosti života, prema tome da studenti dobijaju sistem vrijednosti, odgovornost, kreativnost, ljudskost, emocionalnu inteligenciju tokom studija, jer znanje samo po sebi brzo zastarijeva, kaže Vukotić.
On je dodao da nema traženja posla nakon studija, već da ga treba dobiti za vrijeme studija.
– Ja se ljutim na svoje studente, ima ih sa Dizajna, Politehnike. Otvarajte, bre, svoje firme! Mora svako od vas imati svoju viziju! U tom smislu bi bilo dobro da država da ovim studentima malo novca za to, makar deset odsto od onoga što dobijaju državne organizacije koje se bave takozvanom prekvalifikacijom i dokvalifikacijom studenata poslije diplomiranja – rekao je Vukotić.
Predstavnik NVO Youth Organisation of Montenegro Božidar Vuković rekao je da ovo takmičenje upravo pruža simulaciju biznis okruženja u kojima studenti pokazuju kako bi se snašli pred konkretnim poslovnim izazovom. On je najavio plan da naredne godine studenti učestvuju na međunarodnom takmičenju za rješavanju studija slučaja.
Organizator takmičenja je NVO Youth Organisation of Montenegro uz podršku Ministarstva prosvjete, Ministarstva ekonomije, Glavnog grada – Podgorica i Univerziteta Donja Gorica.
B.R.
Foto: Ministarstvo prosvjete