Aktuelni Vladin program stručnog osposobljavanja, koji će biti sproveden naredne godine, karakteriše velika disproporcija u odnosu ponude i tražnje. Poslodavci su tražili 9.014 pripravnika, a u programu će učestvovati 3.452 visokoškolca, dok je ostalo upražnjeno 5.380 slobodnih mjesta za stručno osposobljavanje.
Poslodavci su najviše tražili kvalifikacije iz oblasti ekonomskih nauka (računovodstvo, finansije i bankarstvo, ekonomija), zatim pravo, elektronika, telekomunikacije i računari, engleski jezik i književnost, što je bio slučaj i prethodnih godina. Za studijski program računovodstvo, finansije i bankarstvo prijavilo se 97 visokoškolaca od traženih 827, za ekonomiju 331 od traženih 717, za elektroniku, telekomunikacije i računare 42 od traženih 263, dok se za engleski jezik i književnost prijavilo 58 visokoškolaca od traženih 225. Isti broj svršenih studenata se prijavio i za studijske programe novinarstvo i učiteljske studije, od traženih 223, odnosno 197. Kuriozitet je da se za grafički dizajn prijavilo samo 16 visokoškolaca od traženih 84, za računarstvo i informacione tehnologije 17 od traženih 80, a za matematiku svega četvoro od traženih 72. Za studijski program vinogradarstvo i voćarstvo nije bilo prijavljenih, kao ni za programe klasično bankarstvo, hidrotehnika, političko-administrativne studije i režija.
U četvrtom ciklusu Vladinog programa stručnog osposobljavanja naredne godine će 3.452 visokoškolca dobiti priliku da odrade devetomjesečni pripravnički staž, tokom kojeg će primati naknadu u neto iznosu od 50 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini. Svi visokoškolci koji su dobili priliku počeće sa stručnim osposobljavanjem kod izabranog poslodavca 15. januara 2016. godine.
Izvor: portalanalitika.me