Piše Andreja Pavićević, diplomirana dizajnerka
Pri dizajniranju enterijera treba obratiti pažnju na mnoge aspekte koji će učiniti da prostor izgleda lijepo na duge staze. Boje u enterijeru igraju glavnu ulogu. One nisu ugodne samo oku, koje ih vizuelno razaznaje, već prijatno ili neprijatno djeluju i na naše mišljenje i osjećanje. One diktiraju raspoloženje, utiču na nas, ali i na goste. Tople boje izazivaju jedna, dok hladne izazivaju druga osjećanja.
Postoje razna pravila za upotrebu boje u enterijeru, koja ne treba uvijek slijepo pratiti.
Iako je tačno da bijela boja daje najviše svjetlosti, to ne znači da morate da koristite samo tu nijansu na plafonima. Dodajući boju na vaš plafon privlačite pogled na gore što će učiniti da prostor izgleda veći.
Kada se tamne boje koriste u malim prostorijama, sa vrlo malo prirodne svjetlosti može se dobiti ,,pećinski efekat”. Kako ne bi došlo do takvog efekta, tamne boje treba koristiti u sobama sa puno prozora. Pored toga, takvu prostoriju je poželjno opremiti svjetlijim namještajem, kako bi se uspostavila ravnoteža boja.
Pastelne boje u kombinaciji sa tamnijim bojama mogu da stvore sjajan prostor.
Individualnost u sobama ne mora da bude izražena kroz pronalaženje i korišćenje potpuno različitih boja. Korišćenje istih ili sličnih boja u enterijeru će izgledati smislenije.
Crno-bijela kombinacija može stvoriti visoki kontrast koji često može biti neprijatan. Da bi izbalansirali monohromatsku šemu razmislite o ubacivanju suptilnijih i nježnijih boja.
Obično se smatra da korišćenje neutralnih boja u prostoru ne odražava hrabrost i kreativnost. Naprotiv! Neutralne boje su sve samo ne dosadne, posebno ukoliko se koriste u kombinaciji sa tamnijim i jačim bojama.
Dječije sobe su jedini prostor u kući u kojim je nebo granica pri izboru boja. Primarne boje: crvena, žuta i plava se koriste u mnogim sobama, ali zaboravljamo da postoji mnogo drugih boja koje možete izabrati. Posteljina, detalji i dekor u sobi mogu biti u jarkim bojama, za zidove možete koristiti i neopterećujući ton.