Ukupna vrijednost prodaje i otkupa proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva iznosila je u osam mjeseci 20,04 miliona eura, 12,3 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period, saopštio je na redovnoj konferenciji za novinare ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović.
On je rekao da je samo u avgustu, prema podacima Monstata, ukupna vrijednost prodaje i otkupa proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva iznosila 4,1 milion eura, što je 590 hiljada eura ili 17,14 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine.
– Ukupna količina otkupljenog mlijeka u septembru je iznosila 2,12 miliona litara. Prosječan otkup po farmeru veći je 77 litara u odnosu na septembar prošle godine – istakao je Ivanović.
Značajno je, kako je kazao, povećan i otkup po farmeru koji predaju mlijeko preko pet hiljada litara na mjesečnom nivou.
– U septembru proječan mjesečni otkup ovih proizvođača iznosio je 6,77 hiljada litara ili preračunato na dnevni otkup 225 litara na dan u prosjeku. Poređenja radi, u septembru prošle godine njihov prosječan mjesečni otkup iznosio je 5,05 hiljada litara ili 135 litara dnevno – precizirao je Ivanović.
On je dodao i da su sve premije isplaćene na vrijeme.
– Na osnovu dobijenih izvještaja od mljekara i sirara, suša tokom avgusta uticala je na manju proizvodnju mlijeka. Zbog nemogućnosti realizacije gotovih proizvoda, mljekare “Šimšić” i Srna nastavile su sa restrikcijama otkupa od manjih proizvođača mlijeka – naveo je Ivanović.
On je kazao i da je do petka otkupljeno i isporučeno lokalnim udruženjima penzionera 5,56 hiljada jagnjadi.
– Očekujemo da u narednih deset dana otkup bude u potpunosti završen. Ugovorena količina jagnjadi za potrebe lokalnih udruženja penzionera je 14,5 hiljada, što znači da je ponuda značajno manja od tražnje, kao i da se ugovorena količina vrlo vjerovatno neće ispuniti otkupom jagnjadi sa područja Crne Gore – objasnio je Ivanović.
Otkup krupne stoke počinje 25. oktobra, i prema izjavama predstavnika mesne industrije, sve ponuđene količine krupne stoke biće otkupljene.
– U skladu sa Agrobudžetom za ovu godinu, Ministarstvo je pozvalo stočare koji izdižu na katune i koriste pašnjake, da podnesu zahtjev za ostvarivanje podrške po tom osnovu – podsjetio je Ivanović.
Pravo na podršku ostvarilo je, kako je kazao, 1,42 hiljade poljoprivrednih proizvođača, koji su sa 20,19 hiljada uslovnih grla boravili na crnogorskim katunima tokom ove godine.
– Iznos podrške je devet eura po uslovnom grlu ili ukupno 181,69 hiljada eura, a najveći broj proizvođača koji su ostvarili pravo na podršku su iz Bijelog Polja, Nikšića i Berana – kazao je Ivanović.
U okviru Agrobudžeta za ovu godinu, Ministarstvo je objavilo 15. aprila javni poziv za dodjelu podrške investicijama u preradu na gazdinstvima, što ima za cilj unaprijeđenje prerade na porodičnim gazdinstvima, povećanje konkurentnosti i dodate vrijednosti poljoprivrednih proizvoda, podizanje stepena efikasnosti u preradi uvođenjem novih tehnologija, kao i poboljšanje kvaliteta proizvoda kroz ispunjavanje minimalnih nacionalnih standarda iz oblasti bezbjednosti hrane.
– Pristiglo je 67 aplikacija, a nakon administrativne i kontrole na terenu 51 poljoprivredni proizvođač dobio je rješenje o odobrenju započinjanja investicije. Od tog broja, do sada je njih 13 kompletiralo dokumentaciju i podnijelo Ministarstvu zahtjev za povraćaj 50 odsto investiranih sredstava – precizirao je Ivanović.
Ukupan iznos odobrenih investicija je 57,84 hiljade eura, dok bespovratna podrška iznosi 28,92 hiljade eura.
– Očekujemo da do 30. oktobra preostalih 38 poljoprivrednika završe svoje projekte i podnesu zahtjeve za isplatu podrške – rekao je Ivanović.
Kada je riječ o realizaciji projekta IPARD-like 1 i 2, Ivanović je rekao da, nakon potpisivanja ugovora sa 291 poljoprivrednim proizvođačem, Direktorat za IPARD plaćanja realizuje seriju radionica na kojima do detalja objašnjava poljoprivrednicima procedure odobravanja i povlačenja sredstava.
Prema njegovim riječima, na osnovu potpisanih ugovora vrijednost investicija je preko deset miliona eura, dok je vrijednost podrške 50 odsto investicije, odnosno pet miliona eura.
– Očekujemo da nastavak projekta IPARD-like 2 započne u decembru, sa fokusom na preradi – naveo je Ivanović.
On je rekao i da je usaglašena lista prihvatljivih troškova sa Evropskom komisijom EK.
– Po usvajanju Programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD II, za period do 2020, odnosno IPARD programa pristupilo se usaglašavanju liste prihvatljivih troškova za mjere investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava i investicije u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i ribljih prozivoda – precizirao je Ivanović.
Ta lista, kako je kazao, sadrži pregled svih troškova koji će biti prihvatljivi za podršku kroz IPARD program.
Započet je i regionalni projekat u oblasti vodoprivrede, koji je odobrila Svjetska banka SB. Vrijednost odobrene bespovratne podrške iznosi 8,6 miliona eura, pri čemu Crnoj Gori pripada oko 2,7 miliona eura.
On je rekao da su Direktorat za šumarstvo i Uprava za šume pripremili Nacrt koncesionog plana za narednu godinu, koji će biti diskutovan na javnoj raspravi, nakon čega će biti upućen Vladi na usvajanje.
– Staračke naknade isplaćuju se u skladu sa dinamikom priliva sredstava i uštedama koje Ministarstvo ostvaruje na drugim pozicijama – kazao je Ivanović.
Naknade su, kako je dodao, u uvećanom iznosu isplaćene za prvih sedam mjeseci. U petak je napravljen obračun za avgust i ta isplata će biti realizovana naredne sedmice.
– Činimo sve što možemo da obaveze po tom osnovu u cjelosti isplatimo u ovoj godini – zaključio je Ivanović.