“Nagrada je ustanovljena u čast oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu. To je, u stvari, antifašistička nagrada. Tog dana, kada je zvanično objavljena odluka o Vašoj nagradi, u Nikšiću je trebala da bude održana mirna antifašistička šetnja LGBTIQ zajednice. Povorka ponosa u Nikšiću je zabranjena čak tri puta ove godine. Ranije prijave ovog događaja su povlačene usljed pritisaka sa raznih strana koje nijesu željele da se takav događaj ikada desi. Od marta do septembra 2015. godine u tom gradu i u regionu se govori o Povorci ponosa u Nikšiću. Evropski političari, aktivisti i pojedinci iz raznih zemalja svijeta su slali podršku kroz kampanju “Nikšić Pride 2015”, koja je trajala proteklih nekoliko mjeseci. Tokom tog perioda, lokalne vlasti, koje su, pretpostavljam, i Vas iznenadile dodijeljenom nagradom, nijesu pokazale nikakvu inicijativu i osjećanost prema LGBT zajednici”, piše u otvorenom pismu Zdravka Cimbaljevića.
Cimbaljević je rekao da se Đokoviću obraća kao “vrhunskom sportisti koji Srbiju proslavlja u svijetu i koji je učinio da se o cijelom regionu, u odnosu na raniji period, čuje pozitivno i afirmativno”.
“Umjesto scena drastičnih kršenja ljudskih prava, svijet je sada je u prilici da se, kroz Vaš rad i aktivizam, divi sportu i fantastičnim sportskim rezultatima koji su za maksimalno poštovanje. Nikšić je grad u kojem i Vi i ja imamo određene porodične korijene. Bio sam primoran da napustim taj grad, u kojem sam i rođen, i moju Crnu Goru. Vlasti i pravosudni sistem, prije dvije godine, nijesu imali raspoloženja i volje da mi pruže osnovnu bezbjednost dostojnu čovjeka. Vi odlično znate koliko svakom ljudskom biću znači sloboda, dostojanstvo i bezbjednost”, navodi se u pismu.
On je istakao da prema LGBTIQ ljudskim pravima u Nikšiću, ali i u Crnoj Gori generalno, “vlasti imaju odnos koji je uvijek neiskren, a afirmativne političke izjave ne odražavaju stvarno stanje u zemlji”.
“Da je Povorka zabranjena neki političari su znali istog trenutka kada je i prijavljena. Zato se niko ko se u Nikšiću i Vladi Crne Gore bavi ljudskim pravima nije ozbiljno bavio pitanjima Povorke ponosa u Nikšiću, uprkos javnim pozivima lokalnih aktivista i organizatora Povorke da nešto nije u redu i da im se prijeti smrću i batinama na svakodnevnoj osnovi. Sve ih je nekako zahvatio sindrom ‘ranije preuzetih, ali važnih obaveza’. Mislim da obojica znamo šta to znači”, napisao je Cimbaljević.
In je naglasio da će Đoković vraćanjem nagrade, ili njenim simboličnim preusmjeravanjem prema LGBTIQ organizacijama koje se bore za ravnopravnost, uraditi najbolju moguću stvar za grad Nikšić, za toleranciju i suživot svih i pokazati prema svima da je ove nagrade dostojan nosilac, ali ne pod ovakvim uslovima i tretmanom koji doživljavaju.
“Podravljam vas iz egzila u Kanadi, želeći Vašoj porodici svako dobro, a Vama da ponosno nastavite sa sportskim uspjesima”, kazao je Cimbaljević.