Porto Novi
ZDRAVLJE ZDRAVLJE_IZDVOJENO

KOD STOMATOLOGA: Kako održavati higijenu mliječnih zuba

 

12009617_10207333328871138_8718006526733835868_n

Dr Milan Martinović

Oralna higijena kod djece je, nažalost, u velikom broju slučajeva nezadovoljavajuća. Imajući u vidu činjenicu  da se mliječni zubi mijenjaju, uopšteno je vjerovanje da o njima ne treba previše brinuti. Prva posjeta djeteta stomatologu je obično uzrokovana bolom ili u šestoj, sedmoj godini kada niču prvi stalni zubi. Mliječni zubi su jednako važni kao i stalni zubi i briga o oralnom zdravlju djeteta počinje odmah po rođenju.

Kada mliječni zubi niču?

Bebinih 20 mliječnih zuba (zametaka) su prisutni u vilicama od rođenja i uobičajno počinju sa nicanjem od 6. mjeseca do prve godine. Prilikom nicanja prvih zuba kod nekih beba  desni mogu biti bolne ili osjetljive. Lagana masaža djetetovih desni sa čistim prstom, hladnom kašičicom ili vlažnom gazom može imati umirujući efekat. Takođe, djetetu se može dati čista gumena igračka za grickanje. Naravno, uvijek je najpoželjnije konsultovati se sa stomatologom. Do treće godine djeci najčešće izrastu svi mliječni zubi.

Zašto su mliječni zubi značajni?

Ne samo da mliječni zubi olakšavaju djetetu da grize i govori, oni takođe drže prostor za stalne zube koji se nalaze u vilicama. Kada se mliječni zub izgubi prerano, stalni zub koji ranije niče se može pomjeriti u novostvoreni prostor i tako napraviti problem kasnije za stalni zub koji niče poslije njega da se pravilno smjesti u zubni niz. To može dovesto do krivljenja i “gužvanja” zuba. Zbog toga se od najranijeg doba  počinje sa dobrom oralnom higijenom kako bi zaštitili njihove zube u decenijama koje dolaze.

Kada treba povesti dijete prvi put kod stomatologa?

Preporuke najvećeg broja stomotolaga su da ta posjeta treba da bude između šestog mjeseca do prve godine, što se poklapa sa nicanjem prvog zuba. Osim samog pregleda zuba i eventualnog otkrivanja karijesa ili nekog drugog oralnog oboljenja, stomatolog  će pokazati kako da pravilno održavate oralnu higijenu kod djeteta. Takođe, pravovremene posjete mogu pomoći oko sagledavanja ili preveniranja loših navika kao što je sisanje prsta.

Baby-with-toothbrushKako održavati dobru oralnu higijenu kod djece?

  • Sa oralnom higijenom treba početi odmah po rođenju djeteta.
  • Jednom dnevno treba očistiti desni, laganim pokretom,  sa gazom natopljenom vodom ili čajem od kamilice.
  • Zub čim nikne podložan je kvarenju. U najvećem broju slučajeva odmah poslije šestog mjeseca djeci niknu četiri prednja zuba, iako se kod neke djece dešava da zubi ne niknu i do 12-og ili 14-og mjeseca.
  • Kod djece mlađe od tri godine, treba početi sa pranjem zuba čim izniknu. Četkicom i pastom sa fluoridima u količini ne većoj od zrna pirinča.

Zube treba prati dva puta dnevno (temeljno) ili prema uputstvu stomatologa. Voditi računa da se koristi četkica odgovarajuće veličine u skladu sa uzrastom djeteta.

  • Kod djece uzrasta od tri do šest godina koristi se pasta sa fluoridima, veličine zrna graška. Zube treba prati dva puta dnevno (temeljno) ili prema uputstvu stomatologa.
  • Djetetu dati da samo pere zube samo sa četkicom bez paste, pošto mu je roditelj oprao zube zbog sticanja navike da, kada dovoljno odrastu, počnu sami da peru zube.
  • Voditi računa i skrenuti djetetu pažnju da ne guta pastu.
  • Djeci starijoj od šest godina i dalje treba pomoć oko pranja zuba i sa tom pomoći nastaviti dok se ne stekne sigurnost da dijete može samo, na pravi način oprati zube. Nastaviti sa pranjem dva puta dnevno (temeljno) i sa pastom u veličini zrna graška. Uz redovne kontrole dijete će se osloboditi da samostalno održava dobru oralnu higijenu.

 

Dr Milan Martinović, stomatolog

Stomatološka ordinacija ,,Alfa Dent“

Telefon:067 674 440 i 069 075 968

Adresa: Ulica IV proleterske bb Podgorica

(Dom zdravlja Nova Varoš)alfa-dent-logo1