Ovogodišnji Otvoreni dani nauke održavaju se od 21-25. septembra na nekoliko lokacija u Podgorici, a festival će otvoriti ministarka nauke Sanja Vlahović i direktor CERN-a za međunarodno saradnju prof. dr Rudiger Voss.
– Vjerujemo da će ovo biti najuspješniji Dani nauke do sada. I ovom prilikom, pozivam građane da u velikom broju dođu na festival, bez obzira na godine, jer će svako pronaći po nešto za sebe. Posebno apelujemo na roditelje da dovedu svoju djecu jer će Dane nauke napustiti bogatiji za mnoga vrijedna saznanja, kazala je u izjavi za Portal Analitika Milena Milunović, PR Ministarstva nauke i koordinator festivala Otvoreni dani nauke.
-Velikom izložbom pod nazivom “CERN u Crnoj Gori – čudesan svijet čestica”, otvorićemo Festival 21. septembra u 19 časova, u Atlas Capital Centru. Izložba će uključiti 17 izložbenih panoa i različitih filmova koji pričaju priču o ovoj instituciji, ali i Proton fudbal, interaktivnu postavku koja kroz igru objašnjava na koji način se u CERN-u vrši sudaranje čestica u velikim akceleratorima, što je zapravo i rezultiralo njihovim najvećim otkićima do sada, kazala je Milunović.
Prema njenim riječima, svaki novi Dani nauke imaju sve više posjetilaca. Prethodne dvije godine ta cifra se kretala oko 12.000 ljudi. Škole već sada kreiraju svoje vannastavne aktivnosti na način da isprate festival, studenska populacija odlično reaguje na sve segmente kreirane za njih, stariji posjećuju izložbe i tribine i ono što najviše raduje, naši naučnici i naučnoistraživačke institucije sa zadovoljstvom se uključuju.
Na ovogodišnjim Danima nauke posjetioci će imati prilike da uživaju u fantastičnim predavanjima svjetski priznatih istraživača; biće to naučnici iz CERN-a, prof. dr Christoph Schaefer i prof. dr Sascha Schmeling, astronautkinja Marsha S. Ivins iz Amerike, učesnica 5 NASA svemirskih misija, koja će pričati o svom nevjerovatnom iskustvu, kao i čuveni izraelski popularizator nauke i naučne pismenosti Oren Farber, tvorac Farber računara koji je u Izraelu napravio revoluciju u naučnom opismenjavanju mlađih generacija.
– Partner Dana nauke je i Prirodnjački muzej Crne Gore koji je kreirao segment pod nazivom “Crna Gora u doba mezozoika”, i ispričaće priču o našoj zemlji u vremenu kada su planetom hodali dinosaurusi. Ovim segmentom otvorićemo vrata još jedne nauke koju do sada nijesmo obrađivali, paleontologije. Pričaćemo opet o Arheologiji, o stanovnicima Duklje, kroz radionice na tom lokalitetu, ali i brojnim tribinama posvećenim ovoj nauci. Studijski program Biologija održaće dane posvećene biologiji i hemiji na Biotehničkom fakultetu UCG, ali i Skadarskom jezeru, sumira Milunović za Portal Analitika.
Izvor i foto: Portal Analitika