Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

ZOJA BOJANIĆ-LALOVIĆ: Udžbenik postavlja standarde intelektualnog rada

 

Zavod-za-udzbenike_5

U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva Crne Gore u toku je priprema Izdavačkog plana za narednu godinu, koji se odnosi i na udžbeničku i na vanudžbeničku literaturu. Direktorica Zavoda Zoja Bojanić-Lalović kaže za MNE magazin da, kada je riječ o udžbenicima, pripremaju sve nove naslove u skladu sa izmijenjenim programima, a iz vanudžbeničke literature izdvojiće se naslovi iz njihovih biblioteka namijenjenih djeci, ali i odraslima.

– Cilj nam je  da u planiranim aktivnostima unaprijedimo saradnju i sa školama tako da ćemo češće posjećivati kolege, osluškivati reakcije na naš udžbenik i razgovarati o sugestijama. Jer, naš udžbenik, ipak, živi u školi. Pripremamo i nova nastavna sredstva, a biće i nekih lijepih iznenađenja-kaže Zoja Bojanić-Lalović. Ona naglašava da je udžbenik  najdostupnije nastavno sredstvo, knjiga koja postavlja standarde intelektualnog rada i najtraženija knjiga za djecu, te da je njegovo djelovanje  javno, podložno analizama i kritikama.

Naša sagovornica ukazuje na značaj kontinuiranog praćenja promjena koje se dešavaju  u obrazovnim sistemima.

– Dinamika promjena u načinima učenja je takva da, ako je ne pratimo, možemo doživjeti da u toj oblasti brzo zaostanemo za razvijenim zemljama. Zato u Zavodu radimo na unaprjeđenju kvaliteta udžbenika, ali i na uvođenju novih sredstava u skladu sa zahtjevima savremenog obrazovanja. Jedan od važnih preduslova da budete uspješni u obrazovnom izdavaštvu jeste da pratite novine i  promjene u svim evropskim sistemima. Svjesni toga, uspijevamo da pratimo sve promjene u okruženju- kaže Bojanić-Lalović.

Činjenica da je Zavod  jedini izdavač za udžbeničku litearaturu, po riječima direktorice, je obavezujuća.

-Svjesni smo mjesta društvenog značaja udžbenika. Kada je kvalitet našeg rada u pitanju zaboravljamo na činjenicu da smo jedini, pa se zaposleni u Zavodu kontinuirano usavršavaju, razvijaju didaktičke vještine kao i vještine timskog rada.Oni koji su zaduženi za proces uobličavanja rukopisa- urednici, operateri, programeri, dizajneri, ilustratori,  upoznati su sa svim novinama u savremenom izdavaštvu, a među njima su i mnogi sa višegodišnjim nastavničkim iskustvom-pojašnjava naša sagovornica.

U ukupnim aktivnostima Zavoda značajan segment je organizacija seminara za potencijalne autore udžbenika. Direktorica kaže da obuku potencijalnih autora rade po programu iskusnih urednika iz Zavoda.

-Kao ozbiljna izdavačka kuća, težimo objektivnim eksternim provjerama, pa smo i objavili publikaciju ,,Put do dobrog udžbenika“. Cilj publikacije je da obezbijedi korišćenje jedinstvenih kriterijuma kvaliteta udžbenika-kaže Bojanić-Lalović.

V.T.

Foto: B.Šekularac