Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

REZULTATI ISTRAŽIVANJA U KOME NASTAVNICI PRIČAJU O NASILJU: Postoji učenik koji mašta da me mafija ubije

Ilustracija

Majka jednog učenika rekla mi je da on mašta da me mafija ubije, kazao je nastavnik iz jedne od crnogorskih škola koji je sa još 1.300 kolega učestvovao u istraživanju ,,Nasilje nad nastavnicima”, piše Dan.

Jedino istraživanje ovog tipa, koje su za potrebe Sindikata prosvjete Crne Gore, pripremili i obradili psiholog iz Ispitnog centra Crne Gore i profesori, pokazalo je da je svaki četvrti nastavnik pretpio neki oblik nasilja – od učenika, njihovih roditelja ili uprave škole, ali i od kolega. Verbalno nasilje je najzastupljeniji oblik nasilja, a podrazumijeva prijetnje, vrijeđanje, neosnovano optuživanje i slično.

Izjave nastavnika su uznemirujući, a imajući u vidu da je i vršnjačko nasilje u školama u porastu, nije teško zaključiti u kakvoj atmosferi jedni zarađuju koru hljeba, a drugi odrastaju i obrazuju se. Podsjećamo da je prošle sedmice protestovalo Nastavničko vijeće OŠ ,,Vuk Karadžić” u Podgorici, tražeći da se napad na nastavnika na radnom mjestu tretira kao krivično djelo. Sindikat prosvjete je nakon ovog istraživanja tražio da nastavnici dobiju status službenog lica.

Direktori i pomoćnici vrše pritisak zbog ocjena, vrijeđaju i prijete

Nastavnici su govorili i o nasilju koje trpe od uprava škola (direktori i pomoćnici), koje vrše pritisak na njih da povećaju ocjene, nazivaju ih pogrdnim imenima, prijete im gubitkom posla, zastrašuju ih i uskraćuju im garantovana prava kao što su slobodni dani i novčane nadoknade.

– Zamjenica direktora ulazi na čas i zavrće mi suknju pred đacima, kako bi provjerila da li je providna – navodi jedna nastavnica slučaj koji se desio kada je dobila prvo starješinstvo.

Njena koleginica je ispričala da ju je direktorica tjerala da da otkaz ili da ide u invalidsku penziju, stalno je vrijeđala nju i njenu porodicu, dobacujući joj ,,dovoljno je reći da si plavuša”.

,,Dan” objavljuje detalje iz ovog izvještaja koji pokazuju čemu su sve izloženi nastavnici. Jedna nastavnica je ispričala da je jedna učenica, nakon što joj je oduzela test jer je prepisivala uprkos brojnim opomenama, burno reagovala i pozvala roditelje.

– Majka i sestra su se za deset minuta našle ispred moje učionice i verbalno su me napale. Razgovor je nastavljen u kancelariji direktorice, gdje sam optužena da mrzi tu učenicu, dok je sestra te djevojčice pušila i izjavila da je razmišljala da me ošamari – predočila je ta nastavnica i dodala da je od direktorice dobila savjet da ne posmatra strogo to što djeca prepisuju na kontrolnom.

Njena koleginica tvrdi da ju je otac jednog učenika koji je dobio jedinicu na testu pozvao telefonom i psovao je i vrijeđao je na nacionalnoj osnovi. Taj roditelj je kasnije, kako je ispričala, došao u školu i u kancelariji direktora, u vidno alkoholisanom stanju, nedozvoljeno snimao razgovor.

Govore mi da sam luda, anoreksična, usjedjelica, požalila se jedna nastavnica u dijelu izvještaja koje se odnosi na nasilje od strane kolega.

Druga kaže da joj je bivša direktorica prijetila da će je prijaviti jer ne govori crnogorskim jezikom.

Međusobnom ponižavanju, ismijavanju, psovkama, nazivanju ružnim imenima, ali i podizanju tona, unošenju u lice i prijetnjama, u većoj mjeri su skloni zaposleni u srednjim školama, naročito gimnazijama, nego u osnovnim školama, zaključeno je u izvještaju.

– Škola je obavijestila policiju, a ja sam završila u Hitnoj pomoći – kazala je ta nastavnica.

Jedna nastavnica je ispričala da ju je u zbornici roditelj prijetio fizičkim nasiljem, prestankom radnog odnosa, jer je on ,,bitan”, samo zbog toga što nije htjela da pokloni ocjenu.

– Učenik me je na ulici gurnuo u jarak – tvrdi jedan od nastavnika.

Drugi kaže da je od strane roditelja lažno prijavljen policiji da je učenika nazvao “mutavim pingvinom”, a nakon što je utvrđeno da to nije istina, taj dječak nije kažnjen.

U istraživanju je predočeno i iskustvo nastavnice koju je učenik, kako tvrdi, krišom snimao mobilnim telefonom (zvuk), nakon čega su snimak montirali, a ona postala ,,glavna vijest” kao nacionalista koji ne priznaje državu u kojoj živi

– Izbacili su me s posla sa montiranom i unaprijed osmišljenom aferom. Poslije deset mjeseci pakla od života, sud me je vratio na posao za koji sam dobila državnu nagradu”, ispričala je, između ostalog, ta nastavnica.

– Učenik trećeg razreda (srednje škole) stoji pored katedre i prijeti mi “samo mi upišite jedinicu ako smijete”, dok ja sjedim – opisala je jednu od stresnih situacija na poslu jedna nastavnica.

Nastavnici tvrde da su presretani u školskim dvorištima od strane roditelja koji su, zahtijevajući više ocjene za svoju djecu, prijetili fizičkim nasiljem, a nerijetko su i upadali na časove, zvali ih telefonom i slično. Kako su naveli, učenici iz istog razloga vrijeđaju nastavnike, psuju ih, prijete im, unose im se u lice, nepristojno gestikuliraju i slično.

U izvještaju je naglašeno da su 70 odsto zaposlenih u školama osobe ženskog pola, a svakon nasilje ostavlja posljedice koje ih ometaju u ličnom i profesionalnom životu.

– Svaki četvrti zaposleni u prosvjeti osjeća zamor i ljutnju, a svaki peti gubitak motivacije i povećan stres kada je na poslu. Česte su nesanice, glavobolje, gubitak samopouzdanja, depresija i strah – konstatovano je u izvještaju.

Izvor: Dan