Govoreći o zabrinjavajućoj epidemiološkoj situaciji u državi jer imamo 25 potvrđenih slučajeva obolijevanja od morbila (malih boginja) on navodi da ne smijemo umanjiti značaj ove brojke i da epidemija svakog časa može da bukne te da se ne smijemo oslanjati na puku sreću koja nas je do sada služila.
-Evo ja predstavnik profesionalnog nevladinog udruženja i mi nemamo reakciju šire javnosti. Ovo je nacionalni događaj jer ugrožava direktno zdravlje djece – istakao je Kavarić.
Kazao je da je gledao kako izgledaju muke djece kojima se iskomplikuje situacija kada dobiju morbile.
-To nijedan roditelj ne želi da se desi njegovom djetetu. Raste mogućnost za velike i to najgore komplikacije sa smrtnim ishodom. To su upale pluća, encefalitis, ta djeca su u intezivnoj njezi, i mi sad možemo da gatamo čije će dijete dobiti morbile i možda umrijeti. Od zdravstvenig sistema se traži da bude efikasan i uvodi mjere, a onda se govori o ugrožavanju prava. Zaštita zdavlja i života je prioritet – poručuje Kavarić.
Direktor Instituta za javno zdravlje dr Dragan Laušević ističe kako se epidemiloška situacija usložnjava.
-Od 1994. kad smo uveli drugu dozu MMR vakcine mi smo bili slobodni i bili smo lideri među državama koje će eliminisati male boginje. Međutim 2003. efekti dezinformacija koje su se prenijele na nas su rezultat ovoga što se danas dešava. Nama se 2018. godine desila epidemija sa 200 oboljelih, a situacija je bila gora kod naših komšija u regionu – naveo je Laušević.
Kazao je da su tada zemlje u regionu zabranile djeci da idu u vrtiće ako nijesu redovno vakcinisana MMR vakcinom.
-Mi smo već desetak godina podložni dezinformacijama. Imali smo mjere koje prosto ne daju rezultate koliko god da se trudimo – istakao je Laušević.
Uvjerava da MMR vakcina ne izaziva autizam.
-Pored svih mjera koje sprovodimo mi sad ulazimo u sezonu respiratornih infekcija i ne smijemo da se oslanjamo na sreću – kazao je Laušević pojašnjavajući zašto predlazu zabranu boravka u vrtićima za nevakcinisanu djecu.
Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Milena Cojić kazala je da rade i ne čekaju već sprovode mjere koje imaju cilj da podstaknu porast obuhvata vakcinacije.
-Mi se spremamo za eventualno pogoršanje epidemiloške situacije- navela je Cojić.
Kaže da je u avgustu dato 1.680 doza vakcine.
Na pitanje zašto preporuka IJZCG da se zabrani odlazak u vrtiće onoj djeci koja nijesu vakcinisana nije prihvaćena ona kaže da za to treba vremena.
-Mi smo inicijativu za izmjenu zakona a to je dugotrajan proces. Možemo da uvedemo mjeru zabrane vrtićima privremeno. Znamo kako je uvođena mjera po mjera za vrijeme pandemije korona virusa i znamo kakvo je nezadovoljstvo vladalo u to vrijeme – kazala je Cojić.
Izvor: Portal RTCG