Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

JERUSALIM: U Crkvu Svetog groba moglo da uđe 1.800 vjernika, iza barikada ostala državljanka Crne Gore

Foto: Reuters

Pravoslavni vjernici danas su u Crkvi Svetog groba prisustvovali ceremoniji Blagodatnog ognja na Veliku subotu pred Vaskrs, ,,praznik nad praznicima”.

Taj drevni ritual izazvao je ove, kao i pošle godine, napetost s izraelskom policijom, jer je broj vjernika koji mogu da uđu u crkvu ograničen na 1.800, a nekad ih je bilo i do 10.000.

Foto: Reuters

Kako je navedeno, namjera Izraela je bila da spriječi nesreću poput one koja je dogodila prije dvije godine na jevrejskom svetom mjestu, na sjeveru zemlje, kada je u metežu stradalo 45 ljudi.

Na Veliku subotu prije pravoslavnog uskrsa plamen se javlja u Crkvi Svetog groba podignutoj na mjestu gdje je po hrišćanskoj tradiciji Isus razapet, sahranjen i uskrsnuo.

Foto: Reuters

Svake godine jerusalimski patrijarh ulazi u edikulu, gdje se nalazi Isusov grob, a vraća se sa zapaljenim bakljama i pali svežnjeve od 33 svijeće od kojih svaka simbolizuje godinu Isusovog života, u rukama hiljada vjernika.

Dok se to dešava zvona zvone, a vjernici uzvikuju svako na svom jeziku ,,Hristos vaskrse” i ,,Vaistinu vaskrse”, prenio je AP.

Ritual svetog ognja star 1.200 godina predstavlja vječnost, mir i obnovu i najsvetiji je događaj za pravoslavce.

Foto: Reuters

Jelena Novaković iz Crne Gore izjavila je danas za AP da joj je žao što ne može da dođe do crkve gdje, kako je rekla njeno srce i njena vjera žele da bude.

Ona je poput hiljada drugih vjernika ostala iza metalnih barikada u prolazima koji vode do crkve.

U nekim slučajevima je guranje prerastalo u nasilje, a na video snimcima se vidi kako izraelska policija vuče i udara nekoliko vjernika, prislanja koptskog svještenika uza zid i obara jednu ženu na zemlju.

Najmanje jedna osoba je okrvavljena odnijeta u kola hitne pomoći.

Hrišćanska manjina u Jerusalimu suočena sa sukobom Jevreja i muslimana strahuje da dodatne mjere bezbjednosti imaju za cilj da izmjene njihov status u jerusalimskom Starom gradu, omogućavanjem većeg pristupa Jevrejima, a ograničavanjem broja hrišćanskih vjernika.

Jerusalimska patrijaršija je kritikovala restrikcije, označivši ih kršenjem vjerske slobode i pozvala sve vjernike da dođu u crkvu uprkos izraelskim upozorenjima.

This slideshow requires JavaScript.

Već u 8.00 izraelski policajci su vraćali većinu vjernika sa kapija Starog grada, uključujući turiste koji su doputovali iz Evrope i palestinske hrišćane koji su stigli sa okupirane Zapadne obale i usmjeravali ih na mjesto odakle se ceremonija može pratiti na ekranu.

Gnjevni hodočasnici i svještenici su uporno nastojali da se probiju, a policija ih u tome spriječavala dopuštajući da samo neki vjernici koji imaju ulaznice i lokalni stanovnici prođu.

Poslije ceremonije Blagodatni oganj je čarter letovima poslat u zemlje u kojima žive pravoslavni hrišćani.

Izvor: Beta