Naučnici su potvrdili da su pronašli ostatke, do sada, najvećeg dinosaurusa na tlu Evrope, piše BBC News na Srpskom..
Ostatke, među kojima karlične i repne pršljenove, pronađene na jugozapadnoj obali ostrva Vajt, najvećem engleskom ostrvu, identifikovali su paleontolozi sa Univerziteta Sautempton.
Analizirajući ostatke kostiju naučnici pretpostavljaju da je ovaj predator živio prije 125 miliona godina, bio dugačak više od deset metara i da je živio u vodama lagune i peščanim područjima, gdje je tražio hranu.
Praistorijske kosti pripadale su dvonožnom dinosaurusu, krokodilske glave, iz redova porodice spinosaurid.
Kris Barker, doktorant, koji je predvodio istraživanje, rekao je da je riječ o „ogromnoj životinji”.
Nazvali su ga „spinosaurid bele stene”, po geološkom sloju u kome su pronašli ostatke.
– Ovo je bila ogromna životinja, duga više od deset metara i teška vjerovatno nekoliko tona. Na osnovu dimenzija, čini se da je jedan od najvećih predatora do sada pronađenih na evropskom tlu, možda i najveći do sada pronađen – rekao je Barker.
Daren Najš, koautor istraživanja, objasnio je da još nemaju formalno naučno ime za ovog predatora, jer sve informacije koje za sada imaju jesu na osnovu pojedinih fragmenata.
– Nadamo se da će se dodatni ostaci vremenom pojaviti – rekao je on.
Veliku količinu fosila pronašao je Nik Čejs, lovac na dinosauruse, koji je preminuo uoči pandemije izazvane virusom korona 2020.
– Ostatke ovog dinosaurusa tražili smo Nik i ja i pronašli smo izbušeni komad karlice i mislimo da su to učinile larve koje jedu kosti. Zanimljivo je da je jedan ovakav džinovski predator postao obrok mnoštvu insekata – objašašava Džeremi Lokvud, doktorant sa Univerziteta Portsmut i Prirodnjačkog muzeja.
Kosti su sada izložene u Muzeju ostrva dinosaurusa u Sandaunu, na ostrvu Vajt.
Ovo otkriće nadovezuje se na prethodni rad o spinosauridima tima Univerziteta Sautempton.
Oni su 2021. godine objavili studiju o otkriću dviju novih vrsta.
Izvor: BBC News na Srpskom