Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

ASTRO: Danas djelimično pomračenje Sunca

NASA satelit zabilježio je pomračenje Sunca na Marsu

Danas će stanovnici dijela južnog Pacifika i Južnog okeana, južnih i zapadnih djelova južne Amerika, uključujući Čile, Argentinu, Urugvaj, južni Peru, južnu Boliviju, zapadni Paragvaj i mali dio Brazila, moći da posmatraju pomračenje Sunca.
Prema podacima astronomija.org.rs, maksimum djelimičnog pomračenja Sunca biće danas u 12:41 sat. Međutim, neće se moći vidjeti iz Evrope. Ono što će, po njihovom računanju, pokriti najveći dio Evrope jeste djelimično pomračenje Sunca 25. oktobra sa maksimum u 8:33 sati ujutru. Tako da, Evropa će čekati svoj red na posmatranje ovog fenomena u oktobru. Uz Evropljane, u oktobru će djelimično pomračenje sunca moći da vide i stanovnici sjeveroistočne Afrike, Bliskog istoka i zapadne Azije.
Ovomjesečno djelimično pomračenje Sunca poznato je kao Crni Mjesec. Prema pisanju space.com, ovo je rijetka pojava i nije zvanični astronomski termin.
Ono što ovo pomračenje čini jedinstvenim je pojava mladog mjeseca.
Najveće pomračenje ili trenutak kada će osa mjesečeve sjenke biti najbliža centru Zemlje, desiće se iznad Južnog okeana u 14:45 EDT (1845 GMT), piše space.com, a prenosi snews.rs.
Astronomi ovaj prirodni fenomen opisuju tako što će sunce na horizontu zapad-sjeverozapad, sa skoro dvije trećine njegovog prečnika (63,96%) biti skriveno iza mjeseca.
– Uobičajeno gusta izmaglica na horizontu mogla bi da se smiri i pocrveni od sunčeve svjetlosti, dajući joj izgled kriške dinje – navodi se u opisu ovog pomračenja.
Ovo pomrčenje moguće je pratiti i na: https://www.timeanddate.com/.
Maksimalno trajanje pomračenja Sunca je osam minuta, a postoje potpuno, kada je Mjesec između Sunca i Zemlje i stvara sjenku u obliku kupe prstenasto – Sunce izgleda veće od Mjeseca i vidi se oko njega kao svijetli prsten i djelimično- Mjesec ne zaklanja potpuno Sunce, pa ga vidimo u obliku srpa ili polumjeseca.

ZANIMLJIVOSTI: Ponašanje pčela tokom pomračenja Sunca

Portal danas.rs prije nekoliko dana podsjetio je na zanimljiv članak koji datira od 24. aprila 1912. godine, a koji je zabilježio Mali žurnal.

– Na današnji dan prije 110 godina list Mali žurnal donosi priču o pčelama i pomračenju sunca.

Kako navodi Mali žurnal, upravnik biološke laboratorije i prirodnog muzeja u Parizu, Alfonz Labit, posmatrao je pčele tokom pomračenja sunca.

Do 12:03 pčele u košnici su radile kao i obično svakoga dana, međutim od tog trenutka život i rad u košnici je počeo da slabi. U 12:09 minuta nijedna pčela više nije izašla iz košnice a vrlo malo njih se vratilo u košnicu.

U 12: 11, kada je pomračenje bilo potpuno, napolju je postalo hladnije i pao je mrak i nijedna od pčela se nije vratila u košnicu. Oko košnice nije letjela nijedna pčela, tek poslije dva minuta, u 12:13, nekoliko pčela se vratilo u košnicu. Pčele iz košnice su počele da izlaze u 12:14 minuta kada je sunce ponovo počelo da se pojavljuje, prenosi Mali žurnal zapažanja Labita.

Labit je naveo u svojim istraživanjima da pčele nisu htjele da izađu iz košnice sve dok im pčele koje su bile napolju nisu javile da se sunce vratilo. Ističe da je pčelama trebalo samo jedan minut da prošire vijest o povratku sunca, kako bi radilice nastavile sa radom.

Cjelokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke – piše danas.rs.

B.R.