Kao i sve ostalo kod novorođenčeta, i njegova koža je posebna. Koža predstavlja mehaničku barijeru prema spoljašnjoj sredini kao i prvu odbranu od raznih mikroorganizama. Prirodni i zaštitni sloj kože se kod novorođenčadi formira u toku prvih nekoliko nedjelja i ima važnu ulogu – da štiti od bakterija i patogena. Po rođenju, bebina koža mora se brzo prilagoditi na novo okruženje. Nakon nekoliko mjeseci u plodovoj vodi, mora da se prilagodi prvenstveno vazduhu i uticajima okruženja.
Nježna bebina koža je čak 40% tanja od kože odraslih i samim tim je daleko osjetljivija. Kako je površina kože novorođenčeta u odnosu na njegovu tjelesnu masu pet puta veća nego kod odraslih, to znači da se svi preparati koji se primenjuju (kako ljekoviti, tako i kozmetički) resorbuju u većoj mjeri. Dugo vremena se smatralo da proizvodi za kupanje ne treba da se koriste kada je u pitanju bebina koža. Današnje preporuke su ipak da za svakodnevnu higijenu i njegu treba koristiti kupku kao i neki od baby preparata za hidrataciju.
Preparat za kupanje ne bi trebalo da sadrži sapune niti ostale agresivne sastojke koji isušuju kožu i tako oštećuju kožnu barijeru. Bez obzira na vrstu proizvoda, osnovna preporuka bila bi da je potrebno izbjegavati preparate sa vještačkim mirisima, kao i parabenima. U današnje vrijeme kada učestalost pojave alergije i intolerancije na hranu ili sastojke preparata kod beba i djece, pa i odraslih, iz godine u godinu rastu, posebno je bitno već u početku odabrati ono što koži prija, odnosno u slučaju kozmetike za bebe, ono što ne sadrži ništa od onoga što osjetljivoj bebinoj koži ne prija ili je može iritirati.
Iz tog razloga, HiPP je razvio posebnu liniju za njegu bebine kože, HiPP Babysanft, koja ne sadrži neželjene sastojke, a uzete su u obzir posebne potrebe osjetljive bebine kože.
HiPP Babysanft kozmetika razvijena je sa ciljem smanjivanja rizika od alergija naročito za osjetljivu kožu od samog početka. HiPP u svojim prozvodima uopšte ne koristi sastojke za koje se sumnja da uzrokuju alergije kao i nepoželjne supstance kao što su eterična ulja, parabeni, mineralna ulja, itd. Kao bitan sastojak ove baby kozmetike je visokovrijedno bademovo ulje iz organskog uzgoja koje prirodno njeguje i štiti osjetljivu kožu.
HiPP Babysanft osnovni asortiman pogodan za njegu čak i vrlo osjetljive kože i kože sklone neurodermitisu – neurodermitis ili atopijski dermatitis je najčešća kožna bolest tokom djetinjstva, čija se učestalost pojavljivanja u poslijednjih 50 godina povećala skoro pet puta.Karakteriše je suva koža i vrlo često svrbež kože sve do tačkastog crvenila i ekcema. U ovoj lošoj statistici, olakšavajuća oklonost jeste da većina djece pati od veoma blagog oblika ove bolesti. Ovaj blagi oblik se najčešće zove jednostavno „osjetljiva i suva koža“ a primjenjuje se takozvana „osnovna terapija” – redovna njega kože prikladnim proizvodima koji sadrže vrijedne sastojke koji koži osiguravaju koži dobru hidrataciju.
Više preporuka i informacija o konkretnim proizvodima iz Hipp palete hipoalergene kozmetike za bebe pogledajte OVDJE.
Pelene
Iritacija kože odnosno tzv.ojed od pelena se može javiti ako pelena nije promijenjena na vrijeme, ukoliko je pelena tijesna ili ukoliko je beba alergična na neki od materijala ili sastojaka određene vrste jednokratnih pelena. Poželjno je promijeniti pelenu čim je natopljena jer će se tako izbjeći osip I mogućnost infekcije.Preporuka kod odabira pelena jeste da budu mekane sa velikom moći upijanja odnosno one koje sadržaj ne zadržavaju na površini koja prijanja na bebinu kožu.
Crvenilo koje se može javiti u pelenskom dijelu najčešće ne stvara veće probleme i brzo prolazi, ali ukoliko je osip dugotrajan i ako se pogoršava bez obzira na njegu, trebalo bi da se posavjetujete sa pedijatrom.
Sunce
Ono sto se mladim roditeljima obično savjetuje jeste i to da nije preporučljivo izlagati osjetljivu bebinu kožu direktnim sunčevim zracima, naročito u prvim mjesecima zbog izuzetno velikog rizika od opekotina. U prvo vrijeme hladovina bi trebalo da bude najbolji izbor. Za vrijeme šetnje po suncu, beba bi trebalo da bude pokrivena dugim rukavima i nogavicama, zaštićena kapicom i zaštitnom kremom na dijelovima kože koji su izloženi. Kreme za sunčanje u principu nisu namijenjene bebama ispod 6 mjeseci starosti, jer ova grupa nije još uvek testirana za ovaj tip preparata. Ipak, većina stručnjaka se slaže da u slučajevima kada je neophodno bebu izložiti suncu, bolje je staviti specijalno formulisanu zaštitnu kremu za bebe, nego ne staviti je uopšte.
Na kraju, nije loše podsjetiti da kod pravilne njege bebine kože treba povesti računa i o drugim “nekozmetičkim” faktorima. Pamučna garderoba isključivo treba da bude izbor svake majke za novorođenče. Bebe su podložne osipima od vrućine, pogotovo u područjima nabora na koži i stoga je najbolje bebu oblačiti u širu pamučnu garderobu, jer je ovaj prirodni materijal izrazito mek i dobro upija vlagu što ga čini veoma komfornim za bebicu. Osim neprijatnosti, sintetički materijali mogu uzrokovati i alergijsku reakciju. Dobar savjet mogao bi biti i da bebu oblačite slojevito kako biste mogli da prilagođavate oblačenje ponekad veoma promjenljivim vremenskim prilikama.
PR