Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

Pigment iz duvanskog dima utiče na boju vaših zuba: Koja su rješenja?

Foto: Shutterstock

Odavno je poznato da duvanski dim klasične cigarete izaziva promjenu boje zuba i zubnih ispuna (plombi). Sa druge strane, najnovija istraživanja pokazuju da aerosol koji nastaje kao posljedica zagrijavanja duvana, u mnogo manjoj mjeri dovodi do pomenutih diskoloracija.

Prebojavanje zuba povezano sa pušenjem, uzrokovano je pigmentima iz dima cigareta, koji nisu prisutni u aerosolu, jer je različitog hemijskog sastava od duvanskog dima, pokazalo je naučno istraživanje, koje je sprovela grupa autora iz naučno-istraživačkog centra kompanije Filip Moris u Švajcarskoj.

Komentarišući ovu studiju, dr Ivana Eskić, spec. oralne hirurgije i parodontolog, ističe da rezultati, kao i njena lična zapažanja u radu sa pacijentima pušačima, koji su prešli na bezdimne alternativne proizvode, pokazuju da je tim pacijentima potrebno ređe poliranje i izbjeljivanje zuba u poređenju sa pušačima.

Foto: Shutterstock

Takođe, laboratorijske studije, sprovedene u istom istraživačkom centru, a izvedene na desnima i sluzokoži usne duplje, pokazale su da aerosol bezdimnih alternativnih proizvoda djeluje u znatno nižem stepenu u odnosu na duvanski dim, koji dovodi do izraženih znakova oštećenja ćelija. Zapravo, rezultati dobijeni izlaganjem aerosolu su približni negativnoj kontroli (izlaganje ćelija vazduhu).

Naučni podaci koji stoje iza bezdimnih alternativnih duvanskih proizvoda, pokazali su da aerosol uzrokuje manje promjena i ima manju toksičnost od dima klasične cigarete na čvrsta i meka tkiva usne duplje.

Dr Eskić zaključuje da su svi navedeni rezultati veoma ohrabrujući i dobra osnova za dalja istraživanja u ovoj oblasti, koja bi mogla obezbijediti mjesto bezdimnim alternativama u praksi i to za one pacijente koji prosto ne žele ili nisu u stanju da se odviknu od loše navike pušenja duvana.

Bezdimna alternativa obezbijedila bi im isti sadržaj nikotina, ali neuporedivo manju emisiju toksičnih komponenti.

Dr Eskić, inače naučni konsultant kompanije Philip Morris, naglašava da je prestanak pušenja uvijek najbolje moguće rješenje za zdravlje pacijenta i uspjeh terapije u usnoj duplji.