Jedno od najčešćih pitanja koja muče pacijente sklone alergijama je kako definitivno utvrditi šta, odnosno koja materija, izaziva alergijsku reakciju. Tako se stiče utisak da ljudi sve češće imaju potrebu i žele da rade alergo testove čak i bez konsultacije sa ljekarom. Da li se alergo testovima definitivno utvrđuje alergen ili samo sklonost ka alergijama, kako se dijagnostikuje alergija i koje su terapijske procedure u liječenju pitali smo alergologa dr Saidu Zejnilović.
– Alergo testovi predstavljaju dio dijagnostičkog protokola, kod sumnje na atopijski dermatitis, astmu, alergijski rinitis, sumnje na alergije na hranu, recidivantnih i hroničnih urtikarija. Na taj način pokušavamo da nađemo alergen na koji je pacijent senzibilisan i da ga u najvećoj mogućoj mjeri eliminišemo. Za detekciju alergena protokol često zahtijeva da se uradi ukupni Imunoglobulin E iz krvi koji je povećan kod alergija i pokazuje samo sklonost ka senzibilizaciji, a ne trenutno stanje pacijenta-pojašnjava dr Saida Zejnilović.
Ona kaže da, kada se dijagnostikuje alergija, u terapijskom smislu se doktori pridržavaju četiri pravila: edukuju pacijente, govore im da moraju izbjegavati alergene, sprovode farmakoterapiju, alergen specifičnu imunoterapiju.
– Zavisno od vrste, težine i kliničkog toka, nekada sprovodimo sve četiri procedure, a nekada je dovoljna i samo edukacija pacijenta – kazala je naša sagovornica.
Kada je riječ o alergiji na polen, doktorka kaže da je polen trave idealan alergen, ima proteinsku strukturu, mali dijametar (oko 0,5 mikrona), može da prelazi velike udaljenosti i da se nađe na velikim visinama.
-Izbjegavanje ovog alergena je jako teško. Kako je koncentracija polena u vazduhu najveća ujutru, preporučuje se da se tada izbjegavaju aktivnosti van kuće, drže prozori u kući i autu zatvoreni i obavezno je tuširanje nakon ulaska u kuću – objašnjava ona.
Kaže da je najmanja koncetracija polena poslije kiše, kada se preporučuju šetnje, kao i da ove opšte mjere nisu dovoljne, tako da pacijenti koji imaju osjetljivost na polen trave trebaju da počnu da koriste medikamentnu terapiju dvije nedelje prije očekivane polinacije. U nekim slučajevima, dodaje, kada zahtjeva protokol, kod pacijenata koji su senzibilisani na polen trave, doktori sprovode i alergen spečificnu imunoterapiju.
Katarina Janković