Aleksandar Joksimović, kreator koji je obilježio jugoslovensku modnu scenu, preminuo je u Beogradu u 88. godini. Poznat i poštovan širom svijeta, ostaće upamćen kao začetnik visoke mode u SFRJ, zbog čega je dobio nadimak „kralj makaza“, piše rts.rs.
Čuveni kreator koji je krojio jugoslovensku modu preminuo je noćas u bolnici „Dragiša Mišović“ od posljedica kovida 19.
Joksimović je bio ikona jugoslovenske mode i čovjek koji je uživao poštovanje svjetskih stilista. Tokom svoje karijere odbio je pozive najslavnijih modnih kuća i odlučio da ostane da radi za svoju zemlju.
Aleksandar Joksimović rođen je 1933. godine u Prištini, a tokom rata se njegova porodica preselila u Beograd, a ubrzo potom u Kragujevac gdje ostaje i poslije rata.
Diplomirao je 1958. godine na odsjeku za tekstil na Višoj školi za primenjenu umetnost u Novom Sadu.
Posleratnu modu u Jugoslaviji diktira siromaštvo i razorena zemlja. Moda je bila potpuno skrajnuta. Odjeća koja se nosila morala je da bude izdržljiva i funkcionalna, dok je estetika, ako bi i postojala, padala u drugi plan.
Ipak, početkom 60-ih godina dolazi do poboljšanja standarda i uspona socijalističke srednje klase, koja bojkotuje zasterele i demode proizvode.
Tu na scenu stupa Aleksandar Joksimović. Sumorna i uniformisana odjeća dobija svoju potpunu promjenu. Prva kolekcija koju je uradio bile su školske uniforme, a ubrzo počinje karijeru u odjeljenju za izvoz u Centrotekstilu.
Novom kolekcijom predstavio se na otvaranju Nacionalnog salona 1965. godine, a novinar New York Timesa napisao je veoma pozitivan tekst, rekavši da se „pojavio mladi čovjek velikog potencijala”.
Tada ulazi u visoku modu, a svoju prvu kolekciju visoke mode „Simonida” predstavlja 1967. godine. Za najuspješniji model proglašena je vjenčanica „Simonida”, duga haljina jednostavnih linija sa šlepom, dekorisana biserima i inspirisana odjećom monahinja.
Tu se vidjelo da je Joksimovićev kreativni duh duboko povezan sa nacionalnom tradicijom, iz koje je crpio nepresušnu inspiraciju.
Iste godine „Simonida” je predstavljena u Moskvi zajedno sa kolekcijama Koko Šanel, Kristijana Diora i Pjera Kardena.
Nove kolekcije
„Vitraž“ kao druga Joksimovićeva grandiozna kolekcija izašla je 1968. godine i crpila je inspiraciju sa bojenih stakala sa prozora pravoslavnih i katoličkih manastira.
Iste godine predstavio je i narednu kolekciju „Pejzaž“ na raskošnoj modnoj svetkovini na lenjingradskoj izložbi i na izložbi u hali Beogradskog sajma. Nju su činili muški i ženski modeli od kože maslinastozelenih tonova, čiji su detalji bili inspirisani enterijerom seoskih kuća.
Kolekciju „Prokleta Jerina“, inspirisanu mitologizovanom izgradnjom Smedereva i ratovima za srpsku despotovinu, predstavio je 1969. godine. Joksimović je modele takođe uklopio sa stilom pariske modne avangarde 60-ih godina.
Naredne decenije predstavio je još 11 kolekcija, a dizajnirao je sve do kasnih 90-ih godina.
Jovanka Broz i druge poznate ličnosti
Njegove kreacije su nosile mnoge poznate ličnosti, a od 1966. godine po službenoj dužnosti radio je nekoliko modela godišnje za Jovanku Broz.
Joksimovićeve modele nosila je u svakodnevnim prilikama, ali i na brojnim svečanostima i manifestacijama. Na ovaj način Jovanka je promovisala domaću industriju tekstila.
Od poznatih u zemlji, takođe je oblačio Đorđa Marjanovića, Terezu Kesoviju, Josipu Lisac, Branku Petrić i Bekima Fehmiua.
Izvor: rts.rs