Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

UCG: Otvorena Crnogorska ljetnja inženjerska škola

U Univerzitetskom sportsko-kulturnom centru Univerziteta Crne Gore, danas je otvorena Crnogorska inženjerska ljetnja škola „Montenegrin Engineering Summer School 2020“ , koja će trajati do 20. septembra.

Škola se održava pod pokroviteljstvom Univerziteta Crne Gore, Instituta Konfucije na Univerzitetu Crne Gore i Ministarstva nauke, a glavni partneri su kompanija Mtel (Mtel digitalna fabrika), Naučno – tehnološki park Crne Gore, Elektrotehnički fakultet, Mašinski fakultet i 3D soba.

-Cilj ove ljetnje škole je da studente i zainteresovane mlade profesionalce upozna sa aktuelnim inženjerskim vještinama kao što su robotika, 3D štampa, rad sa 3D olovkama, virtuelna realnost i kreativna industrija – kazala je moderatorka događaja Suzana Šišević.

Kako je navela, u toku škole biće organizovano takmičenje putem inženjerskih radionica, na kojem će se najboljima dodijeliti nagrade koje su pripremili Mtel, Univerzitet Crne Gore i Mašinski fakultet UCG.

-Stiglo je više od 50 prijava za učešće u ljetnjoj školi, ali zbog preporuka NKT-a, broj učesnika je ipak manji – navela je Šišević.

Rukovoditeljka projekta doc. dr Milena Đukanović, poželjela je studentima srećan i uspješan rad.

-Ovo je treća po redu škola ovog tipa koju organizujemo na Univerzitetu Crne Gore. Prije nešto više od pola godine, u ovoj sali smo svečano otvorili Zimsku inženjersku školu ispred više od 100 ljudi. Tada je Ambasador NR Kine u Crnoj Gori otvorio izložbu 3D štampanih radova studenata druge godine Elektrotehničkog fakultata. U svom izlaganju, on je tada govorio o mjerama koje su preduzete u Kini povodom covid-19, i istakao da Kina ima sposobnost da se izbori sa virusom, te da nema razloga za paniku. Nije dugo prošlo, i sami smo se suočili sa istim problemom, i danas smo ovdje prisutni ali u novim uslovima i oklnostima. Moje mišljenje je da onlajn predavanja nikako ne mogu da zamijene živu riječ i interaktivne radionice. Iz tog razloga smo se trudili da uvrstimo veliki broj radionica, u okviru kojih će polaznici sticati konkretne inženjerske vještine – kazala je Đukanović.

Intenzivni jednonedjeljni program je osmišljen tako da polaznike upozna robotikom, 3D štampom i olovkama, virtuelnom stvarnosti i kreativnom industijom, navela je Đukanović.

-Tokom današnjeg dana, polaznici su u prilici da vide prvorangirana rješenja na takmičenjima raznih startap inženjerskih ideja, predstaviće se BoostMeUp predakcelarijski program, prvorangirana rješenja na Coronaton-u, StartUp Akademije Elektrotehničkog fakulteta, kao i najbolje startap ideje studenata UCG i Karijernog centra na UCG – najavila je Đukanović.

Direktor sektora marketinga i prodaje M:tel-a Milivoje Cerović, otvorio je predavanja govoreći o uticaju covid-19 na industriju i tehnologiju.

-Kroz ovo predavanje i prezentaciju, pokušaću da vam predstavim šta se dešavalo u trenucima kovid pandemije, koja nažalost još uvijek nije završena, i objasniću vam kako to izgleda iz ugla tehnologije i industrije – kazao je Cerović.

Kako je ukazao Cerović, koronavirus je uticao je sve grane i djelatnosti, izrodile su se neke “zvijezde”u biznisu – kompanije koje su dobro poslovale, ali je i veliki broj biznisa pretrpio velike posljedice.

-Industrije koje su tzv. “zvijetde industrije” su prvenstveno zdravstvo i farmacija i ICT. Među onim koji su pretrpjele gubitke su trgovine, turizam, avio-kompanije itd. – kazao je Cerović.

On je zaključio da ćemo ubrzo iz četvrte industrijske revolucije preći u petu, koju će karakterisati “društvo znanja”, u kojem će se tražiti kreativnost, kritička misao, inovativnost, poznavanje stranih jezika, a zahvaljujući internetu postojaće jednakost šansi, i sve će biti izloženo konstantnim promjenama.

Velibor Bošković, izvršni direktor Naučno-tehnološkog parka, govorio je o trećem paketu mjera koje su podrška u oblasti IT sektoru, kao i o ulozi NT parka Crne Gore.

Treći paket mjera, kako je naveo Bošković, se sastoji iz dva ključna segmenta, a to su donošenje dva zakona: Zakon o inovacionoj djelatnosti i Zakon o podsticajnim mjerama za istraživanje i inovacije, i finansiranje nacionalne IT akademije.

-Zakon o inovacionoj djelatnosti definiše određene pojmove kao što su startap, frilenser, inovacije, spin of itd, reguliše oblast inovacija i razvoja i predviđa osnivanje Fonda za inovacije, koje će uslijediti do kraja ove godine ili početkom naredne. Zakon o podsticajnim mjerama za istraživanje i inovacije predviđa da će startapovi moći da dobiju investicije iz svih sektora društva, na način što će svaka kompanija moći novac, namijenjen za porez državi, da uloži u startap, kao i da sami starapovi neće plaćati najveći dio poreza do pet godina – objasnio je Bošković.

Radivoje Drobnjak  iz NT parka Crne Gore govorio je o predakcelarijskom programu BoostMeUp, pojasnivši da je riječ o programu koji razvojnim timovima i pojedincima sa kreativnim idejama i inovatinim rješenjima omogućava da biznis ideje razviju kroz višemjesečni program obuka i saradnju sa regionalnim i EU ekspertima, učešće na Western Balkan Startup Forum – u, i finansijsku podršku.

-Cilj programa je bio da se napravi, odnosno poveže starap zajednica u Crnoj Gori. Rezulati pokazuju da smo imali 47 prijava, tj. 47 preduzetničkih ideja, od kojih je 19 ušlo u bootcamp. Odabrali smo sedam ideja koje su ušle u predakcelarijski program, gdje su sa mentorima prošli kroz svih sedam programskih aktivnosti i faza. Tokom četiri mjeseca rada, svaki tim je dobio finansijsku podršku od 4.500 eura po timu, koji su koristili za finansiranje plata, dalji razvoj proizvoda itd. – kazao je Drobnjak.

Drugi dan Ljetnje škole biće posvećen 3D štampi, najavila je rukovoditeljka projekta, Milena Đukanović.

-Predstaviće se neki od najznačajnijih projekata koje se tiču 3D štampe, zatim će 3D soba govoriti o primjeni 3D štampe u Crnoj Gori. Nakon toga će studenti Elektrotehničkog i Mašinskog falukteta upoznati polaznike sa softverom SolidWorks i prikazati štampu direktno na štampaču, a imaćemo i veoma interesantnu radionicu sa 3D olovkama – najavila je Đukanović.

 

D.Markuš
Foto: B.Šekularac