Porto Novi
ART PREPORUKA

ART: Bijenale Crnogorskog teatra počinje sjutra u CNP-u

Foto: Krsto Vulović

Novo izdanje Bijenala crnogorskog teatra 2019. u izvršnoj produkciji Crnogorskog narodnog pozorišta biće održano od 22. oktobra do 1. novembra. Na nacionalnom pozorišnom festivalu će biti izvedeno devet predstava u okviru dvije selekcije: Selekcija i Selekcija Off i jedna predstava na zatvaranju festivala.
Direktorica CNP-a Zorana Kralj je na konferenciji za novinare, održanoj danas u CNP-u, predstavila program Bijenala i iskazala uvjerenje da izborom predstava i ovakvom selekcijom Bijenale ispunjava jedan od svojih osnovnih ciljeva i pruža dobar, sveobuhvatan i tačan presjek najboljih pozorišnih ostvarenja koja su nastala u Crnoj Gori u protekle dvije pozorišne sezone.
Umjetnički direktor Željko Sošić ukazao je na značaj Bijenala:
– Bijenale crnogorskog teatra je jedinstvena prilika da se na nekoj manifestaciji, u selekciji selektora, sagleda presjek
centralnog pozorišnog stvaralaštva u Crnoj Gori, kao i prilika da promišljamo pozorišne tendencije i diskutujemo na sve teme koje se mogu ticati pozorišne produkcije u Crnoj Gori.

Program Selekcije, po izboru selektora Janka Ljumovića, producenta, čine predstave: ,,Bure baruta” Dejana Dukovskog, u režiji Dejana Projkovskog, Crnogorskog narodnog pozorište, ,,Sin”, Mirjane Medojević, u režiji Mirka Radonjića, Kraljevskog pozorišta Zetski dom, ,,O miševima i ljudima”, Džona Stajnbeka, u režiji Dina Mustafića i produkciji Barskog ljetopisa i Gradskog pozorišta iz Podgorice, ,,Hamlet”, Viljema Šekspira, u režiji Ane Vukotić,
Crnogorskog narodnog pozorišta, ,,Kapital”, prema djelu Karla Marksa, u režiji Andraša Urbana, Kraljevskog pozorišta Zetski dom, i ,,Krvave svadbe”, F. G. Lorke, u režiji Igora Vuka Torbice i produkciji Grada teatra Budva i Srpskog narodnog pozorište iz Novog Sada.
Selektor Janko Ljumović je pojasnio da selektovane predstave pružaju mogućnost dijaloga koji se fokusira na drugačije čitanje dramske klasike, ostvarene estetske dimenzije, kao i na određene fenomene poput sindroma žrtve.
– Granice surovog okruženja propituju se u svim predstavama, izvedbeno intrigantno i uzbudljivo, bilo da govorimo o surovosti unutar dvora (Hamlet), porodice (Kravave svadbe, Sin), ranjivim grupama (O miševima i ljudima), junaka
balkanske tranzicije i preraspodjele kapitala (Bure baruta, Kapital). Ili zapravo možemo samo reći da u svim predstavama dobijamo pogled kako život izgleda na ivici koja vodi u propast. Selektovani naslovi, odnosno predstave postižu vrhunac produkcijskih mogućnosti pozorišnih aktera. Naslovi ujedno pokreću važno pitanje rada na dramatizacijama i adaptacijama klasike, što je takođe od značaja za razvoj crnogorske dramaturgije posebno u
kontekstu činjenice da u protekle dvije godine imamo nedovoljno zastupljen crnogorski dramski tekst na repertoarima pozorišta i festivala. Predstave su ponudile i bogatstvo elemenata u oblasti scenskog dizajna koji doprinose umjetničkom kvalitetu Selekcije – zaključio je Ljumović.
U okviru Selekcije Off, koju čine predstave nezavisne produkcije, po izboru selektorke Maje Mrđenović, pozorišne kritičarke, biće izvedene predstave: ,,Sobe” Ilije Đurovića, u režiji Mirka Radonjića i produkciji Dramskog studija Prazan prostor, ,,Krik”, u koreografiji Tamare Vujošević Mandić i Slavke Nelević i produkciji baletske trupe ,,Ballo”, i ,,Cvrčak i mrav” po tekstu Milene Depolo, u režiji Branka Ilića i produkciji NVO Tetar mladih, NVO Maska,
Kulturnog centra Nikola Đurković, Herceg festa, Budva grad teatra i Gradskog pozorište Podgorica.
Selektorka Maja Mrđenović je rekla da je ovogodišnja Selekcija Off Bijenala crnogorskog teatra rezultat 13 pogledanih predstava produciranih u prethodne dvije godine, od čega deset produkcija za odrasle, i tri za djecu.
– Imajući u vidu kao glavni kriterijum izbora, s obzirom na koncept Bijenala crnogorskog teatra kao festivala najboljih predstava nastalih u Crnoj Gori, ukupan umjetnički kvalitet, odabrane su predstave: ,,Sobe”, ,,Krik” i ,,Cvrčak i mrav” – iako produkcijski dosta skromne, sve tri izvedbe bogate su i provokativne na idejnom i planu estetskih kvaliteta scenskog izraza i inovativnosti rediteljskih poetika – objasnila je Mrđenović.
U okviru pratećeg programa Bijenala crnogorskog teatra biće priređena izložba plakata studenata Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja ,,Bijenale CGT – FLU 2012/14/17”, promocija knjige ,,Narodno pozorište Zetski dom 1941-1944”, u okviru izdavačke produkcije CNP-a i edicije Zetski dom, a nakon svake izvedene predstave biće organizovan
okrugli sto medija i kritike.
U fokusu pratećeg programa ovogodišnjeg Bijenala biće panel diskusija pod nazivom ,,Bijenale o Bijenalu: panel diskusija o otvorenim pitanjima Bijenala crnogorskog teatra” koja je posvećena promišljanju mjesta, uloge i budućnosti Bijenala.
Bijenale je takmičarskog karaktera, a o nagradama će odlučivati žiri koji čine glumica Olivera Vuković, pozorišni kritičar i teatrolog Aleksandar Milosavljević i pisac Stefan Bošković.
Predstave ,,Sin”, ,,Kapital” i ,,Krvave svadbe” će biti izvedene u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, a predstava ,,Sobe” u dramskom studiju Prazan prostor. Za publiku iz Podgorice Crnogorsko narodno pozorište je organizovalo besplatan prevoz autobusom.
Ulaznice za Bijenale se mogu rezervisati i kupiti na zvaničnom web sajtu pozorišta www.cnp.me, kao i na biletarnici.
Gost Bijenala je Makedonski narodni teatar iz Skoplja, čiji će ansambl na Dan Crnogorskog narodnog pozorišta i zatvaranju Bijenala 1. novembra izvesti predstavu ,,Mjesec dana na selu” Ivana Sergejeviča Turgenjeva u režiji Paola Mađelija.
Pokrovitelj Bijenala crnogorskog teatra je Ministarstvo kulture Crne Gore.