Subota, 6 Decembra, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOBERLIN: Gašenje požara otežava opasnost od zaostale municije

BERLIN: Gašenje požara otežava opasnost od zaostale municije

Foto: AP

Vatrogasci su donekle zauzdali šumski požar nezapamćenih obima u Brandenburgu. Stanovnici tri sela su evakuisani. Nema žrtava. Gašenje požara je posebno opasno jer se u šumama krije zaostala municija, piše Dojče vele.

– Veliki djelovi su pod kontrolom – rekao je pokrajinski ministar unutrašnjih poslova Karl-Hajnc Šreter (SPD).

U akciji je oko šest stotina vatrogasaca kojima pomažu vojska i policija. Ukoliko vjetar bude povoljan, gašenje svih žarišta potrajaće još nekoliko dana.

U šumama Brandenburga krije se mnogo zaostale municije iz Drugog svjetskog rata pa neki djelovi mogu da se gase samo iz helikoptera.

Požar je zahvatio oko 400 hektara šume pedesetak kilometara južno od Berlina zbog čega su evakuisana sela Trojenbricen, Jiterbog i Fronsdorf.

Prekinut je i željeznički saobraćaj, dok aerodromi u Berlinu funkcionišu normalno. Vjetar je donio pepeo i dim do Potsdama i sve do glavnog grada pa se stanovnicima preporučuje da zatvore prozore.

Šumskim požarima prethodila je nezapamćena suša u Njemačkoj i, uopšte, na zapadu i sjeveru Evrope. Proteklih dana nema više tropskih temperatura, ali u regionu Berlina i Brandenburga nema ni kiše.

Izvor: CdM

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO