Podgoričanka Tijana Minić nakon što je okončala osnovne studije na Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis na Univerzitetu Donja Gorica odlučila je da upiše master iz te oblasti na Univerzitetu Paderborn, u Njemačkoj, gdje privodi kraju dvogodišnje studije. Studiranje van Crne Gore donijelo joj je mogućnost da ,,pronađe sebe” i usavrši se na svakom nivou, a čovjek, prema njenim riječima, u takvim prilikama shvati i da je mnogo jači i samostalniji nego što misli.
Kada je završila osnovne studije, Tijana se prisjeća u razgovoru za MNE magazin, kako je ,,jurila” svakodnevno za prilikama i mogućnostima koje se nude, jer je željela da ostvari svoj san i nastavi usavršavanje van Crne Gore.
-Tokom osnovnih studija razvijala sam sopstvene ideje kao jedan vid startup-ova (moja.soljica, lifestylemontenegro) i mogu reći da me je to još više ohrabrilo kada je u pitanju samoinicijativa, na svakom polju u životu, ali i non-stopnom težnjom za nečim više. Moja želja za studiranjem vani javila se još nakon mog prvog dužeg iskustva u inostranstvu – godinu dana srednjoškolske razmjene u Americi – priča ona.
Već tada je, kaže, osjetila da je internacionalno iskustvo nešto neprocjenjivo i nezamijenjivo, te je razmišljala: kako, kada i gdje dalje. Prijavljivala se za stipendije i na kraju je postala stipendista ,,Greentech – Erasmus Mundus” programa za cjelokupne master studije u inostranstvu. Trenutno studira na fakultetu za Međunarodnu ekonomiju i menadžment, na Univerzitetu Paderborn, u Njemačkoj.
Studije
-Načinom studiranja na Univezitetu sam zaista zadovoljna – najviše jer dozvoljava studentima da sami pronađu svoj ,,put” i odluče se isključivo za predmete koji ih interesuju. Interesantno je da prve dvije nedelje student ima pravo da sluša predmet i odluči da li ga ta materija interesuje ili ne, kao i želi li da se usavršava u toj oblasti-navela je Tijana.
Postoji, takođe, kako dodaje, opcija da student može otkazati ispit mjesec dana prije samog roka, ukoliko smatra da materija nije odgovarajuća i nije siguran u znanje koje je stekao.
-Univerzitet daje slobodu studentima da biraju svoj put shodno interesovanju, ali ih na kraju i obavezuje da po semestru ostvare 30 ECTS kredita, formiranih po sopstvenim preferencijama – kaže ona.
Navela je da je u priči integrisanja u inostranstvu jako važno da osoba poznaje strani jezik, te je preporučila svima koji žele da studiraju van svoje zemlje, pogotovo ukoliko su u pitanju ,,komplikovaniji” jezici, da krenu sa učenjem jezika i pripremama prije nego odu.
– Prvih godinu dana, kada sam se i dalje ,,borila” sa njemačkim jezikom suočila sam se sa raznim izazovima – tj. jezik jeste predstavljao barijeru kada sam težila i integrisanju, ali i prilikama za usavršavanjem. Samim tim, vođena ličnim iskustvom, preporučila bih svima da već steknu osnove jezika, pa onda krenu ka’ inostranstvu. Naučiti novi jezik je stvarno bogatstvo, a samim tim dostiže se veći nivo samopouzdanja kada je u pitanju integrisanje u novoj, inostranoj sredini –precizirala je ona.
Ističući kakvo iskustvo joj je donio boravak u inostranstvu, kaže da bi kao najveće bogatstvo izdvojila spoznaju različitih kultura.
-Kada shvatite da su u drugim kulturama (ne samo evropskim) vrijednosti i sistemi funkcionisanja potpuno drugačiji, gdje riječi ,,poštovanje, religija i kultura” dobijaju novu perspektivu – tada razumijem šta znači ,,spoznati svijet.” Kao veliki entuzijasta za putovanjima, plesom i drugačijim kulturama – ovo bih izdvojila kao najveću prednost mog studiranja u inostranstvu – kaže ona.
Kada analizira karakteristike naroda u Njemačkoj, kaže da ono što bi posebno istakla jeste ,,njihov osjećaj za zdravi život.”
-Njemci kao da nikada ne stare, pa samim tim i sa 50+ godina se bave raznim sportskim aktivnostima, izlaze u grad i trude se da uživaju u životu. Stvarno je nevjerovatno kada vidite i starije generacije kako odišu energijom i ,,izgledaju zdravo” –priča naša sagovornica.
Na početku joj je bilo teško da navikne na ,,private space”, pravilo koje Njemci podrazumijevaju, pa samim tim biti otvoren i komunikativan može dovesti do nepoštovanja ovog pravila.
– Sada, već, navikla sam se na sami sistem – pa uvijek sačekam da oni prvo pitaju – gdje se daje zeleno svjetlo za malo otvoreniju komunikaciju- istakla je ona.
Narod
Razlike u poređenju sa našim narodom, kaže ona, postoje u svemu. Većinom se, dodaje Tijana, smatra da su Njemci hladna nacija, ali ne bi se saglasila sa tim – nisu hladni, jednostavno su samostalni.
– Navikli su da individualno rade sve u životu. Najveća razlika je što se u Njemačkoj podrazumijeva da sa 18 godina dijete napušta svoju porodicu i nastavlja samostalno da se izgrađuje – bira univerzitet, traži studentski posao i gradi svoju budućnost. Ipak, velika mana toga je što u većini slučajeva odnosi sa porodicom nisu čvrsti i učestali kao u našoj kulturi – navodi ona.
Ispričala je i kako se na kašnjenje gleda kao na znak velikog nepoštovanja, planovi se prave nedelju dana unaprijed, biti perfekcionista je ,,must”, ukoliko se radi sa Njemcima, a strpljenje, kaže ona, treba postati vaša glavna osobina.
-Voditi raspravu u vidu argumentacije je nešto svakodnevno i nikada ne očekujte od Njemca da će vas podsjetiti da nešto treba da uradite – on podrazumijeva da vi to nikako niste zaboravili – kaže Tijana.
Naša sagovornica je navela, kada je riječ o njenim planovima, da ih formira shodno prilikama – trenutno radi i piše master tezu i daje sebi vremena da odluči da li nastaviti na doktorskim studijama, ili krenuti sa iskustvom u internacionalnim kompanijama.
-Svakako, za sada se ne planiram vratiti u Crnu Goru – sve dok ne osjetim da moje znanje i iskustvo može doprinijeti razvitku iste. Neki dugoročni plan je svakako svoj život graditi i razvijati u Crnoj Gori, ali do tada želim steći još više iskustva i usavršiti se na svakom polju –kaže ona.
Tijana je čak od malena pokazivala interesovanje za matematiku, ali i veliku druželjubivost i osjećaj komunikacije sa ljudima. Međutim, kada je upisivala osnovne studije, priznaje ona, bila je u dilemi da li je to baš ono što će je ispuniti i zainteresovati dovoljno. Kasnije se uvjerila da je materija, struka i smjer koji studira nešto gdje definitivno pronalazi sebe.
-Kada shvatite da više uživate kada se unapređujete u svom polju, nego što imate osjećaj da to ,,morate” onda znate da ste na pravom putu da radite ono što volite. Glavna dilema postoji i dalje – da li se orjentisati na nauku ili se ipak opredijeliti za sticanje iskustvu u menandžmentu. Program na Univerzitetu Paderborn je program koji nudi mogućnost sticanja znanja iz obje sfere – pa samim tim, pored studija, mogu 10 sati nedeljno raditi na Univerzitetu, a drugih 10 u kompaniji – što je za neodlučne kao što sam ja, jedinstvena prilika – rekla je ona.
U djetinjstvu je, dodaje naša sagovornica, maštala da će jednog dana postati astronaut i otputovati da vidi kako je to na drugoj planeti.
– Sada shvatam, da ukoliko nastavim da obilazim planetu na ovaj način – možda jednog dana i sletim na Mars i ostvarim svoj dječiji san – kaže Tijana, uz osmijeh.
N.Đ.