Koji biznis je isplativo pokrenuti u našoj državi, pitanje je na koje pojedina istraživanja daju odgovor. Neki stručnjaci kažu kako je, navodno, dobra zarada u poljoprivredi, u proizvodnji zdrave hrane, dok drugi preporučuju uslužne djelatnosti ili sport. Ipak, ekonomski analitičar Vasilije Kostić za MNE magazin kaže kako ne postoji obrazac za uspješan biznis.
– Ko god kaže da postoji, ne razumije se u to. Nema tu recepta zato što se sve mijenja, pogotovo u ovoj informatičkoj eri kada su promjene brze. Dobra poslovna prilika od juče, danas to više nije – kaže analitičar.
On navodi kako je rijetko kad i postojao obrazac za dobar biznis. Objašnjava da je sve to stvar tržišta, jer kada bi neko znao koji je najunosniji biznis svi bi bili bogati.
– To je isto kao kada pitaju kakav će biti odnos između dolara i eura. Kad bih to znao, ja bih se obogatio. To je nemoguće – kaže Kostić.
Tražeći savjet za uspješan biznis možda bi trebali poslušati Pitera Tila, suosnivača Pejpala i prvog spoljnjeg investitora u Fejsbuku, koji je napisao knjigu o razvoju biznisa ,,Od jedince do nule”. Osnovna poruka knjige je da se osmisli posao koji će biti jedinstven, izroditi novi proizvod (uslugu), a ne nikako ući u startap projekte u kojem imate već imate uznapredovalu i brojnu konkurenciju.– Svaki poseban trenutak u biznisu dogodi se samo jednom, kaže Til. Sljedeći Bil Gejts neće izmisliti operativni sistem. Sljedeći Lari Pejdž ili Sergej Brin neće proizvesti internet tražilicu. A sljedeći Mark Cukerberg neće stvoriti društvenu mrežu.
– Ako kopirate te momke, nijeste ništa naučili od njih, poručuje on. Za njega je jedini mogući i dugoročno održiv poslovni model sposoban da ostvari globalnu dominaciju kakvu danas imaju američke tehnološke kompanije, onaj u kojem se stvara nešto novo.
Ući na tržište s brojnom konkurencijom, dakle na ono koje se naziva i efikasnim, za njega je trošenje vremena i novca.
– Ultimativno će se dogoditi propast svakoga ko pokuša da radi isto ono što radi konkurencija. To znači kopirati, samo za neki postotak bolje – navodi Til u svojoj knjizi.
Svaki poseban trenutak u biznisu dogodi se samo jednom
– Ako radimo nešto što je već poznato, tada se naš svijet kreće od 1 do 0. Ako je riječ o nečemu sasvim novom, tada je riječ o putu od nule prema jedan – navodi Til objašnjavajući naslov svoje knjige.
Ono čime svaki budući preduzetnik treba da se bavi je tehnologija, ali ne samo u smislu kompjutera ili slično, već novih i boljih načina da se nešto učini.
– Znači, kada je biznis osmislio tehnologiju kojom će napraviti proizvod po kojem je jedinstven, on će širenjem kruga korisnika postajati samo bolji, a kako monopolistički biznis raste, postaje sve jači – poručuje Til.