Naučni eksperiment o tome kako život bez elektronskih uređaja utiče na razvoj emocionalne inteligencije kod djece dao je veoma zanimljive rezultate.
Emocionalna inteligencija je ključna za socijalizaciju, a naučnici vjeruju da ona u današnje vrijeme sve više trpi jer mališani, jednostavno, nemaju vremena da se posvete radu na pooštravanju vještine prepoznavanja i razumjevanja tuđih osjećanja.
Grupa stručnjaka sa Univerziteta Kalifornije odlučila je da provjeri ima li istine u ovoj tvrdnji, a to im je pošlo za rukom zanimljivim eksperimentom. Naučnici su, naime, željeli da utvrde da li odsustvo elektronske uređaja – kompjutera i televizora – poboljšava sposobnost djece da razumiju izraze lica i sporazumjevaju se neverbalno.
Učesnici eksperimenta, mališani koji nijesu znali da su dio istraživanja, podjeljeni su u dvije grupe. Jedan dio učesnika – 51 dijete – upućen je na kampovanje, dok je drugi dio – 54 mališana – vrijeme proveo na uobičajen način, tj. gledajući televiziju i upotrebljavajući kompjuter.
Kako autori studije naglašavaju, među učesnicima nije bilo demografskih razlika, izuzev toga što je u grupi koja nije otišla u prirodu bilo neznatno više Amerikanaca azijskog porjekla.
Rezultati ovog zanimljivog ekperimenta pokazali su, nakon dva testiranja, da su djeca koja su bila lišena mogućnosti da upotrebljavaju tehnološke naprave bolje “čitala” signale u neverbalnoj komunikaciji.
To postavlja pitanje kakav bi boljitak donijelo uklanjanje televizora i kompjutera iz života djece na mjesec ili godinu dana, budući da je samo pet dana takvog života dalo odlične rezultate, naglasili su naučnici koji su sproveli istraživanje.
Izvor: Yumama/detinjarije.com