Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

MISTERIJA „KRALJICE ZLOČINA“: Zašto je Agata Kristi nestala na deset dana

Foto: Profimedia

“Kraljica zločina“ kako popularno nazivaju britansku književnicu Agatu Kristi u toku karijere napisala je više od sedamdeset knjiga, a skoro devedeset odsto napisanog su kriminalistički romani, a dio književnog opusa pripada i zbirkama kratkih priča i drugih djela.

Zabilježeno je da su jedino Biblija i Šekspirova djela doživjela veću prodaju od romana Agate Kristi, a njena drama “Mišolovka“ premijerno je izvedena u Londonu prije 65 godina i ovo djelo je do sad najduže neprestano igran komad u istoriji pozorišta koje je imalo više od dvadeset pet hiljada izvođenja.

Tokom odrastanja, kako je zabilježeno, zadatak da obrazuje mladu Agatu na sebe je preuzela njena majka jer je nije poslala u školu. Ohrabrivala je ćerku da piše poeziju i kratke priče koje su, iako objavljivane u lokalnim časopisima, prošle bez zapaženijeg uspjeha. Formalno obrazovanje bilo joj je neophodno, pa je tako danas jedna od najpoznatijih književnica otišla u Pariz gde je studirala pjevanje i klavir.

Tokom Prvog svjetskog rata, Agata Kristi radila je kao medicinska sestra i prema njenim riječima bavila se “jednom od najplemenitijih profesija koje čovjek može da radi“ što je svakako ostavilo uticaja u njenom književnom radu jer su mnoga ubistva u njenim romanima učinjena pomoću otrova. Prema drugim izvorima, znanje o otrovima stekla je tokom rada u apoteci u Londonu za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Kako navodi Indipendent, u romanu pod nazivom “Kod bijelog konja“ objavljenom 1961. godine koristila je talijum kao otrov za ubistvo, a njen opis trovanja talijumom bio je toliko precizan da je jednom ljekaru pomogao da riješi slučaj. Prvi od šest romana objavila je pod pseudonimom Meri Vestmakot i to je bila dobro čuvana tajna sve do 1949. godine kad je časopis Sandej tajms otkrio da je riječ o Agati Kristi. U jednom periodu čak je potpuno nestala iz javnog života na više od deset dana i to je uslijedilo kao posljedica razvoda sa suprugom koji je varao.

Nikada nije zaista navela prave razloge svog nestanka, a u javnosti su kružile brojne teorije dok je njen biograf Andrej Norman vjerovao da je prvi koji je uspio da dođe do pravog odgovora. U svojoj studiji o životu autorke, Norman koristi medicinske studije slučaja da pokaže da je Agata Kristi bila pod uticajem rijetkog, ali sve više priznatog mentalnog stanja poznatog kao psihogena fuga, odnosno period amnezije izazvan stresom.

-Zapravo, književnica je bila u transu nekoliko dana – tvrdi on, a prenosi Gardijan.

Nekoliko godina poslije tog događaja književnica se udala za arheologa Maksa Malovana s kojim je postala bliska poslije saradnje na arheološkim iskopavanjima. Radnja njenih romana smještena je upravo u nekim oblastima koje je sa suprugom posjećivala i koja su joj bila značajna. U romanu “Deset malih crnaca“ radnja je smještena u Torkiju, njenom rodnom mjestu, a jedan od najpoznatijih romana “Ubistvo u Orijent ekspresu“ koji je ekranizovan, napisala je u hotelu “Pera Palasa“ u Istanbulu. I to nije bio jedini film koji je ekranizovan, BBC je napravio radijske i televizijske verzije mnogih priča o Herkulu Poarou i Gospođici Marpl koji su bili njeni najpoznatiji likovi iz romana. Djela Agate Kristi prodata su u više od milijardu primjeraka na engleskom jeziku i isto toliko na još 45 različitih jezika širom svijeta.

Izvor: nedeljnik.rs