Porto Novi
MAGAZIN SLAJDER

DR QIAN JUNHUI: Tradicionalna kineska medicina uspješno liječi funkcionalni sterilitet

Pristup tradicionalne kineske medicine liječenju steriliteta ne razlikuje se od pristupa liječenju drugih zdravstvenih problema, pa se i ovdje naglašava posmatranje ljudskog tijela kao jedinstvene cjeline. Ljekari tradicionalne kineske medicine, prema riječima dr Qian Junhui iz Specijalističke ambulante ,,Kina Medika“ u Podgorica, služe se dijagnostičkim metodama poput posmatranja jezika, opipavanja pulsa, utvrđivanja uzroka problema, kao i ispitivanja prirode problema, tj. Procjenjuju da li riječ o funkicionalnom ili organskom sterilitetu. Ukoliko je riječ o funkcionalnom sterilitetu, dodaje dr Qian Junhui, kineska medicina je dosta uspješna u liječenju, ali ako je u pitanju organski sterilitet, na primjer, opstrukcija jajovoda, predlažu se neke druge mjere liječenja.

Dr Qian Junhui

-Tradicionalna kineska medicina zastupa stav po kojem je problem steriliteta tijesno povezan sa bubrezima, ali i sa jetrom i slezinom. Jedna od funkcija bubrega jeste skladištenje esencije jing, koja je izvor života i pokreće sve u tijelu. Ona promoviše neometano cirkulisanje krvi i životne/vitalne energije ći, a takođe je i osnova za formiranje menstrualne krvi– tiangui. Tiangui je u kineskoj medicini poput hipofize, žlijezda koja upravlja lučenjem polnih hormona, odnosno radom jajnika i testisa. Takođe, veoma su bitni dodatni meridijani ili energetski kanali čong i ren. Meridijan ren povezan je sa matericom, a meridijan čong je povezan sa jajnicima. Oni su poput okeana krvi, što znači da upravljaju menstrualnim ciklusom-kaže naša sagovornica. Što se tiče muškog sterilteta, pojašnjava ona, opet su bubrezi, jetra i slezina ključni organi, naročito ako je riječ o slaboj pokretljivosti ili smanjenom broju spermatozoida.

– Patološki mehanizam je nedostatak jina i janga u bubrezima, stagnacija krvi, kao i vlaga i toplota u organizmu, odnosno spoljašnji patogeni uticaji na protok energije, stoga se akcenat stavlja na nadoknađivanje jina i janga u bubrezima i poboljšavanje cirkulacije krvi, te izbacivanje ili otklanjanje patogena poput vlage koji utiču na zastoj ili nedostatak energije ći. Time se postiže ravnoteža između jina i janga, odnosno čim nema patogenih faktora i nadoknađena je energija, jača i muška reproduktivna moć. Muškarci koji se suočavaju sa problemom steriliteta mogu imati dosta nizak nivo cinka i selena u ejakulatu, stoga se koriste biljke poput kineske kuskute, gođi bobica, epimediumai sl, koje povoljno utiču na rad reproduktivnih organa i uvećanje volumena ejakulata, ali i stvaraju povoljnu sredinu za spermatozoide – kaže dr Qian Junhui.

Glavna metoda koja se koristi u liječenju jeste upotreba mješavine biljaka, tj.biljne formule napisane po recepturi ljekara tradicionalne kineske medicine. One su srž liječenja steriliteta i često su same po sebi dovoljne, ali doktori tradicionalne kineske medicine svakako prave plan i program terapije koja treba da pruži najbolje rezultate. Oni, osim ljekovitog bilja, u liječenje uključuju i  akupunkturu, kupku za stopala ili ljekovite klizme, pa čak i neke metode koje se koriste u fizikalnoj terapiji, kao što je masaža tuina imoksibustija.

Odgovarajući na pitanje kakav je stav tradicionalne kineske medicine kada je riječ o procedurama vantjelesne oplodnje, dr Qian Junhui kaže:

-Tradicionalna kineska medicina ima pozitivan stav prema metodama vantjelesne oplodnje, čak i upotreba metoda tradicionalne kineske medicine povoljno utiče na pojačanje endometrijumske prijemčivosti, podstiče rad sistema žlijezda sa endokrinim lučenjem, te samim tim i uvećava mogućnosti uspješnog začeća.

Mn.M.