24.03.2017. u 22:35
U Podgorici je večeras u JU ,,Muzeji i galerije” otvorena izložba „Put svile- Harmonija za miroljubivi napredak“ koju su organizovale tri kulturne institucije: Institut Yunus Emre-Turski kulturni centar Podgorice, Kulturno-ekonomski centar Azerbejdžana i Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore.
Posjetioce je pozdravio Sead Đokaj, direktor JU ,,Muzeji I galerije” koji je izrazio zadovoljstvo što se, kako je kazao, ,,u našoj ustanovi organizuje ovakva manifestacija”.
-To je ujedno dobar pokazatelj saradnje institucija kulture Crne Gore sa kulturnim institucijama svijeta-kazao je Đokaj.
Direktor Instituta Yunus Emre doc. dr Cihan Ozdemir kazao da je izložba „Put svile“ manifestacija koju po prvi put organizuju tri kulturna predstavništva u Crnoj Gori i da je zbog toga jako zadovoljan.
-Ova izložba je veoma značajna za sve nas. Nadam se i vjerujem da će se nakon ovoga poboljšati i povećati saradnja među drugim kulturnim predstavništvima u Crnoj Gori. Ova izložba će nam omogućiti da svaki od tri centra predstavi svoju kulturu– istakao je Ozdemir. On je u znak zahvalnosti u ime organizatora uručio zahvalnicu direktoru JU ,,Muzeji i galerije”.
Doc.dr Milena Đukanović, direktorka Instituta Konfucije, ukazala je na to da Kina, Azerbejdžan i Turska imaju svoje specifičnosti i različitosti u pogledu jezika i kuture, ali i mnogo više toga što ih spaja.
-U dugoj istoriji Put svile je obuhvatao široku mrežu karavanskih i pomorskih puteva od Kine do Sredozemlja. Drevni Put svile tokom istorije doživljavao je uspone i padove. U današnje vrijeme Put svile je simbol savremene ekonomske, kulturne, naučne saradnje i povezanosti koji vodi harmoničnom i miroljubivom napretku svih, a to je i moto ovog festivala- kazala je Đukanović i dodala da djela iz umjetnosti i kulture koja predstavljaju organizatori po svojim visokim vrijednostima pripadaju baštini koja doprinosi razvoju ljudske civilizacije i njenog humanog lika.
Direktorka Instituta Konfucije na Univerzitetu Crne Gore iz Kine Luo Chun Xia je kazala da Put svile ima dva značenja. Jedan je drevni put svile, a drugi je moderni, odnosno današnji.
– Drevni put koji traje dvije hiljade godina uključuje onaj preko mora i kopneni. To je trgovinska mreža koja promoviše kulturne razmjene zajedno sa ekonomskim napretkom. To je simbol ekonomskog i kulturnog povezivanja. Danas je taj put, put ekonomskog napretka i način kroz koji sve zemlje mogu da nareduju – kazala je ona i dodala da će predstaviti kaligrafiju, slikanje, umjetnost pravljenja čaja i tradicionalnu kinesku nošnju, a jedan segment je posvećen kompaniji koja radi auto-put Bar-Boljare.
Direktor Kulturno-ekonomskog centra Azerbejdžana Seyran Mirzazadeh je istakao da će se taj Centar, između ostalog, predstaviti izložbom slika poznatog slikara Darvina Velibeyova.
– Darvin Velibeyov je prošle godine posjetio Crnu Goru i naslikao radove s crnogorskim motivima. Na slikama su motivi iz Podgorice i Budve- rekao je Mirzazadeh izražavajući zahvalnost svima koji su podržali ovaj Festival.
Hasan Čolpan, jedan od najcjenjenijih autora minijatura današnjice kazao je da je došao u čast pokojnog oca koji je autor velikog broja minijatura.
-Na minijaturama koje su izložene ovdje mahom su motivi Istanbula. One se mogu vidjeti u Istanbulu i svim većim gradovima širom svijeta-kazao je Čolpan.
Tokom trajanja Festivala organizatori će se ponaosob predstaviti putem izložbe minijatura, slika, kaligrafije, tradicionalnom muzikom, prezentacijom čaja, tehnıkom crtanja na vodi, koncertom Nine Strugar koja je nedavno objavila album sa etno pjesmama sa Balkana na turskom jeziku…
Otvaranju izložbe prisustvovali su i ministar kulture Janko Ljumović, Nela Savković-Vukčević, sekretarka za kulturu i sport Glavnog grada, ambasadori NR Kine i Turske, šef diplomatske misije Republike Azerbejdžana.
This slideshow requires JavaScript.
Mn.M.
Foto: B. Šekularac