U ambijentu digitalnog društva, kojim vlada elektronička hiperkomunikacija, djeci osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta dramatično se promijenio bioritam. Ponoć je, a vaše dijete visi na chatu, Viberu, WhatsAppu ili Facebooku? Ujutro ne može ustati d aide u školu? Niste jedini!
…Ana ima jedanaest, a Toni šest godina. Dobra su djeca, nema im se što prigovoriti, kaže njihova mama Andrea. No svake večeri ipak nastaje isti problem – stariju Anu ne uspijeva odvojiti od tableta, mobilnog telefona ili laptopa.
-Trenutno stanje u kući je tri tableta, šest mobilnih telefona i laptop. Istina, dio tehnologije koristimo suprug i ja za posao, ali sve ostalo koriste djeca. Ne znam kako je kod drugih, ali meni se čini da moji stalno vise na tabletu ili mobilnom telefonu. Od igrica i crtića koje preferira mlađi do tih nekih milijardu chatova koje koristi Ana-kaže Andrea.
Istraživanje
Njena djevojčica dopisuje se s prijateljicama o svojim dječjim stvarima, i tu nema ništa sporno.
-Ali dok ih uspijem dovesti u red i poslati na spavanje, već su 23 sata. Imam osjećaj da sve krivo radim, a onda vidim da je i kod drugih doma slično. Djeca vladaju nama, a ne mi njima-kaže Andrea.
Ana i Toni dio su, čini se, novoga trenda u kojem se društveni život tinejdžera počeo odvijati naveče i noću, i to u virtuelnom svijetu. Stručnjaci s Oxforda proveli su istraživanje – projekt Teensleep, pod vodstvom dr. Paula Kellyja – o tome kako mlade generacije, učenici osnovnih i srednjih škola, spavaju i koliko im se promijenio bioritam u ambijentu digitalnoga društva, kojim vlada elektronička hiperkomunikacija.
Zaključak je istraživanja da mladima nedostaju dva-tri sata sna svake noći, i preporuka je da im školski/radni dan počinje najranije u 10 ujutro.
Razlog je kraćeg spavanja i hroničnog umora to što su djeca i mladi neprekidno aktivni na društvenim mrežama, koje su im često supstitut za stvarni odnos s vršnjacima. Hiperkomunikacija, permanentni dijalog, razmjena podataka, poruka i slika prelazi granice bilo kakva klasičnog dnevnog rasporeda – na fejsu se može biti u bilo koje doba dana i noći i poruke se mogu slati s bilo kojega mjesta, nema nikakvih ograničenja. Upravo ta tehničko-tehnološka pogodnost otvorila je mladima novo, neograničeno polje socijalizacije. Naravno, to je urodilo i dubokom promjenom bioritma – ne ide se više spavati u 10 naveče, nego u jedan illi dva sata noću, pa i kasnije. Roditelji to pokušavaju kontrolisati, nastoje svesti tu hiperkomunikaciju svoje djece na razumnu mjeru, ali je taj napor više-manje osuđen na propast.
Pospanost
-Čini mi se da pubertet kod klinaca dolazi sve ranije. Pritom, kao da je Ana u jednom, a Toni u drugom pubertetu. Svaki ima svoju vrstu-komentariše njihova mama.
Koliko je sna uopšte potrebno djeci i kada bi trebala ići na spavanje, a da ne budu hronično umorna jer noći provode na društvenim mrežama, Viberu i WhatsAppu? Spavanje je važno za zdravlje i funkcionisanje organizma. O tome govori i činjenica da u Klinici za psihijatriju Vrapče postoji cijeli sistem koji se bavi poremećajima vezanim za spavanje.
-Na primjer, ako dijete ne spava dovoljno, ono postaje razdražljivo, dekoncentrisano, slabije pamti, a s vremenom i pospanost postaje vidljiva. Pospanost se ne manifestuje odmah-kažu iz Centra za san. Naspavano dijete po definiciji bi trebalo biti dobro raspoloženo, temperamentno, spretno i zadovoljno dijete.
-Od 13 do 16 sati opadaju sposobnosti jer opada nivo budnosti, a iza 16 sati pa do 19 ili 20 sati, djeca ponovno funkcionišu na visokom nivou- kažu stručnjaci i zaključuju da su prijepodnevna i poslijepodnevna smjena, ako izuzmemo vrijeme između 13 i 16 sati, ravnopravne. No kako nastava obično počinje iza 13 sati, onda je jutarnja školska smjena zapravo povoljnija za djecu od one poslijepodnevne.
-Idealno vrijeme za odlazak na spavanje postoji. No tu treba napraviti distinkciju između djece školske dobi i tinejdžera. Djeca osnovnoškolske dobi, do 13. godine, najbolje spavaju u razdoblju između 22 sata i 7 ujutro, a oni stariji od 13 godina do rane odrasle dobi, odnosno početka dvadesetih, najbolje spavaju u razdoblju od ponoći ili 1 sat pa do 9 ili 10 ujutro-pojašnjavaju u Centru.
Izvor: jutarnji.hr