Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

ANA NIVES RADOVIĆ: Ko je iracionalno trošio novac ima problem kako da ,,preživi” januar

Nakon proslave novogodišnjih i božićnih praznika neki građani usljed nerazumne potrošnje para već u prvim danima januara ostaju skoro bez novca, te razmišljaju na koji način da ,,prežive” do sljedeće plate. U takvoj situciji je, prema savjetu stručnjaka, dobro da imaju na umu šta su im prioriteti narednih sedmica.

-Važno je, na primjer, ne pohrliti ka sezonskim sniženjima i rasprodajama, jer, ma koliko popust od 50 odsto ili više djelovao primamljivo, ipak nastaje novi, uglavnom bespotrebni trošak – kaže za MNE magazin ekonomska analitičarka Ana Nives Radović.

Odluke

Ana Nives Radović

U javnosti se mogu čuti razne procjene koliko je, recimo, jednoj četvoročlanoj porodici potrebno da izdvoji novca za proslavu Nove godine i Božića, a da u budžetu sačuva dovoljno sredstava za životne potrebe do kraja mjeseca. Ana Nives Radović ističe da odluka o količini novca zavisi od afiniteta pojedinca, stila življenja i, nerijetko, potrebe da za nekoliko dana potroši više nego inače za čitav mjesec.

-Ovdje je od konkretnog iznosa mnogo važnije obratiti pažnju na to kako se sredstva obezbjeđuju. Ukoliko imate ušteđevinu ili poseban plan da cijele godine prikupljate novac za novogodišnje praznike to ima smisla, a ukoliko se sve svede na decembarsku ili januarsku platu onda stvarate sebi višedimenzionalan problem koji prenosite na nastavak godine – rekla je ona.

Pojedini mediji i u regionu pisali su da neki građani pribjegavaju podizanju manjih gotovinskih kredita kako bi mogli na željeni način da obezbijede proslavu praznika. Da li naši građani za praznike troše više novca nego što imaju?

Naša sagovornica kaže da je nemoguće trošiti više nego što se ima, čak i kada se koriste sredstva dobijena kreditiranjem. Ona pojašnjava da je moguće samo iracionalnim odlukama uskratiti sebi novac za stvari koje su neophodne, pa ,,mnogi odlažu plaćanje januarskih računa za kasnije ili se odriču onoga što bi u drugačijim okolnostima kupili”.

– Razlozi su različiti, ali ključni je u kulturi življenja, koja se reflektuje na čitavu ekonomiju i obratno. Ovo je razlog zbog kojeg u zdravim ekonomijama najveći broj pojedinaca ima naviku da od iznosa koji zaradi prvo odvoji ono što uštedi, a ostatak troši, dok većina građana u našoj zemlji štedi eventualno ono što tog mjeseca ne potroši, odnosno, bez bilo kakvog plana i računice. Sve ovo nema nikakve veze sa nivoom ličnih primanja, već jednostavno sa kulturom življenja i mentalitetom – rekla je ona.

Štednja

Naša sagovornica podijelila je i nekolika savjeta kako je moguće uštedjeti tokom praznične kupovine. Pametno planiranje je, kaže, ključ svega.

– Ako, na primjer, treba da kupite poklone za određeni broj osoba, a uz to i izdvojite sredstva za doček, bez obzira kako on bio osmišljen, o tome je poželjno da počnete da razmišljate na vrijeme. Poklone dragim osobama možemo kupiti i mnogo ranije, a ukoliko baš sve ostavljate za drugu polovinu decembra, izdvojite vrijeme da prvo sve razgledate i odmjerite, a onda napravite izbor – kaže ona.

Idealno bi, dodaje, bilo ukoliko građani mogu da  izdvoje nekoliko sati da obiđu tržne centre, a da jednostavno ne ponesu novčanik.

– Malo ,,izgubljenog” vremena spriječiće kasnije nerviranje i brige – izričita je Nives Radović.

Štedljivost je, kaže se u narodu, vrlina, a umiju li naši građani da štede?

Nives Radović je rekla da mnogi na pomen štednje često komentarišu kako nemaju od čega da štede, ali mnogo je i onih sa visokim primanjima kojima ne ostane skoro ništa na kraju mjeseca.

– Ovo je dokaz da ni poboljšanje standarda ne mijenja navike, pa ,,štediću kad budem imao više” ne treba da bude izgovor da se dobre navike ne počnu praktikovati odmah – rekla je ona.

 N.Đ.