21.11.2024. u 7:16
Na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Crne Gore na dan 11.11.2024. godine nalazilo se 301 lice sa zvanjem magistra ili mastera i 20 doktora nauka, kazali su iz ove institucije za MNE magazin.
Kako su dodali, u odnosu na isti period prethodne godine, nezaposlenih magistara i mastera je manje za 16,62%, a nezaposlenih doktora nauka je manje za 9,09%.
– Među magistrima i masterima, najviše je vaspitača i nastavnika društveno-humanističke oblasti (41), zatim društveno-humanistička zanimanja (38), ekonomisti (36), menadžeri i organizatori (27), pravnici (24) itd. Među doktorima nauka, najviše je doktora bioloških nauka (3), doktora ekonomskih nauka (2), doktora filoloških nauka (2) itd – poručuju.
Smanjena ukupna nezaposlenost
Do istog datuma, 11. novembra ove godine, na evidenciji nezaposlenih nalazilo se ukupno 33.070 lica (žena 19.672 ili 59,49%), što u odnosu na isti period prethodne godine, kada je na evidenciji bilo 39.405 nezaposlenih (žena 22.957 ili 58,26%), predstavlja smanjenje od 6.335 lica ili 16,08%.
Program stručnog osposobljavanja ključan za visokoškolce
Iz Zavoda poručuju da je nezaposlenih visokoškolaca do 11. dana u novembru bilo 5.093 (žena 3.348 ili 65,74%), što čini 15,40% od ukupnog broja nezaposlenih. U odnosu na isti period prethodne godine, kada ih je bilo 6.043 (žena 3.919 ili 64,85%), nezaposlenih visokoškolaca je manje za 950 lica ili 15,72%.
Kako su kazali, najviše nezaposlenih visokoškolaca je iz grupe zanimanja: ekonomisti (683), pravnici (593), vaspitači i nastavnici društveno-humanističke oblasti (530), društveno-humanistička zanimanja (517), menadžeri i organizatori (490) itd.
– Od ukupnog broja nezaposlenih visokoškolaca (5.093), njih 3.186 ili 62,56% na evidenciji Zavoda nalazi se kraće od jedne godine, dok je njih 1.907 ili 37,44% na evidenciji nezaposlenih duže od jedne godine – poručuju.
Naglašavaju da je nedavno završena prijava nezaposlenih visokoškolaca za Program stručnog osposobljavanja, što je povećalo priliv lica sa stečenim visokoškolskim zanimanjima na evidenciju nezaposlenih.
– U posljednjih deset godina, postepeno je dolazilo do smanjivanja broja visokoškolaca na evidenciji nezaposlenih, sa 10.640 na dan 11.11.2015. godine do 5.093 na 11.11.2024. godine. Značajno je doprinijelo i sprovođenje Programa stručnog osposobljavanja visokoškolaca, kroz koji svake godine prolazi oko 3.000 visokoškolaca – dodaju.
Vaspitači i nastavnici društveno-humanističke oblasti najtraženiji
Kako su kazali iz Zavoda, u posljednjih godinu dana, najviše su tražena visokoškolska zanimanja iz grupe vaspitača i nastavnika društveno-humanističke oblasti (1.892 oglasa), nastavnika prirodno-matematičke struke (1.012), zanimanja grupe medicinari (654 oglasa), ekonomisti (415), pravnici (393) itd.
– Na tražnju za visokoobrazovanim kadrom u zadnjih deset godina značajno je uticao Program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem. Kroz ovaj program, poslodavci dobijaju “besplatnu” radnu snagu, što je dovelo do smanjenja stvarne tražnje za visokoškolcima, koja je iskazana kroz prijavljena slobodna radna mesta – poručuju.
Ponuda prevazilazi tražnju, brojna su deficitarna zanimanja
Među deficitarna zanimanja izdvajaju se profesori prirodno-matematičkih predmeta, doktori medicine, elektroničari, informatičari, statističari, profesori razredne nastave, kao i neka zanimanja u oblasti nastave muzičke kulture.
Ističu da se pod deficitarnim visokoškolskim zanimanjem može smatrati ono za koje je tražnja u određenom periodu veća od ponude. Važno je napomenuti da postoji više različitih naziva za slična zanimanja, kao i značajan procenat nedefinisane tražnje za visokoškolcima, istakli su iz Zavoda za zapošljavanje.
– Ako analiziramo ponudu nezaposlenih lica sa određenim visokoškolskim zanimanjima i tražnju poslodavaca, vidimo da kod većine zanimanja ponuda prevazilazi tražnju. Kretanja na tržištu rada u Crnoj Gori u poslednjih godinu dana pokazuju određena visokoškolska zanimanja za koja su poslodavci iskazali veću tražnju nego što je bila ponuda na evidenciji nezaposlenih ZZZCG – dodaju.
Obuke i radionice, pripreme za tržište rada
Zavod za zapošljavanje nudi diplomcima različite poslove kroz svoje programe zapošljavanja i saradnju sa lokalnim preduzećima. Organizuju obuke i radionice koje pomažu diplomcima da se bolje pripreme za tržište rada.
– Redovno komuniciramo sa poslodavcima kako bismo identifikovali otvorene pozicije i potrebe na tržištu. Ipak, postoje izazovi; neki diplomci ne prihvataju ponude zbog nerealnih očekivanja u vezi sa platama ili mjestima rada koja ne odgovaraju njihovim kvalifikacijama. Radimo na pružanju dodatnih informacija o tržištu rada i realnim mogućnostima zapošljavanja kako bismo im pomogli da donesu bolje odluke – kazali su.
Ključni izazovi za naredni period uključuju povećanje zapošljavanja, prilagođavanje obrazovnih programa i saradnju s poslodavcima. ZZZCG intenzivno radi na strategijama kako bi ih prevazišli.
– U cilju usklađivanja sistema obrazovanja sa potrebama tržišta rada, Zavod za zapošljavanje Crne Gore u proteklih deset godina publikuje dokument “Analiza ponude, tražnje i zapošljavanja na tržištu rada u Crnoj Gori”. Ova analiza daje potrebne statističke podatke za kreiranje i projektovanje upisnih kvota i dostavlja se Ministarstvu prosvjete, Univerzitetu Crne Gore i Centru za stručno obrazovanje – dodaju.
Podsjećaju da Zavod kreira i publikuje analizu “Deficitarna zanimanja u Crnoj Gori”. Analiza “Deficitarna zanimanja u Crnoj Gori u 2021. godini” može se naći na sajtu Zavoda za zapošljavanje, dok je rad na analizi “Deficitarna zanimanja u Crnoj Gori u 2023. godini” u toku.
Nikolina Petrović